مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۹۸۱۳
زمان انتشار : ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۲

زیدان .VS والورده

جدال مربیان در ال‌کلاسیکو

خارج از مستطیل سبز و بر روی نیمکت، مربیان رئال و بارسا نیز جدال جذابی را با یکدیگر دارند. آنها برای غلبه بر دیگری از هیچ تاکتیکی دست بر نمی دارند.

به گزارش  ارنستو والورده سرمربی بارسلونا که توانسته با تیم جدید خود نمایش های فق العاده ای را در لالیگا اسپانیا به اجرا بگذارد، باید در این رقابت ها برابر حریف شکست ناپذیرش بار دیگر قرار بگیرد. در سوی مقابل  زین الدین زیدان سرمربی رئال مادرید در برابر ارنستو والورده سرمربی بارسلونا کارنامه فوق العاده درخشانی را داشته است که بر روی کاغذ، او به نظر پیروز نهایی دیدار ال کلاسیکو خواهد بود!

ارنستو والورده و زین الدین زیدان

ارنستو انگیزه های بسیار فراوانی دارد تا بتواند  در فصلی که تیمش به شکل فوق العاده ای توانسته است در صدر جدول رقابت های لالیگا قرار بگیرد، زین الدین زیدان شکست ناپذیر را مغلوب سازد تا فصلی ایده آل را سپری کند و به تمامی خواسته های خود دست پیدا کرده باشد!

چرا می گوییم شکست ناپذیر؟ قطعا این سوال در ذهن مخاطب به وجود می آید که زیدان در فصل جاری متحمل شکست شده است! بنابراین نمی توان به او گفت شکست ناپذیر! خیر! منظور از شکست ناپذیری زیدان، در تقابل برابر ارنستو والورده به عنوان مربی است! چرا که این مربی تازه وارد به باشگاه بارسلونا هیچگونه موفقیتی را برابر همتای فرانسوی اش کسب نکرده است!

برخی بر این باورند که زیدان و والورده تنها در سوپر کاپ اسپانیا با یکدیگر ملاقات کرده اند! اما اینگونه نیست! آنها پیش از این در رقابت های لالیگا، هنگامی که ارنستو والورده هئایت باشگاه اتلتیک بیلبائو را بر عهده داشت نیز با یکدیگر روبرو شده بودند!

والورده که حالا از محبوبیت بسیار بالایی در کاتالونیا برخوردار می باشد، در اولین برخوردش با زیدان نتوانست نتیجه ای بهتر از شکست ۴_۲ را کسب کند! آن هم برابر تیمی که زیدان در مبیان ناامیدی بازیکنانش توانسته بود به میدان بفرستد، چرا رئال آن روزها در لالیگا به دست بنیتز عملا از درو رقابت ها کنار رفته بود تا امتیازات از دست رفته موجب آن شود تا تغییراتی بر روی نیمکت این تیم ایجاد شود و زیدان در نیم فصل دوم هدایت کهکشانی ها را بر عهده بگیرد.

در دومین و سومین تقابل والورده و زیدان نیز تغییری به لحاظ نتیجه حاصل نشد! چرا که باسکی ها تحت هدایت والورده هر دو دیدار رفت و برگشت فصل ۲۰۱۶/۱۷ را با نتیجه مشابه ۲_۱ به حریف مادریدی خود و زیدان واگذار کردند تا سومین شکست والورده در تاریخ مربیگری اش برابر همتای فرانسوی اش شکل بگیرد!

در فصل ۲۰۱۷/۱۸  والورده به واسطه نمایش های فوق العاده اش توانست از سوی جوزپ ماریا بارتومئو جایگزین لوئیس انریکه بر روی نیمکت بارسلونا شود تا او نیز در بدو ورودش باز هم با زیدان و در دیدار حساس و مهم ال کلاسیکو سوپر کاپ اسپانیا رو در رو شود!

والورده در همان ابتدای کار قافیه را به زیزو باخت تا شکست های ۳_۱ و ۲_۱ برابر رئال مادرید جام را به کهکشانی ها اهدا کرده باشد و والورده پنجمین شکست متوالی خود را برابر مرد محبوب در سانتیاگو برنابئو تجربه کرده باشد!

این ششمین تقابل والورده و زیدان خواهد بود، و اولین ال کلاسیکو والورده در چارچوب لالیگا! انتظار می رود والورده برای رها شدن از سایه نتایج نه چندان خوب خود برابر زیدان و حفظ فاصله اش با دیگر رقبا، برای کسب پیروزی دست به هرکاری بزند و تا ششمین شکست او برابر زیزو رخ ندهد!

والورده به خوبی می داند قهرمانی در لالیگا در شرایطی که ال کلاسیکو را نیز به سود خود به پایان ببرد برای هواداران و مردم این منظقه طعم دیگری دارد و او را در تاریخ باشگاه جاودانه خواهد کرد، پس باید منتظر ماند و دید مرد سیاستمدار کاتالان ها ظهر شنبه با چه شرایطی در برابر زیدان و تفکراتش حاضر خواهد شد.


قطعا اگر بخواهیم یکی از انقلاب های تاکتیکی بزرگ را در تاریخ باشگاه رئال مادرید نام ببریم، باید به فصل ۲۰۱۵/۱۶ بازگردیم! در روزهایی که رافائل بنیتز و روند عجیبش در باشگاه کهکشانی ها صدای از خردسال تا پیر مرد مادریدی را به نشانه اعتراض درآورده بود!

آن روزها رئالی ها در بزرگ ترین جنگ فصل خود، یعنی ال کلاسیکو با نتیجه ای تحقیر آمیز در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو برابر چشمان هواداران خود شکست خوردند تا بنیتز به پایان عمر خود در لوس بلانکوس نزدیک شود و زمزمه های حضور اسطوره کهشانی ها به گوش برسد!

رافائل بنیتز

این اتفاق سرانجام رخ داد تا زیزو  که سابقه مربیگری در رئال کاستیا و حضور بر روی نیمکت رئال مادرید به عنوان دستیا کارلو آنچلوتی را در فصل ۲۰۱۴/۱۵ داشت، به عنوان سرمربی این تیم تا پایان فصل ۲۰۱۵/۱۶  از سوی فلورنتینو پرز که شکست های بزرگ بنیتز خسته اش کرده بود انتخاب شود!

زیزو آمد و به نحوی عمل کرد که انگار برای قرن ها می خواهد در رئال مادرید بماند! او به یکباره تیم را دچار شکی غیر قابل باور کرد تا در پایان فصل، رئالی ها که به هیچ وجه آماده نبود درگیر چالش قهرمانی شود و به دلیل امتیازات از دست رفته توسط بنیتز نتواند به این امر دست پیدا کند!

زین الدین زیدان

آن روزها جدال در ال کلاسیکو میان زیدان و انریکه رقم می خورد، اما زیزو فرانسوی نمی دانست قرار است ۲ فصل بعد، برابر سرمربی اتلیتک بیلبائو که همواره برابر او نتیجه های درخشانی را کسب کرده است ال کلاسیکو را برگزار نماید؛ چرا که والورده آن روزها هدایت بیلبائو ایالات باسک را بر عهده داشت!

اتلتیک بیلبائو نیز همانند رئال مادرید با زیدان، توانسته بود با حضور ارنستو والورده در فصل ۲۰۱۴/۱۵ شخصیتی فوق العاده را از خود ارائه دهد و این مربی مورد تحسین تمامی مفسرین و کارشناسان لالیگا اسپانیا قرار بگیرد، تا سرمربی اسبق المپیاکوس و والنسیا و ویارئال و .. نقطه عطفی را در کارنامه خود داشته باشد.

ارنستو والورده

زیدان اما در تقابل با ارنستو والورده طرز غیر قابل باوری توانسته رکورد بی نظیر ۱۰۰ درصد پیروزی را از آن خود نماید! او در اولین برخورد با والورده در نیم فصل دوم رقابت های لالیگا فصل ۲۰۱۵/۱۶، توانست با نتیجه تحقیر آمیز ۴_۲ والورده و شاگردانش را شکست دهد تا اولین ضرب شصت نرد محبوب برنابئو به والورده اینگونه باشد!

در فصل ۲۰۱۶/۱۷ نیز زیدان در هر دو دیدار  رفت و برگشت در رقابت های لالیگا با نتیجه ۲_۱ توانست برای سومین بار پیاپی والورده را مغلوب کند، تا این مربی آرام همانند یک طلسم برای همتای باسکی خود باشد!

ارنستو والورده و زین الدین زیدان

در فصل ۲۰۱۷/۱۸ به یکباره همه چیز عوض شد و مردی که همیشه برابر والورده به پیروزی دست یافته بود توانست همتای مغلوبش را در ال کلاسیکو ملاقات کند! چرا که والورده پس از عدم موفقیت لوئیس انریکه جایگزین او در بارسلونا شده بود تا زیدان نیز در دیدار های رفت و برگشت سوپر کاپ اسپانیا مانند تمامی دیدار های گذشته اش برابر این ارنستو؛ به دو پیروزی ۳_۱  نیوکمپ، ۲_۰ در سانتیاگو برنابئو دست پیدا نماید تا آمار ۱۰۰ درصدی پیروزی اش در تقابل با والورده حفظ شود!

زین الدین زیدان

بهترین پیروزی زیدان برابر والورده به نتایج ۴_۲ در نیم فصل ۲۰۱۵/۱۶ و پیروزی ۳_۱ در دیدار رفت سوپر کاپ اسپانیا برابر بارسلونا بازمی گردد، باید منتظر ماند و دید آیا زیدان خواهد توانست این رکورد فوق العاده و شگفت انگیز را باز هم ادامه دهد و چالش بزرگ ال کلاسیکو را در حالی که تیمش به نظر تضعیف شده می آید با پیروزی پشت سر بگذارد یا خیر!!

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

متین مسلم

یک تحلیل‌گر ارشد عرب مقیم لندن می‌گوید به اعتقاد من مشکل اصلی این است که عربستان تصور می‌کند اگر بتواند با حذف ایران هژمونی خود را به منطقه تحمیل کند همه چیز تمام خواهد شد! بسیار خب، اما شما فکر می‌کنید مصر، اردن، لبنان و یا اکثر کشورهای آفریقای عربی با این پدیده کنار خواهند آمد؟ محال است! از آلیس در سرزمین عجائب هم محال‌تر است!

رسول جعفریان

محمد بن سلمان سوار چه موجی شده است؟