مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۴۶۵۰
زمان انتشار : ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

ناکامی جديد برای دیپلماسی فوتبال ایران : پرداخت غرامت بابت میزبانی در کشور بی طرف به نمایندگان ایران منتفی شد!

در حاليكه اعلام شده بود قرار است دادگاه عالی ورزش (cas) کنفدراسیون فوتبال آسیا را موظف به پرداخت غرامت بابت میزبانی در زمین بی طرف به نمایندگان ایران در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا كند در جلسات اخیر كميته مالي کنفدراسیون فوتبال آسيا مشخص شد پرداخت این خسارت منتفی شده است!

به گزارش  دراوایل سال جاری با شکایت نمایندگان ایران ، پرونده میزبانی تیمهای ایرانی در زمین بی طرف در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا توسط دادگاه عالی ورزش مورد بررسی قرار گرفت و این دادگاه اعتراض فوتبال ایران را وارد دانست و رای به لغو بازی در زمین بی طرف صادر کرد.
هر چند که در خصوص اجرایی شدن این حکم در آن مقطع تردیدهایی وجود داشت ولی به هر حال در آن روزها از آن به عنوان یک پیروزی بزرگ برای دیپلماسی فوتبال ایران یاد می شد. پس از این حکم فدراسیون فوتبال جهت گرفتن غرامت بابت هزینه های میزبانی در زمین بی طرف اقامه دعوی کرد و در مرداد ماه امسال بود که دادگاه عالی ورزش ، به کنفدراسیون فوتبال آسیا پيشنهاد داد تا به باشگاههاي ايراني خسارت پرداخت كند. در جلسه دادگاه cas در سوييس عليرضا اسدي دبيركل بركنار شده فدراسيون فوتبال ايران هم حضور داشت.

به همین منظور جلسه ای در تاریخ ۱ شهریور در مرکز ملی فوتبال با سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال، نمایندگان ویژه باشگاه‌های پرسپولیس، ذوب آهن اصفهان، استقلال تهران و استقلال خوزستان پیرامون بررسی و تکمیل اسناد مربوط به درخواست غرامت برگزار شد.

در شهریور ماه نیز نامه ای به این باشگاه ها از طرف فدراسیون فوتبال در خصوص هزینه های میزبانی در کشور بی طرف ارسال شد.

یعقوب پیری مدیر اجرایی باشگاه استقلال خوزستان در خصوص این نامه به خبرنگار نود گفت که این باشگاه تمامی مدارک و فاکتورها بابت مخارج میزبانی در کشور ثالث، شامل بلیت فروشی و هزینه اقامت و هزینه اخذ ویزا برای کشور های عمان و امارات به فدراسیون ارائه کرد. استقلال خوزستان تنها در ۲ دیدار در اهواز میزبان حریفان بود و مابقی بازیها ،‌خارج از ایران برگزار شد و مقرر شد این هزینه ها با پیگیری مقامات فدراسیون از طریق دادگاه عالی ورزش و کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت شود. این طلب که حدود ۳۰۰ هزار دلار است علیرغم پیگیریهای مکرر این باشگاه پرداخت نشده است.

سلطانی مدیرعامل استقلال خوزستان نیز در مصاحبه با خبرنگار نود خاطر نشان کرد که فدراسیون به دادگاه CAS شکایت کرد اما فدراسيون به ما اعلام كرده كه دادگاه کاس و afc شکایت را قبول نکرده است و فدراسیون نتوانسته پول و حق این باشگاه را از afc بگیرد.

علیرضا اسدی دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال ایران و نماینده ایران در جلسات CAS نیز در این خصوص گفت در آن پرونده بندی وجود دارد که محرمانه بودن محتوای آن پرونده را تاکید می کند.وی افزود به زعم افراد آشنا به امر دفاع نمایندگان ایران در آن دعوا بهترین دفاع بود و با توجه اینکه دیگر در فدراسیون فوتبال مسئولیتی ندارد و باید مسئولین در این خصوص توضیح دهند او در خصوص سمت مشاور رییس فدراسیون نیز گفت این پست و مقام صوری است و پس از کنار رفتن از فدراسیون دیگر ارتباطی با آنجا نداشته است.

حال به نظر می رسد فدراسیون فوتبال ایران پس از ناکامی در به دست آوردن میزبانی در این دوره لیگ قهرمانان آسیا متحمل یک شکست دیگر در عرصه دیپلماسی بین الملی شده است و کنفدراسیون فوتبال آسیا حاضر به پرداخت این جریمه نیست و با این اوصاف ظاهرا هزینه میزبانی نمایندگان ایران در کشور بی طرف در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا که مبلغی در حدود ۶ میلیارد تومان برآورد می شود دوباره به فوتبال ایران بر نخواهد گشت و این هزینه برای فصول بعدی نیز به فوتبال ایران تحمیل خواهد شد!

نكته جالب اين است كه يك ماه پيش در كميته مالي اي اف سي به محمدرضا ساكت دبيركل فدراسيون فوتبال ايران و عضو اين كميته اعلام شده كه اي اف سي به فدراسيون فوتبال ايران و باشگاههاي ايراني غرامت نمي دهد اما او و فدراسيون فوتبال اين موضوع را مسكوت گذاشته اند!

وبسایت نود : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار