مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۴۵۳۱
زمان انتشار : ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۱

در شب شکست به صربستان

گل به خودی بانوان والیبالی+ عکس

پای بانوان به استادیوم باز شده است، حال دو نگرش نسبت به این اتفاق وجود دارد. نگرشی مثبت و نگرشی منفی. اگر با دید مثبت به ...

به گزارش ، تیم ملی والیبال ایران در دیداری خانگی مقابل تیم صربستان با نتیجه ۳ بر ۱ شکست خورد. نتیجه ای که پیش بینی می شد به دلیل حضور یار دوازدهم تیم کشورمان، به نفع سروقامتان ایرانی باشد. اما بازی منظم و حساب شده ی صرب ها پیروزی را برایشان به همراه داشت. این روزها نکته ی دیگری نیز مورد توجه اهالی توپ و تور است. حضور بانوان در ورزشگاه.

Image result for ‫ایران صربستان بانوان‬‎

در این صفحه به دو متن متناقص نسبت به هم می پردازیم، تنها به امید آنچه که باید بشود.

قسمت اول: گل به خودی بانوان

اینکه به تماشای موج مکزیکی مردان یا تشویق ایسلندی آنان در استادیوم ۱۲هزار نفری آزادی بشینیم و به حال بانوان والیبال دوستی که آرزوی حضور در ورزشگاه را دارند، حسرت بخوریم، بسیار بهتر از این است که سر خودمان را با حضور تزئینی بانوان روی سکوها شیره بمالیم. در تمام این سال‌ها از تلخی و گزندگی ممنوعیت ورود نیمی از جمعیت جامعه به محیط‌های ورزشی کم نشده اما مدیران رده‌بالا به جای شکستن این تابو و باز کردن گیت‌های استادیوم‌ها به روی زن‌ها، ترجیح می‌دهند برای دور زدن قوانین صریح جهانی نقشه بکشند. این بازی زشت از وب سایت ویژه بلیت‌فروشی آغاز مي‌شود.

در این سايت، جایگاه اختصاصی بانوان تعبیه شده بود اما خبری از بلیط فروشی برای این قسمت نبود. در واقع، خبر از نشاندن گروهی از خانم‌ها در یک بخش از ورزشگاه بود. خانم‌هایی که یا آیدی‌کارت مخصوص در اختیار دارند و یا نام‌هایشان در فهرست‌هایی قرار داشت که از پیش تنظیم شده بود. حیرت‌انگیز است که این بانوان حاضرند به این معامله سیاه تن بدهند و به قیمت تماشای ستاره‌های والیبال، دنیا را فریب بدهند و شرایط را برای حضور واقعی و بی‌سناریوی خانم‌ها در استادیوم دشوار و پیچیده‌تر از همیشه کنند. کاری که بانوان فرمایشی آزادی انجام می‌دهند، یک گل به خودی دردناک است. شاید مدیران فدراسیون جهانی والیبال نمی‌دانند اما زن‌های این روزهای آزادی، تنها ماکتی از بانوان ایرانی هستند. جماعتی که نبودن‌شان، دلگرم‌کننده‌تر از بودن‌شان است.

(تصاویر) حواشی دیدار ایران و صربستان

برای جامعه ی ورزشی، شنیدن یا بهتر باشد بگوییم اذیت شدن با جیغ های دخترهای ایرانی، زمانی دلنشین است که همه بتوانند شانس برابری برای حضور داشته باشند. وقتی که آزادی، نمایشی و دروغین نباشد.  وقتی که سهم دخترها از ورزشگاه، به مراسم‌های ختم یا گردهمایی های سیاسی محدود نشود.

قسمت دوم: جیغ های بنفش همه جوره دلنشین اند.

رجوع کنیم به کتاب های تاریخی.

در تاریخ مبارزات هند به غیر از مهاتما گاندی، از پیرمردی دیگری نیز یاد می شود. پدربزرگ گاندی.

سپیدمویی ثروتمند از طبقه اشراف هند، آن زمان قایقش را روی رودخانه هایی به حرکت در می آورد که در انحصار انگلیسی‌ها بود و هر هندی كه روی رودخانه دیده می‌شد، باید جریمه ی هنگفتی را می پرداخت. پدربزرگ گاندی هر روز با قایقش می‌رفت و جریمه را هم می‌داد.

از او پرسیدند: دیوانه‌ای یا پولت زیادی است كه این كار را می‌كنی؟

جواب داد: می‌خواهم مردم به دیدن هندی ها روی رودخانه عادت كنند.

حال این ماجرا را می توان به تماشاگران ایرانی ربط داد.

شاید با مثبت نگری، باید به خودمان این باور را بدهیم كه هر تغییر اجتماعی پروسه‌ای دارد و همیشه مسیری گام به گام را طی می‌كند، این به معنی قطع مطالبه نیست اما این مسیر در حال طی شدن است.

تا چند بازی قبل فقط و فقط غیرایرانی ها و خانواده کارکنان سفارت ها این حق را داشتند.

اماحالا بانوان ایرانی‌ و بازیكنان والیبال …

شاید مهم این است كه به حضور بانوان در ورزشگاه والیبال عادت شود، آن وقت است كه می توان به هدف رسید:

آزاد شدن جیغ های بنفش در آزادی، نه این آزادی، بلکه آن آزادی. ۱۰۰ هزار نفری.

(تصاویر) حواشی دیدار ایران و صربستان

(تصاویر) حواشی دیدار ایران و صربستان

(تصاویر) حواشی دیدار ایران و صربستان

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

مهرداد خدیر

«مجمع تشخیص مصلحت نظام» گفت که سالی تقریبا خاموش را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین خبری که در دو ماه گذشته هر دو هفته یک بار درباره جلسات مجمع منتشر می‌شود این است که احمدی نژاد شرکت کرده یا نه و بعد از حملات او به رییسان قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی این که برادران لاریجانی حضور یافتند یا نه و حالا غیبت حسن روحانی نیز به این موضوع ربط داده می شود.

سید مجتبی حسینی

پیشگیری رسانه‌ای یا درمان قضایی؟