مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۷۹۳۹
زمان انتشار : ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹

خربین چطور مرد سال آسیا شد؟

مطرح کردن نام سوریه در مقدماتی جام جهانی و از پیش رو برداشتن پرسپولیس با زدن 5 گل در دیدار رفت و برگشت کمک شایانی به انتخاب او به عنوان بهترین بازیکن فوتبال آسیا کرد.

به گزارش  سه نامزد نهایی عمر خربین، عمر عبدالرحمان و وو لی بودند. اکثر فوتبال دوستان بی طرف پیش بینی می کردند که خربین مرد سال فوتبال آسیا شود. این چنین هم شد.او با تیم ملی سوریه در رقابت‌های انتخابی جام جهانی و با الهلال عربستان در لیگ قهرمانان آسیا درخشیده بود و با توجه به عملکرد دیگر کاندیداها یعنی عمر عبدالرحمان و وو لی تقریبا همه مطمئن بودند که عنوان مرد سال فوتبال آسیا به خریبین خواهد رسید. پس از اعلام رسمی نام او به عنوان بهترین بازیکن آسیا در سال ۲۰۱۷، مجادلات و بحث‎های زیادی درباره نقش درخشان او در دو بازی رفت و برگشت الهلال مقابل پرسپولیس در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا صورت گرفته است. عده‎ای معتقدند خریبین انتخاب خود به عنوان مرد سال فوتبال آسیا را مدیون پرسپولیس و علیرضا بیرانوند است و عده‎ای دیگر این انتخاب را حاصل تداوم درخشش او در بازی‎های الهلال و تیم ملی سوریه می‎دانند. اما نقش پرسپولیس و بیرانوند در رسیدن خریبین به عنوان مرد سال فوتبال آسیا چقدر بود؟ بررسی عملکرد او در بازی‌های مهم تیم ملی سوریه و الهلال می‌تواند تا حدودی پاسخ این سوال را بدهد.

درخشش در تیم ملی سوریه

عمر خریبین یکی از مهره‎های کلیدی تیم ملی سوریه در حضور درخشان این تیم در مسابقات انتخابی جام جهانی بود. در بازی مقابل ازبکستان او زننده گل پیروزی بخش تیمش در دقیقه ۹۰ از روی نقطه پنالتی بود. خریبین در این بازی بهترین بازیکن زمین شد. او در پیروزی سرنوشت ساز ۳-۱ سوریه مقابل قطر هم زننده ۲ گل تیمش بود و باز هم به عنوان بهترین بازیکن زمین شناخته شد. با بازگشت عمر السوما به تیم ملی سوریه، نقش خریبین کمی کمرنگ شد اما او تنها بازیکن تیم ملی سوریه شد که دو بار در بازی‎های این تیم بهترین بازیکن زمین شد. خریبین دربازی با ایران مقابل بیرانوند در مالزی هم بهترین بازیکن زمین شد اما آن بازی در آخرین روزهای سال ۲۰۱۶ برگزار شد و تاثیری در انتخابات سال ۲۰۱۷ نداشت.

فوق ستاره‎ای برای الهلال

خریبین درخشش در ترکیب الهلال در لیگ قهرمانان آسیا را از بازی آخر مرحله گروهی شروع کرد. او البته اولین گلش را مقابل الوحده امارات در هفته سوم مسابقات زده بود اما زدن ۲ گل در بازی پرگل مقابل الریان قطر آغاز درخشش او بود. این همان بازی معروفی بود که شکست الهلال در آن می‎توانست باعث حذف پرسپولیس در مرحله گروهی شود اما پیروزی ۴-۳ الهلال بر میزبانش و درخشش خریبین باعث شد تا پرسپولیس به عنوان تیم دوم از این گروه صعود کند. خریبین در این بازی بهترین بازیکن زمین شد. او در بازی برگشت مرحله یک‌هشتم نهایی مقابل استقلال خوزستان هم زننده گل دوم و پیروزی‌بخش الهلال بود و باز هم به عنوان بهترین بازیکن میدان معرفی شد. اوج درخشش خریبین در سال گذشته به دو بازی رفت و برگشت مقابل پرسپولیس در مرحله نیمه‎نهایی لیگ قهرمانان آسیا برمی‎گردد. قرمزها رویای تکمیل کردن بهترین تاریخ خود را داشتند حتی در بازی برگشت هم کور سوی امیدی وجود داشت اما این دو بازی دقیقأ همان جایی بود که نام خربین بیش از گذشته بر سر زبان ها افتاد و توانست ۳ بار در بازی رفت گل بزند و بهترین بازیکن زمین شود و دو بار هم در بازی برگشت دروازه بیرانوند را باز کند. او آقای گلی را هم از مهدی طارمی ربود و جهش بلندی را در این راه برداشت. خریبین در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا مقابل اوراواردز ژاپن هم زننده تک گل الهلال بود.

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی