مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۹۴۲۵
زمان انتشار : ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴

پیش بازی دیدار ایران - سوریه

ساعت ۱۹:۳۰ راه روسیه را بر سوریه می بندیم

با اینکه صعودمان خیلی پیش تر حتمی شده است اما بازی امروز مقابل سوریه، حافظه و حس انتقام ما را قلقلک می دهد. دیداری که ما ...

گروه ورزش  – میلاد بابایی| در حدود ۱۰ ماه پیش، دیدار رفت تیم ملی کشورمان با سوریه به میزبانی مالزی برگزار شد. دیداری که به علت شرایط نامساعد چمن استادیوم باید به تاریخ دیگری موکول می شد. در آن دیدار همه منتظر پیروزی ایران بودیم اما زمین گل آلود از یک طرف، و بازی خشن تیم سوریه از طرف دیگر دست به دست هم دادند تا تنها یک تساوی عاید ملی پوشان شود. بعد از آن بازی تنها حس انتقام در چهره ملی پوشان دیده می شد.

سید جلال بعد از پایان آن بازی گفت: تنها انتظاری که خواهیم داشت این است که در بازی برگشت به تیم سوریه که هم از نظر اخلاقی و هم فنی شرایط خوبی در بازی امروز به نمایش نگذاشت نشان دهیم تیم ایران چه تیمی است. من از تمام مردم می خواهم در بازی برگشت استادیوم را پر کنند تا به آنها نشان دهیم فوتبال واقعی چیست و چه نتیجه ای باید مقابل نام آنها درج می شد.

عصبانیت از نحوه بازی سوری ها حتی کی روش را مجبور کرد که وقتی در پایان بازی دن گاسپار مربی دروازه بان های تیم ملی با اعضای کادر فنی سوریه دست داد و خسته نباشید گفت، او را به شدت مواخذه و توبیخ کند.

حال بازی برگشت فرا رسیده و عملکرد درخشان کشورمان در مرحله گروهی، صعود بی دغدغه ای را برایمان فراهم کرده است. آن تساوی صفر صفر برای ما خیلی گران تمام شد. آنقدر که امروز ترجیح مان این باشد که سوریه را شکست دهیم تا اینکه راه صعود رقیب همیشگی خود یعنی کره جنوبی را به خطر بیاندازیم. کره که همواره شانس اول صعود بوده، کارش به بازی آخر کشیده شده است. در گروه A، ایران با ۲۱ امتیاز راهی روسیه شده و برای دومین بلیط این گروه، کره جنوبی با ۱۴، سوریه و ازبکستان با ۱۲ امتیاز چشم به بازی امروز خود دارند. دیدار کره و ازبکستان بسیار حساس است، کره با یک پیروزی می تواند صعود کند اما اگر ازبک ها بر چشم بادامی ها غلبه کنند و سوریه نیز ما را شکست دهد، نوار حضور کره ای ها در جام جهانی قطع می شود و کار دو تیم پیروز روز آخر به تفاضل گل کشیده می شود. تا پیش از بازی های امروز تفاضل سوریه ۱+ و ازبکستان ۱- است.

ایران اگر کمی آرام بازی کند سوری ها می توانند راه روسیه را پیدا کنند اما مطمئن باشید که اتفاقات بازی رفت هنوز در حافظه یوزهای ایرانی مانده است. ما شماره ۱۵ سوریه را فراموش نکرده ایم. نامش علی الشبلی بود و در دفاع راست حضور داشت. قلدری زدن بی جهت او مقابل کریم انصاری فرد بود که بازی را خشن تر کرد تا بازیکنان دو تیم زیر باران و روی گِل به جان هم بیفتند. درگیری های مکرر و بازی درگیرانه اجازه کسب نتیجه را از ما گرفت. نکته جالبی در آمار پس از بازی سوریه و ایران به چشم می خورد. ایران در آن بازی مرتکب ۸ خطا شده بود در حالی که سوری ها ۱۱ بار به علت مصدومیت باعث وقفه در بازی شده بودند.

ایمن الحکیم، سرمربی تیم ملی سوریه پیش از دیدار رفت گفته بود: اینجا زمین خانگی ماست و این حق را داریم که در زمین خانگی مان به میدان برویم. شرایط زمین برای هر دو تیم یکسان است. وقتی شما یک مسابقه در پیش دارید که در اتوبوس آن را برگزار نمی‌کنید، قطعا در زمین بازی انجام می شود. اعتراض ایرانی ها به هیچ عنوان پذیرفته نیست. تیم ملی ایران اگر می خواهد بازی دوستانه برگزار کند می تواند در هرجایی که دلش خواست بازی کند. این جا سرزمین موقت ماست!

ماجرا خیلی جذاب تر می شود وقتی بدانیم که مهاجم اول تیم سوریه همان مهاجم الاهلی است که دروازه پرسپولیس را در دقیقه ۲ باز کرده بود. السوما در سال های گذشته با تیم عربستانی موفق شده شش بار دروازه نماینده های ایران اعم از تراکتورسازی، ذوب آهن و پرسپولیس را باز کند. در خط حمله سوری ها دو بازیکن خطرناک دیگر هم حضور دارند. سایت اسپورت پروو فوتبال سوریه آنها را این گونه معرفی می کند. علی الصالح کابوس مهاجمان ایران خواهد بود و عمر الخریبین کابوس مدافعانشان.

احمد صالح، کاپیتان تیم ملی سوریه در مصاحبه بازی امروز گفته است: ما سوریه هستیم و می خواهیم تاریخ سازی کنیم. برای اولین بار می خواهیم به آرزوی حضور در جام جهانی دست پیدا کنیم و برای شکست ایران در زمین مسابقه می جنگیم. همه بازیکنان ما برای شکست ایران به همدلی و اتحاد رسیدند و هم قسم شدیم تا هر کاری برای شکست ایران انجام دهیم زیرا برد در این دیدار تاریخ فوتبال سوریه را عوض خواهد کرد. ما می خواهیم مردم سوریه را خوشحال کنیم و اطمینان قلبی داریم که ایران را شکست خواهیم داد.

همه ی این ها مانند پازل در کنار هم قرار می گیرند تا ساعت ۱۹:۳۰ منتظر خاص شدن صعودمان باشیم. ۱۰ بازی بدون شکست و بدون گل خورده.

صحبت های کارلوس کی روش در کنفرانس مطبوعاتی پیش از بازی امروز جالب بود: فکر می کنم بزرگترین اشتباه برخی تیم ها در این گروه این بود که سوریه را دست کم گرفتند و ما تلاش می کنیم هیچ وقت این اشتباه را مرتکب نشویم. حتی وقتی سوریه ما را مجبور کرد که در استخر بازی کنیم، با لباس شنا در زمین حاضر شدیم و نتیجه گرفتیم. به عنوان یک تیم به سوریه احترام می گذاریم؛ اما می خواهم یاد آوری کنم که بازی برابر سوریه آسان نیست. وقتی به اینجا آمدند از برادری صحبت می کنند؛ اما در مالزی خبری از این صحبتها نبود. در داخل زمین به بازیکنان بی احترامی و بی اخلاقی کردند که داستان های خاص خود را دارد. فردا تلاش می کنیم در یک زمین مناسب نتیجه لازم را بگیریم؛ اما فکر نکنید رفتار آنها در مالزی دوستانه بود. همان کاری که همیشه انجام می دهیم را تکرار می کنیم و تمرکز ما تنها روی برد است. بعد از برد و گرفتن نتیجه، آغوش را باز می کنیم و با عشق و محبت با حریف رفتار می کنیم.

در ۵ بازی گذشته تیم ملی ایران برابر سوریه، ۳ بار با نتایج ۲-۰ برنده شده ایم و ۲بار هم با این تیم بازی ۰-۰ شده است.

سوریه از ۲۵ مرداد ۱۳۸۵ و از مسابقات مقدماتی جام ملتهای ۲۰۰۷ آسیا با تیم ما در ۵ بازی مسابقه داده و در این مدت از گل زدن به تیم ما عاجز بوده است.

پیروزی ازبکستان و حذف کره در کنار برد ایران و محقق نشدن رویای روسیه برای سوریه، تلخ ترین خاطره فوتبالی کره جنوبی و سوریه را رقم خواهد زد.

به امید برد شیرین تیم ملی کشورمان و شادی مردم ایران.

گروه ورزش اختصاصی

گروه ورزش اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی