مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۴۰۸۰
زمان انتشار : ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۸

پس از دو انفجار در تهران

سایه تروریسم بر سر تیم ملی

پس از انفجارهای تروریستی دیروز در تهران، مشکلاتی برای تیم ملی فوتبال کشورمان پدید آمد. فیفا در نامه ای به فدراسیون فوتبال، وضیعت امنیتی کشور را جویا شد تا برای بازی با ازبکستان تصمیم بگیرد.

به گزارش ، از انفجار تلخ تروریستی در کنسرت آریانا گرنده در منچسترآره‌نا زمان زیادی نگذشته بود که تهران نیز در جایگاه قربانی حوادث تروریستی قرار گرفت. صبح امروز دو حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی، نگرانی‌های زیادی در جامعه به وجود آورد. حتی اگر شبکه خبر تلویزیون ترجیح می‌داد با این خبر وحشتناک به عنوان یک اتفاق کم‌اهمیت و دست‌چندم برخورد کند، وحشت عمومی مردم از رقم‌خوردن این حادثه قابل انکار نبود. دست‌وپنجه نرم‌کردن ”جزیره ثبات” با حمله مرگبار تروریستی، اتفاقی است که هنوز هم هیچکس دوست ندارد آن را باور کند. جلسه اضطراری وزارت کشور، نشان می‌دهد که ایران حالا در وضعیت نگران‌کننده‌ای به سر می‌برد. حوادث امروز تلفات زیادی نداشته اما خیلی‌ها انفجارهای پایتخت تهران را به معنای آغاز نقشه‌های تروریستی شوم داعش در ایران می‌دانند. داعش به صورت رسمی مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته و این موضوع نگرانی‌ها در مورد وضعیت کشور را به اوج می‌رساند.

ظهور تروریست‌ها در تهران، تنها کمی قبل از بازی حساس تیم ملی در مقابل ازبکستان اتفاق افتاده و این موضوع می‌تواند برای فوتبال نیز دردسرساز باشد. پسران کی‌روش دوشنبه در بازی تعیین‌کننده مرحله مقدماتی جام جهانی از ازبکستان میزبانی خواهند کرد. پیروزی در این جدال به معنای صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ است اما حالا شاید فضای کشور تحت تاثیر تراژدی‌های امروز، آماده برگزاری جشن صعود نباشد. بدون تردید بازی ایران در مقابل ازبکستان می‌تواند به عنوان مقصد احتمالی تروریست‌ها شناخته شود و همین موضوع بخشی از هواداران را از حضور در ورزشگاه آزادی در روز بازی منصرف خواهد کرد.

از سوی دیگر، این بار بر خلاف همیشه سایه شوم ترس از ترور در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران موجب خواهد شد که شادی احتمالی مردم در صورت صعود نیز تحت‌تاثیر قرار بگیرد. خیز تروریست‌ها برای وحشت‌پراکنی در تهران، زخم تازه‌ای را روی صورت شهر حکاکی کرده است. زخمی که دردش دامن فوتبال را هم خواهد گرفت.

این دو حادثه باعث می شود تا ازبک‌ها نگران شوند و بخواهند میزبانی را از تیم ملی ایران بگیرند. دو تیم روز ۲۲ خردادماه باید در ورزشگاه آزادی بازی کنند و ازبک ها می دانند در این ورزشگاه شانس زیادی برای برد مقابل تیم ملی ایران ندارد. البته حوادث تروریستی تهران فضا را عوض کرده. در حدی که حتا فیفا ساعتی پیش با ارسال نامه‌ای به ایران درباره امنیت تهران پس از حوادث تروریستی توضیح خواست. حمیسی رئیس حراست فدراسیون فوتبال اما سریعا به این مسئله واکنش نشان داد و به سایت خبرورزشی گفت: «قطعا بازی در آزادی و بدون هیچ مشکلی برگزار می شود.»

علیرضا اسدی، دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره نامه فیفا می گوید:«در این نامه فیفا از فدراسیون خواسته بود نسبت به وظایف خود در حفظ امنیت عمل کند و ما پاسخ ‌شان را با جمع‌ آوری مدارک دادیم هرچند که این نامه یک چیز معمولی بود. قرار است دو بازی مقدماتی جام جهانی هفته آینده در تهران برگزار شود و در نامه ارسالی از ما خواستند تا مراقبت ‌های بیشتری به عمل بیاوریم و حتی اعلام کرده بودند که آیا این طور مسایل برگزاری فوتبال را در ایران تحت الشعاع قرار نمی‌ دهد که ما در پاسخ اعلام کردیم خیر. در همین زمینه مستنداتی را جمع ‌آوری و ارایه و اعلام کردیم که مشکلی به وجود نخواهد آمد. فیفا دنبال برگزاری بازی بدون تماشاگر نبود. آنها فقط هشدار دادند که این اتفاق فوتبال را تحت ‌الشعاع قرار ندهد. از ما چندین تأییدیه خواستند که با طی کردن مراحل اداری آنها را تهیه و ارسال کردیم. هرچند فیفا جواب را می‌ دانست ولی ما فقط مدارک را ارسال کردیم».

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار