مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۵۷۸۲
زمان انتشار : ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸

با نگاهی به گذشته

۱۰ زوج برتر تاریخ فوتبال

در ترکیب تیم ها معمولأ بازیکنانی هستند که از هماهنگی بالایی با یکدیگر برخوردارند. به طوریکه غیبت یکی، به عملکرد دیگری لطمه می زند.

گروه ورزشی ، داشتن یک بازیکن که نسبت به دیگر هم تیمی هایش، توانایی های بهتری داشته باشد، آرزوی هر باشگاهی است. پیش از اینکه سه ستاره بارسلونا یعنی مسی، سوارز و نیمار، داشتن مثلث را مد کنند، باشگاه ها به داشتن زوج های خود افتخار می کردند.

در این مطلب نگاهی می اندازیم به ۱۰ زوج برتر تاریخ فوتبال:

۱۰٫ نمانیا ویدیچ و ریو فردیناند

due10.jpg

رجوع کنیم به عملکرد سال های آخر تیم تحت هدایت الکس فرگوسن. بدون شک ویدیچ و فردیناند تا ابد دعای خیر هوادران قرمزهای منچستری را پشت سر خود خواهند داشت زیرا همین دو نفر بودند که در منچستر دیواری محکم ساخته بودند، تا جایی که حتی امثال مسی و فان پرسی هم زمانی که برابر این دو بازی می کردند به سادگی نمی توانستند راهی به دروازه شیاطین سرخ پیدا کنند. در حالی که ویدیچ استاد تکل رفتن بود، فردیناند استاد قطع کردن پاسهای حریف به شمار می رفت. این دو در کنار یک دروازه بان بزرگ مانند فان در سار تضمین می کردند که هیچ تیمی فضایی برای گلزنی به منچستر نخواهد داشت.

۹٫ کارلوس پویول و جرارد پیکه

due9.jpg

بیایید کمی نگاهمان را از فوتبال دور کنیم. اگر ویدیچ و فردیناند در منچستر مانند دیواری محکم عمل می کردند، پویول و جرارد در بارسا مانند رشته کوه بودند! پویول استاد بازی خوانی بود و می دانست کجا و چه موقع توپ فرود می آید، در حالی پیکه در بازی های هوایی خیلی مهارت داشت و روی همین قابلیت چندین بار دروازه ها را باز کرده و موقعیت آفریده بود. این دو در کنار هم تمام فضاهای خط دفاعی را می پوشاندند و در کنار آلوز و آلبا یک خط دفاعی کابوس وار را مقابل هر حریفی تشکیل می دادند و این فقط به این خاطر بود که هیچ مهاجمی در ناحیه ی آن ها فرصت نفس کشیدن پیدا نمی کرد.

۸٫ فرناندو تورس و استیون جرارد

due8.jpg

یکی از اصلی ترین دلایل افت عملکرد تورس، ترک لیورپول و پیوستن به چلسی بود و اما دلیل این افت خیلی واضح بود. در چلسی دیگر خبری از استیون جرارد نبود. در آنفیلد فقط کافی بود تا این دو بازیکن با هم جفت شوند! این دو بازیکن درست مثل یک ماشین روغن کاری شده عمل می کردند که به خوبی از رفتار بعدی هم خبردار می شدند. جرارد به طور مسلم یک بازیساز حرفه ای بود که تحت هر شرایطی تورس را پیدا می کرد و تورس هم به راحتی از سوی جرارد تغذیه می شد تا مثل آب خوردن دروازه ی رقبا را باز کند، موقعیت های ساخته دست جرارد حتی توسط یک نوجوان هم می توانست گل شود.

۷٫ آلساندرو نستا و فابیو کاناوارو

due7.jpg

عنوان بهترین زوج دفاعی تاریخ فوتبال ایتالیا به الساندرو نستا و فابیو کاناوارو خواهد رسید. تا همین امروز فوتبال ایتالیا هیچ زوج دفاعی بهتر از آن دو سراغ ندارد و این دو تا ابد در قلب هواداران باقی خواهند ماند. همه می دانستند نستا یکی از بهترین مدافعان میلان و ایتالیا است، و جفت شدن او با کاناوارو دفاع ایتالیا را یکی از مطمئن تر دفاع های جهان می کرد. هر زمان بازیکنی دروازه ایتالیا را تهدید می کرد، شما می توانستید شاهد حضور همزمان کاناوارو و نستا باشید، اما حضور این دو حاوی این پیام به بازیکن مهاجم داد:” تو هرگز حتی نخواهی توانست پاس دهی.”

۶٫ ژابی آلونسو و سامی خدیرا

due6.jpg

هنگامی که ژاوی و اینیستا به بهترین شکل ممکن مسی را تغذیه می کردند، آلونسو و خدیرا خط دوم ترکیب ۱-۳-۲-۴ رئال را تشکیل می دادند. در حالی که خدیرا یک توپگیر قهار است و در جدال های تن به تن جایی برای رقیب باقی نمی گذارد، ژابی آلونسو یک پاسور بزرگ است و مانند یک تسمه نقاله توپ را با یکی دو پاس از دفاع به خط حمله می رساند. حضور این دو بازیکن در کنار هم دلیل اصلی موفقیت رئال مادریدِ مورینیو بود، به این دلیل که این دو بازیکن قادر بودند سرعت تیمشان را بالا ببرند.

۵٫ تیری آنری و دنیس برکمپ

due5.jpg

شاید افت آزسنال تقصیر ونگر نباشد، چون این زوج آرسنال دلیل اصلی بی شکستی آرسنال در فصل اخیر بودند. زمانی در اکثر مواقع توپ تحت مالکیت این دو بود. همه می دانند که برکمپ چه پاسور بزرگی بود و آنری چه تمام کننده ی بزرگی. به همین دلیل حضور این دو در کنار هم هر خط دفاعی را دچار ترس می کرد. گاهی متوجه نمی شدید که آنری یا برکمپ بازیساز میدان است، زیرا هر دوی آن ها برای سایر هم تیمی هایشان خلق می کردند و بازی را زیبا تر می کردند.

۴٫ وین رونی و کریستیانو رونالدو

due4.jpg

مادرید دیگر خانه رونالدو نخواهد بود و الان بیش از هر زمان دیگری جای خالی زوج وین رونی و کریستیانو رونالدو در لیگ برتر احساس می شود و هواداران شیاطین سرخ حاضرند هر چه دارند بپردازند تا این دو را بار دیگر در لیگ برتر در کنار هم ببینند. وقتی این دو کنار هم بازی می کردند، تو گویی رابطه ی تلپاتی با هم داشتند و هرکدامشان دقیقاً می دانست دیگری قصد چه کاری دارد. تماشای ضدحمله های این دو نفس مخاطب را بند می آورد و با پاسکاری بی عیب و نقص خود و قدرت تمام کنندگی بی چون و چرایشان هر تیمی را ویران می کردند. حضور این دو در من یونایتد به قهرمانی شیاطین سرخ در لیگ برتر و جام باشگاه های جهان انجامید.

۳٫ ریوالدو و رونالدو

due3.png

این دو کچل برزیلی کشورشان را قهرمان جام جهانی ۲۰۰۲ کردند و صورت حضور در کنار هم خط تهاجمی قدرتمندی را برای سلسائو ایجاد می کردند. همان طور که همه می دانند ریوالدو یک بازیساز فوق العاده بود و از هیچ، همه چیز می ساخت. رونالدو از سوی دیگر یک تمام کننده ی عالی بود، به همین دلیل حضور این دو در کنار یکدیگر کار تیم های ملی دیگر را سخت می کرد. ریوالدو گل های مهمی هم می زد، مثلاً برابر انگلستان یا بلژیک که برزیل را به فینال رساند.

۲٫ مسی و ژاوی

due2.jpg

اگرچه یکی استاد گل زدن است، دیگری استاد پاس دادن، وقتی این دو با هم ترکیب شوند، بارسلونا تیمی قدرتمندتر می شود و گواردیولا ترکیب این دو را به قهرمانی های مکرر تبدیل کرد. اغلب همین دو نفر هستند که سرعت بازی را به حریف دیکته می کنند. نگاه تیزبین ژاوی استثنایی است و این روزها هیچ بازیکنی در حد مسی بااستعداد نیست. این دو در کنار هم موجب قهرمانی بارسا در تمام مسابقات و تورنمنت ها شده اند.

۱٫ جورج بست و بابی چارلتون

due1.jpg

این سه بازیکن ، دنیس لا جرج بست و بابی چارلتون بخشی از نیروی تهاجمی خوف انگیز منچستر یونایتد بودند و همیشه همدیگر را در موقعیت گلزنی پیدا می کردند، به شکلی که در هر گل منچستر یونایتد، ان رد پای یکی از این سه نفر دیده می شد. دیگر هیچ سه بازیکنی مانند آن ها آفریده نمی شود و جای افسوس دارد که چرا به پرورش سه گانه ها اهمیت داده نمی شود. در این جا باید اشاره ای هم به مارتین تایلر و اندی گری بکنیم که با گزارشهای خود عملکرد این مثلث مقدس را چندبرابر جذاب تر می کردند.

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار