مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۶۴۹۸
زمان انتشار : ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۳

خواهی نشوی رسوا ...

زمزمه های جدی جدایی بیرانوند و طارمی از پرسپولیس

اصلأ بعید نیست امسال هم قضیه تکرار شود، این بار خبری از رامین نیست. او شاید برای همیشه ترک دیار کرده. این امکان وجود دارد با یک چرخش 180 درجه ای و پیوستن به استقلال، "شاید" جمله ی قبلی را حذف کند. اما مهدی که دوباره در دل هواداران جا باز کرده است، دوباره خبر خداحافظیش شنیده می شود.

گروه ورزشی ، پایان رابطه ی غیرعاشقانه دو ستاره فصل قبل پرسپولیس با تیم شان را به یاد داریم. رفتنشان را کسی دوست نداشت، شاید برگشت شان هم آن لذت همیشگی را برای هواداران دوآتیشه به همراه نداشت. رامین و مهدی دست از پا درازتر برگشتند تا شاید تنها سوغتشان یک عکس با پیراهن آبی آنالیا اسپور برای هوادارن استقلال باشد.

اصلأ بعید نیست امسال هم قضیه تکرار شود، این بار خبری از رامین نیست. او شاید برای همیشه ترک دیار کرده. این امکان وجود دارد با یک چرخش ۱۸۰ درجه ای و پیوستن به استقلال، “شاید” جمله ی قبلی را حذف کند. اما مهدی که دوباره در دل هواداران جا باز کرده است، دوباره خبر خداحافظیش شنیده می شود.

سکانس اول 

Image result for ‫بیرانوند‬‎

گلر شماره یک قرمزها و تیم ملی این روزها دوباره سوهان روح هواداران پرسپولیس شده است. کاری که قبلا هم ثابت کرده خوب آن را بلد است. بیرانوند در طول فصل شانزدهم لیگ برتر چند باری با هواداران پرسپولیس درگیری لفظی پیدا کرد و جملاتی را بر زبان آورد که باورکردنی نبود. او به خاطر این که هواداران پرسپولیس بازیکنان این تیم را بعد از اعتصاب تشویق نکردند ناراحت شد و بعد از بازی با ذوب‌آهن که اتفاقا اشتباهات زیادی در آن بازی مرتکب شده بود تهدید کرد که از پرسپولیس می‌رود. او در حرف‌هایش به خاطر این که پرسپولیس در دوران حضور او قهرمان لیگ برتر شد حسابی سر هواداران این تیم منت گذاشت و گفت ده سال است که پرسپولیسی‌ها خواب قهرمانی هم نمی‌دیدند. اما او یادش رفته بود که پرسپولیس فصل گذشته با دروازه‌بانی سوشا مکانی و مرتضی قدیمی پور و الکساندر لوبانف تا آستانه قهرمانی رفته بود!

او البته بعدها عذرخواهی هم کرد اما رفتار او این روزها باز هم اعصاب هواداران پرسپولیس را نشانه رفته است. مطرح شدن چندباره پیشنهاد تیم‌های خارجی در این مقطع از فصل که تیم در حال استارت برای شروع لیگ هفدهم است تمرکز پرسپولیسی‌ها را به هم زده است. البته که داشتن پیشنهاد از تیمی مثل فنرباغچه خوب است اما او چرا تکلیفش را یک بار برای همیشه روشن نمی‌کند؟ اگر قصد دارد برود که باید مثل سروش رفیعی تصمیمش را صادقانه به باشگاه بگوید. باشگاه هم مخالفت چندانی نخواهد کرد. نبود بیرانوند شاید کمی کار پرسپولیس را سخت کند اما چیزی نیست که پرسپولیسی‌ها برایش عزا بگیرند. مگر در چند بازی سال گذشته که بیرانوند نبود کسی نگران شد؟ مگر رادوشویچ با همه ضعف‌هایش از پس کار برنیامد؟

اگر از خودش بپرسیم، خود بیرانوند از همه بهتر می‌داند که کلین‌شیت‌هایش را بیشتر مدیون خط دفاع پرسپولیس است تا عملکرد خودش. این اتفاق در تیم ملی هم افتاده است و بیرانوند در اغلب بازی‌های تیم ملی حتی برای یک شیرجه هم به زحمت نمی‌افتد. او الان که وضعیت مهدی طارمی را می‌بیند باید بیشتر متوجه داستان شده باشد. همین الان تعداد کسانی که موافق رفتن طارمی هستند از تعداد مخالفانش بیشتر است. آن هم فقط به خاطر بازی‌هایی که در این چند روز درآورده است. بیرانوند که دیگر در حد طارمی تاثیرگذار و محبوب نیست. هست؟

اما اگر هم قصد دارد بماند می‌تواند خیلی راحت بگوید تا مدیران باشگاه پرسپولیس هم جواب مشتریانش را بدهند. این بهترین و آسان‌ترین کار است. اما اگر می‌خواهد برود بهتر است قبل از رفتن قبل از رفتن نگاهی به سرنوشت هم پستی‌هایش در اروپا یعنی علیرضا حقیقی‏، سوشا مکانی‏، امیر عابدزاده و … بیندازد.

سکانس دوم

Image result for ‫طارمی‬‎

همانند فصل گذشته و در همین روزها، خبر جدايي مهدي طارمي از پرسپوليس و ترانسفر شدن اين بازيكن به اروپا داغ شده است. در اين بين اخيرا برخي رسانه‌ها مدعي شده‌اند مهاجم بوشهري قرمزها دست نياز به سمت علي پروين دراز كرده و از سلطان كه رابطه بسيار خوبي هم با علي‌اكبر طاهري دارد، خواسته رضايتنامه‌اش را از باشگاه پرسپوليس بگيرد! البته هنوز به درستي مشخص نيست اين مساله چقدر صحت دارد، اما به طور كلي به نظر مي‌رسد اين روزها پروين تبديل به آخرين سنگر ستاره‌هاي جدايي‌طلب پرسپوليس شده است! همين چند ماه پيش بود كه رامين رضاييان بعد از اخراج از سوي برانكو به علي پروين رو زود و ضمن برگزاري چندين جلسه مشترك بين او، سلطان و مديران باشگاه، در نهايت پرسپوليسي‌ها برگ رضايت وي را صادر كردند. البته رضاييان ناچار شد چند صد ميليون تومان هم پول به پرسپوليس بدهد، اما به هر حال اگر مساعدت پروين نبود، بعيد به نظر مي‌رسيد اين اتفاق عملي شود.

حالا هم ظاهرا طارمي از دوست جنجالي‌اش الگو گرفته و قصد دارد با واسطه قرار دادن پروين، امكان جدايي از جمع سرخپوشان را پيدا كند. البته بسيار بعيد به نطر مي‌رسد كه اين بار اسطوره پرسپوليس در اين ماجرا مداخله كند. خود پروين بهتر از هر كس ديگري مي‌داند كه برانكو رضاييان را به خاطر بي‌انضباطي‌هايش نمي‌خواست و وساطت هيچكس را هم در اين مورد نپذيرفت، اما قصه طارمي متفاوت است. او جا برای پیشرفت و بهتر شدن دارد تنها اگر تصمیم درست را بگیرد. در غیر این صورت به راحتی می توان روزهای تاریک تر از شب را برایش تصور کرد.

سکانس سوم

Image result for ‫محسن مسلمان مو‬‎

یکی از دلایل موفقیت پرسپولیس، درخشش هافبک های این تیم بود. «محسن مسلمان» را مدت زیادی است که می شناسیم می‌شناسیم. از همان روز نخست که در ۱۶سالگی دروازه‌ی «رودباریان» را با یک چیپِ دیدنی گشود تا نوید ظهور یک ستاره را بدهد. ۲ سال حضورِ کم رمق در ذوب‌آهن و ۱۸ ماه خدمت سربازی در ملوان می‌رفت که نامش را از خاطرمان ببرد که «رویانیان» پایش را به پرسپولیس باز کرد. یک نیم فصل قرضی اما هیجان‌انگیز را با «صادقیان» و «خلعتبری» گذراند اما اصفهانی‌ها برش گرداندند و به «فولاد» قرضش دادند. در فولاد هم بیشتر از ۱۳ بازی نصیبش نشد تا کم کم باور کنیم کشف «زوران جورجویچ» به پایان راه نزدیک شده است. از یک سو فولاد علاقه‌ای به ادامه‌ی همکاری نشان نمی‌داد و از سوی دیگر «یحیی گل محمدی» به بازگشت او رضایت نمی‌داد. اوضاع به بدترین شکل پیش می‌رفت که ناگهان خبر آمد «پرسپولیس با مسلمان قرارداد بست.» بدین گونه بود که سومین تلاقی پرسپولیس و مسلمان رقم خورد. از همان روز اول حواشی و شایعات پیرامون انتقالِ جنجالی و نارضایتی «برانکو» از آن به گوش می‌رسید. عدم استفاده از شماره ۷۷ در هفت بازی اول به این شنیده‌ها دامن می‌زد تا سرانجام بازی مقابل ملوان و درخشش مسلمان نشان داد که این اخبار تا چه حد بی پایه و اساس بوده اند. دانش برانکو، بدنسازی «مارکو» و صبر و تلاش مسلمان دست به دست هم دادند تا چندی بعد در دربی بهترین بازی‌ عمرش را شاهد باشیم. از آن روز تا امروز شماره ۷۷ به «مردِ بی جانشین برانکو» تبدیل شده است. بازیکنی که با دوری جستن از حواشی و تمرین طاقت‌فرسا از هافبکی کُند و ایستا به جنگجوی باهوشی مُبدّل شده است که دو سالِ متوالی بارِ تغذیه‌ی مهاجمان پرسپولیس را به دوش می‌کشد.

اگر به دنبال حواشی نرود و با ادامه دادن به این مسیر، مسلمان می‌تواند سالهای سال میانه‌ی میدان سرخ را قبضه کند و مشابه آنچه «علی پروین» و «امیر قلعه نویی» برای تیمهایشان بودند «ژنرال» ارتشش لقب بگیرد. محسن خودش را وقف پرسپولیس کرده، دندان لق تیم ملی را کشیده و برای لژیونر شدن هم تب و تابی ندارد. پس قبای ژنرالی را می‌توانیم کم کم به قامتش اندازه کنیم اما در کنار تمام این محاسن مهندس سرخپوشان یک ایراد اساسی دارد.  «رفیق بازی افراطی» بزرگترین عیب اوست. چه آن زمان که با صادقیان حشر و نشر داشت، چه فصل پیش که با کمال و فرشاد ائتلاف سه تفنگدار را تشکیل داده بود و چه امسال که با «طارمی» عقدِ اخوت بسته است.

برای بازیکنی مانند او که داعیه‌ی وظیفه رهبری و میدان داری تیمش در سالهای آتی را دارد، هیچ چیز مضرتر از این نیست که درگیرِ دسته‌بندی و یارکشی شود.  علی الخصوص پرسپولیس بی حاشیه امسال که با امثال «وحید امیری»، «حاجی انصاری»، «محرمی» و مشتی جوانِ کم‌ادعا نیازی به جناح‌بندی ندارد. مهندس سرخها می‌تواند برای این جوانان به یک باور و منبع الهام مبدل شود که با تلاش و تقلا می‌شود از هیچ همه چیز ساخت. امثال «طاهرخانی» که مسلمان او را «جووینکو» می‌نامد و «الوان‌زاده» که می‌تواند امسال سال درخشش باشد برای حمایت به مهندس چشم دوخته‌اند. «سیامک نعمتی» را می‌شود تحریم و منزوی کرد و سرانجام فراری داد ، می‌شود تحسین و تشویق کرد و دلگرمی داد تا همان نعمتی زهردار پیکان باشد. «گادوین منشا» را می‌شود مانند «بنگستون» بایکوت کرد تا اواسط فصل تیم را بگذارد و برود و تازه به فیفا هم شکایت کند، یا اینکه حمایت کرد تا کنار طارمی برترین خط حمله تاریخ پرسپولیس را بسازند. اینها شدنی است اگر مسلمان بجای من بودن «ما بودن» را انتخاب کند. اگر همه‌ی تیم را به چشم طارمی ببیند. شکایت‌ها یکی یکی از راه می‌رسد، جریمه‌ها و کسر امتیازها در پیش است، پس از هفت سال نعمت، هفت سال قحطی شاید در پیش باشد. مسلمان باید چنان شالوده‌ی تیمش را محکم کند که هیچ زلزله‌ای را یارای تخریب آن نباشد. به شرطی که مهندس ِهمه باشد و برای همه بسازد، نه فقط طارمی.

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار