مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۳۷۱۰
زمان انتشار : ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱

نهمین دوره جام فجر چوگان برگزار شد

نهمین دوره جام فجر چوگان به مناسبت دهه مبارک فجر در باشگاه قصرفیروزه با حضور پنج تیم ناجا، قصر فیروزه، نوروز آباد، نیروی زمینی الف و ب با قهرمانی تیم نزاجا الف به پایان رسید.

به گزارش    نهمین دوره جام فجر چوگان به مناسبت دهه مبارک فجر در باشگاه قصرفیروزه با حضور پنج تیم ناجا، قصر فیروزه، نوروز آباد، نیروی زمینی الف و ب با قهرمانی تیم نزاجا الف به پایان رسید.

رییس فدراسیون چوگان با تأکید براینکه چوگان فرهنگی قوی و آیینی اصیل است، گفت: این بازی باعث دوستی و مودت ملت ها شده است این گفته مورخین یونانی است .

حجت الله دهخدایی با اشاره به اینکه می گویند ” وقتی که اسکندر می خواست به ایران حمله کند داریوش سوم برایش گوی و چوکان فرستاد که دیوانگی نکن و دنیا رابه خاک و خون نکش بیا باهم بازی کنیم و حرفمان را در میدان مسابقه بزنیم که ایشان قبول نکرد و گفت من خودم چوگانم و دنیا گویی است که باید به سمت خودم بکشم” افزود: چوگان در فرهنگ، ادبیات، هنر،نقالی ها، داستانها، مهندسی و معماری ما وجود دارد و با فرهنگ عامه مردم عجین بوده  و از سه هزار سال قبل چوگان وجود داشته است.

وی ادامه داد:  وقتی با هنرمندان دور میدان نقش جهان اصفهان صحبت می کردیم می پرسیدیم تا الان چوگان را دیدید می گفتند نه، پرسیدیم چرا پس نقش چوگان می زنید چرا مینیاتور چوگان می کشید، می گفتند جزء فرهنگ ما است.

رییس فدراسیون چوگان اظهار کرد: انشاالله بتوانیم این فرهنگ را به جوانان ما منتقل کنیم و بشناسانند و  با حمایت های مردمی و دستگاه های فرهنگی و حکومتی بتوانیم زیرساخت هایمان را در استانهایمان تقویت کنیم و شایسته نام ایران و ایرانی این فرهنگ را عزیز و بلند مرتبه نگه داریم.

یاشار بی غم  در گفتگو با خبرنگار ما در جریان برگزاری مسابقات چوگان جام فجر، اظهار کرد: سطح این رقابت ها خوب بود ما در زمستان مجبوریم در زمین مانژ مسابقات را برگزار کنیم، زمین مانژ با ابعاد کوچکی که دارد برای بازیکنان و اسب های شرکت کننده حساسیت خاصی دارد.

وی با تأکید براینکه اسب ها در زمستان بیستر استراحت می کنند و از آمادگی کمتری برخوردارند، افزود: این مسابقات پیش زمینه ای است برای اینکه تا اسب ها آمادگی خود را کم کم بدست آورده و برای رقابت های آینده آماده شوند.

دبیر فدراسیون چوگان با بیان اینکه مسابقات اصلی ما از اواخر فروردین ماه سال ۹۷شروع می شود، اضافه کرد: با توجه به پیشرفت چوگان که در بازیهای مقدماتی جام در تیرماه ۹۶ شاهد بودیم، سال آینده بازی ها از کیفیت بهتری برخوردار می شوند.

بی غم افزود: ثبت جهانی چوگان به نام ایران در یونسکو سنگینی مسئولیت را برای فدراسیون و دوست داران دوچندان کرده است.

دبیر فدراسیون چوگان با تأکید براینکه معتقدیم چوگان در کنار بعد ورزشی بعد فرهنگی دارد که بعد فرهنگی و ملی بعد اصلی چوگان است،گفت:  باید برنامه ریزی کنیم تا این ثبت را ارتقا دهیم.

انتهای پیام

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی