مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۵۰۷۰
زمان انتشار : ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵

به بهانه درخشش اخیر؛

شایان مصلح، از سپید رود تا پرسپولیس

گروه ورزشی – میلاد بابایی/  در این مطلب به صورت مختصر زندگی یک فوتبالیست را مرور می کنیم. ورزشگاه سن سیرو، میلان، ایتالیا ایتالیا میزبان جام جهانی ۱۹۹۰ بود، در مرحله حذفی ایتالیا و هلند به مصاف هم رفته بودند و فوتبال پر تنشی را به نمایش گذاشته بودند. داور مسابقه فرانک رایکارد و رودی […]

گروه ورزشی – میلاد بابایی/  در این مطلب به صورت مختصر زندگی یک فوتبالیست را مرور می کنیم.

ورزشگاه سن سیرو، میلان، ایتالیا

ایتالیا میزبان جام جهانی ۱۹۹۰ بود، در مرحله حذفی ایتالیا و هلند به مصاف هم رفته بودند و فوتبال پر تنشی را به نمایش گذاشته بودند. داور مسابقه فرانک رایکارد و رودی فولر را از زمین اخراج می کند و مرد هلندی یکی از زشت ترین صحنه های تاریخ فوتبال را با پرتاب آب دهن به حریف رقم می زند.

زلزله رودبار،۱۳۶۹

درست یک هفته ی دیگر، بیست و هفتمین سالگرد زلزله رودبار است.

سی دقیقه از بامداد ۳۱ خرداد گذشته بود و بسیاری از مردم  گیلان مشغول تماشای فوتبال بودند. ناگهان زلزله ی مهیبی به مرکزیت رودبار و منجیل اتفاق تلخی را در تاریخ ثبت می کند. ۳۵٫۰۰۰ هزار نفر جان خود را از دست می دهند و گیلان تاریک ترین شب خود را در آن ساعت و آن روز تجربه کرد.

تیرماه ۱۳۷۲

چهارم تیر ماه ۱۳۷۲، کودکی به نام علی در همان خطه یعنی رودبار به دنیا می آید. کسی که شاید اطرافیانش فکر نمی کردند یک روزی بتواند به موفقیت امروز برسد.

علی از کودکی عاشق فوتبال بود. او در داخل خانه به همراه دوستانش فوتبال بازی می کرد و گاهی حتی از جوراب و پرتقال به جای توپ استفاده می کرد.

از سن هشت سالگی فوتبال را به صورت جدی دنبال کرد. در آن زمان، زمین فوتبالی در شهرستان رودبار وجود نداشت به همین علت اکثر استعدادهای شهر به فوتسال روی می بردند و او هم فوتسال را انتخاب کرد. از سن ۹ تا ۱۵ سالگی در تیم شهدای شهرستان رودبار به دنبال علاقه خود می گشت. زمانی که در مقطع دوم راهنمایی بود سعی بر این داشت که فوتبال را حرفه ای دنبال کند، به همین علت روزنامه می خرید تا آگهی که تیم ها برای تست فوتبال را بیابد.

در سی ۱۳ سالگی به تهران رفت و بعد از سه ماه فعالیت در یکی از مدارس ورزشی پایتخت، اولین تجربه فوتبالی اش در تیم زیر ۱۴ سال پگاه گیلان اتفاق افتاد.سه ماه نیز با آنها تمریناتش را پیگیری کرد و بعد از آن مجدا به سمت فوتسال برگشت.

در آن دوره، چهار بار مسابقات قهرمانی استان، قهرمانی مسابقات کشوری و … را کسب کرد.

در سال ۸۸ در تمرین تیم های نفت، راه آهن، استقلال شرکت می کرد تا نظر مثبت مربیان را جلب کند. نهایتأ در این سال به طور جدی وارد مستطیل سبز شد و در سن ۱۷ سالگی استقلال تهران قرارداد سه ساله ای را با او ثبت کرد.

بعد از اتمام این دوره مجددا قراردادش را تا دو سال دیگر تمدید کرد و بعد از سپری شدن این ایام در سال ۱۳۹۱ به پیشنهاد علی نظرمحمدی با تیم داماش فعالیتش را آغاز کرد و بعد از مدتی به تیم سپیدرود رشت در دسته دوم ملحق شد.

بازی های درخشانی را در سپیدرود به نمایش گذاشت و توانست با این تیم به لیگ آزادگان صعود کند. درخشش او ادامه دار بود و توانست نام خود را به عنوان یکی از ارکان اصلی صعود تیمش به لیگ برتر معرفی کند.

علی همان شایان است. شایان مصلح.

همان کودکی که امروز تیم های سرخآبی تهران به دنبالش بودند.

او که اعلام کرده بود این فصل از سپیدرود جدا می شود با چشمانی اشکبار از هواداران رشتی خداحافظی کرد.

شایان در نهایت با وجود این که سابقه بازی در آبی های پایتخت را داشت، پرسپولیس را انتخاب کرد.

شایان را می توان از فوتبالیست های امروزی متمایز کرد. بازیکنی که خارج از زمین فوتبال، دنیای دیگری را دنبال می کند. تلفیق عشق به حضرت رقیه و طبع شاعری در شایان او را میان کسانی که او را می شناسند محبوب کرده است. شایان در ایام سوگواری امام حسین (ع) ، با مداحی برای آن حضرت علاقه ی باطنی خودش را خالصانه بروز می دهد.

حال شایان خود را در مسیر تازه ای از فوتبال می بیند که می تواند از این هم درخشان تر شود. با درخشش در تیم پرسپولیس می تواند رویای حضور در تیم ملی ایران و جام جهانی را به واقعیت تبدیل کند.

Related image

شاید تنها حسرتی که شایان داشته باشد، فقدان پدرش باشد. زمانی که او تنها سه سال داشت، پدرش به مقام شهادت رسید تا از بالاترین نقاط آسمان، نظاره گر درخشش فرزندش باشد.

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار