مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۶۵۰۲
زمان انتشار : ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۸

با حسابی سرانگشتی

پاداش جام جهانی برای ایران چقدر است؟

ایران بعد از برزیل، دومین تیم صعودکننده به جام‌جهانی بود. و حالا در کنار روسیه میزبان، منتظر مشخص شدن ۲۹ تیم دیگر جامم است. جامی که قرار است ۷۰۰۰ میلیون پاداش و کمک‌هزینه در آن پرداخت شود. اما چقدر از این پاداش سهم ایران است و چطور تقسیم خواهد شد؟

گروه ورزشی ، این برای بار پنجم بود که تیم ملی کشورمان موفق شده است به مسابقات جام‌جهانی فوتبال صعود کند. این برای نخستین بار است که ما ۲ بار پشت‌سرهم به بزرگ‌ترین آوردگاه جهانی فوتبال می‌رویم. کارلوس کی‌روش و شاگردانش تیم منسجمی را شکل داده اند که حالا در مرحله اصلی انتخابی جام‌جهانی در آسیا، هیچ گلی دریافت نکرده‌اند. آنها به واقع مستحکم‌ترین تیم تمام تاریخ فوتبال ایران هستند. صعودشان به جام جهانی هم از مدت‌ها پیش پیش‌بینی‌ می‌شد. حالا هم خیلی زودتر از همیشه به روسیه رسیده اند. زودتر از آلمان و پرتغال و انگلیس و ایتالیا و فرانسه. حتی زودتر از آرژانتین و مسی که شاید اصلا حتی موفق به کسب جواز حضور هم نشوند. ایران بعد از برزیل، دومین تیم صعودکننده به جام‌جهانی بود. و حالا در کنار روسیه میزبان، منتظر مشخص شدن ۲۹ تیم دیگر جام است. جامی که قرار است ۷۰۰۰ میلیون پاداش و کمک‌هزینه در آن پرداخت شود. اما چقدر از این پاداش سهم ایران است و چطور تقسیم خواهد شد؟

پاداش ۱۲ میلیون دلاری برای ایران

گویا خزانه ی مالی فیفا سرریز شده است. ایران برای صعود به جام‌جهانی ۱۰ میلیون دلار پاداش دریافت خواهد کرد. این مبلغ به صورت رسمی از ماه‌ها قبل تعیین شده و حالا فدراسیون ایران چیزی نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان از این راه درآمد کسب خواهد کرد. این مبلغ در دوره قبلی ۸ میلیون دلار بود. فدراسیون ایران با آن پول قسمت مهمی از مشکلات مالی‌اش را برطرف کرد.

علاوه بر این ۸ میلیون دلار، ۲ میلیون دلار هم برای آماده سازی تیم ملی ایران به فدراسیون فوتبال دعوت می‌کند. مبلغی که دوره گذشته یک و نیم میلیون دلار بود و البته فدراسیون در نحوه هزینه‌کرد آن آزاد است. در نتیجه فدراسیون فوتبال تا اینجای کار و به یمن صعود به جام‌جهانی ۱۲ میلیون دلار نقد دریافت خواهد کرد.

صعود به مرحله حذفی؟

طبق جدولی که فیفا منتشر کرده، صعود به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی موجب دریافت ۲ میلیون دلار دیگر برای فدراسیون می‌شود. در نتیجه اگر تیم ملی ایران بتواند در روسیه تاریخ‌ساز شود و به مرحله حذفی مسابقات برسد،‌ ایران ۱۴ میلیون دلار پاداش نقد دریافت می‌کند.

پاداش باشگاه‌ها؟

در گذشته، باشگاه ها علاقه ی چندانی به حضور ستاره هایشان در جام جهانی نداشتند، ام فیفا چندسالی است که برای راضی نگه داشته باشگاه‌ها، مبلغی هم به آنها پرداخت می‌کند. فیفا در جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ۷۰ میلیون دلار را بین باشگاه‌هایی که بازیکنان‌شان در جام درگیر بودند تقسیم کرد. فرمول تقسیم این پول هم بین باشگاه‌ها جالب است.

با یک حساب سرانگشتی می فهمیم که در هر جام‌جهانی ۷۳۶ بازیکن حضور دارند. فیفا به ازای هر روزی که بازیکنان در مرحله نهایی جام‌جهانی در اردو هستند، ۲۸۰۰ دلار به باشگاه‌شان پرداخت می‌کند. این پاداش به باشگاه فعلی بازیکنان می‌رسد و اگر بازیکنی در ۲سال منتهی به جام‌جهانی باشگاهش را عوض کرده باشد، پاداش به باشگاه‌ها تقسیم می‌شود.

همانطور که ذکر شد، فیفا در دوره پیش ۷۰ میلیون دلار را برای این بخش اختصاص داده بود. هنوز بودجه این بخش برای جام‌جهانی روسیه مشخص نشده اما با توجه به رشد ۲۰ درصدی جوایز دیگر، پیش‌بینی می‌شود بودجه باشگاه‌ها به ۱۰۰ میلیون دلار برسد.

چقدر از پادا‌ش‌ها به جیب کی‌روش می‌رود؟

فدراسیون فوتبال بخش بزرگی از درآمد ۴سال گذشته ی خود از راه رسیدن به جام‌جهانی را مدیون تلاش‌های کارلوس کی‌روش است. فدراسیون ایران در دوره پیش، ۹ و نیم میلیون دلار(۸ میلیون دلار پاداش صعود و ۱.۵ میلیون دلار جهت آماده‌سازی) پاداش دریافت کرد و در این دوره تا بدین‌جا ۱۲ میلیون دلار. جمع این ۲ مبلغ می‌شود ۲۱.۵ میلیون دلار که برای فدراسیون فوتبال. خیلی از سایت‌ها حتی تیتر زده‌اند که: «درآمد نجومی کی‌روش برای فوتبال ایران».

اما سوال اینجاست که چقدر از این پاداش‌ها به جیب کادر فنی و در راس آن کی‌روش می‌رود؟ کی‌روش بر اساس قراردادی که با فدراسیون فوتبال دارد برای برد در هر بازی ملی دست‌کم ۲ هزار دلار پاداش دریافت می‌کند اما وقتی پای صعود به جام‌جهانی در میان باشد، اوضاع فرق دارد. در هفته گذشته برخی منابع خبری صحبت از سهم سی‌درصدی کی‌روش از پاداش صعود به جام‌جهانی آورده‌اند. یعنی ۳ میلیون دلار از جمع ۱۰ میلیون دلار(از مبلغ ۲ میلیون دلاری آماده‌سازی چیزی به سرمربی نمی‌رسد».

این مبلغ باعث موضع‌گیری منفی برخی از اهالی فوتبال شده و آنها آن را با استاندارد جهانی که بصورت میانگین ۱۰ درصد است در تضاد می‌دانند. برخی هم به فدراسیون خرده می‌گیرند که چرا زیر بار چنین قراردادی رفته. با این همه قراردادی که از کی‌روش منتشر شده، حاکی از همان سهم ۱۰ درصدی کادر فنی است.

در بند ب بخش چهارم قرارداد کی‌روش و فدراسیون فوتبال آمده است: «اگر فدراسیون فوتبال به جام جهانی ٢٠١٨ روسیه راه پیدا کند، ١٠ درصد از مبلغی که فدراسیون از فیفا بابت ورود به جام جهانی دریافت می کند به تیم مربیگری تعلق می گیرد. سرمربی در ادامه موظف است پس از مذاکره با تیم مربیگری به بهترین شکل ممکن این مبلغ را تقسیم کند و فدراسیون در مقابل نتایج این تصمیم گیری وظیفه ای نخواهد داشت. فدراسیون موظف است نسبت به پرداخت این مبلغ طی پنج تا هفت روز پس از دریافت جایزه از فیفا اقدام نماید.»

درواقع مبلغ ۱۰ درصدی که می‌شود یک میلیون دلار، تنها به کی‌روش نمی‌رسد و او موظف است بخش قابل توجهی از آن را به کادر فنی‌اش هم پرداخت کند.

در این قرارداد تکلیف پاداش صعود از مرحله گروهی هم به وضوح مشخص شده است. بند ج بخش چهارم را ببینید:‌«در طول جام جهانی ٢٠١٨ روسیه تیم مربیگری ١٠ درصد از مبالغ تشویقی فیفا در طول این رقابت ها را دریافت می کند که قاعدتا تا زمان حضور تیم ملی در جام جهانی ادامه خواهد داشت. سرمربی موظف است پس از مذاکره با تیم مربیگری به بهترین شکل ممکن این مبلغ را تقسیم کند و فدراسیون در مقابل نتیجه این تصمیم گیری وظیفه ای نخواهد داشت. فدراسیون فوتبال موظف است نسبت به پرداخت این مبلغ طی پنج تا هفت روز پس از دریافت جایزه از فیفا اقدام نماید.»

در نتیجه پاداش احتمالی صعود ایران از مرحله گروهی، برای کی‌روش و همکارانش در کادر فنی می‌شود ۲۰۰ هزار دلار.

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت