مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۸۱۷۳
زمان انتشار : ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱

داستان طارمی و اروپا به واقعیت تبدیل می شود؟

اگر رفتی، در را محکم ببند!

انتقال طارمی موافقان و مخالفانی دارد که هر کدام هم دلایل خودشان را برای این نظرها دارند. به زودی خبر ماندن یا رفتن او به تیتر اول روزنامه ها تبدیل خواهد شد و ...

گروه ورزشی ، همانند سال گذشته، دوباره بحث انتقال مهدی طارمی بر سر زبان ها است.

محمود خوردبین سرپرست باشگاه پرسپولیس در تمرین روز شنبه این تیم درباره مهاجم شماره ۹ گفت:

بدون شک باشگاه نمی‌خواهد چنین بازیکنی را از دست بدهد اما این بازیکن مصر است که برود وگرنه باشگاه در تلاش است که این بچه را حفظ کند.

طارمی که انتظار شنیدن این جملات را نداشت سعی کرد آن‌ها را نشنیده بگیرد و خودش را با گوشی تلفن همراهش مشغول کرد.

در این پرونده دو علاقه وجود دارد:

یک: علاقه ی پرسپولیس به طارمی

دو: علاقه ی طارمی به اروپا

علت عدم حل شدن این ماجرا این است که ضلع سوم این مثلث وجود خارجی ندارد. یعنی هنوز هیچ باشگاهی علاقه ی خود نسبت به جذب طارمی را علنی نکرده است.

حال بیاییم چند دلیل برای خود بیاوریم که چرا طارمی باید در پرسپولیس بماند.

اول) مهاجم بوشهری قرمزها را با دو مشخصه می‌شناسند: اول موقعیت‌های بکری که برای خود می‌‌آفریند و دوم فرصت‌های بدیهی که از کف می‌دهد. همین دو ویژگی از او توأمان «فرشته» و «دیو» می‌سازند. نمی دانیم کدام را باور کنیم، نیمه تاریک یا روشن. دکتر جکیل و مستر هایدِ فوتبال ما موقعیت‌های مسلّم را ناباورانه هدر می‌دهد و از فرصت‌های مُرده و صفر درصدی گل‌های تماشایی می‌تراشد. واضح است که هواداران هم تکلیف‌شان با او روشن نیست، نمی‌دانند برای گل‌های زده‌اش شاکر باشند یا برای نزده‌اش رنجیده خاطر. از همین رو موقعیت طارمی نزد هواداران مدام در حال تغییر است؛ بقول فرنگی‌ها «فِرام هیرو تو زیرو» و برعکس.

دوم) خرید منشا در اولین ساعات رسمی نقل و انتقالات توسط پرسپولیس این معادله را برهم می‌زند. طارمی هرگز یک شماره ۹ واقعی نبوده است. حتی زمانی ‌که در ایرانجوان توپ می‌زد مهاجم هدف کاملی نبود. «کارلوس کی‌روش» به فراست این موضوع را دریافت و طارمی را پشت سر «آزمون» در پست وینگر چپ بکار گرفت، نتیجه اعجاب‌انگیز بود. گلهای سه امتیازی به چین و قطر مؤید این نکته بود که طارمی در جای درست قرار گرفته. حضور گادوین منشا دست پرفسور را باز می‌گذارد تا از روی نسخه‌ی همتایش در تیم ملی تقلب کند. منشا یک مهاجم هدف تمام و کمال است. خونسردی، توان بدنی بالا و از همه مهمتر قدرت تمام کنندگی آیتم‌ هایی هستند که از این بازیکن سیه چرده همان قاتلِ مد نظر برانکو را می‌سازند. با حضور او فشار خردکننده از روی طارمی برداشته می‌شود و می‌تواند همان بازیکن خلاق و موقعیت‌آفرینی باشد که در تیم ملی است.

میان پرسپولیسی ها طارمی به یک نماد تبدیل شده است، نماد گل‌نزنی تیم. جالب اینجاست که بی‌دقتی علیپور، امیری و سابقا عالیشاه هم اغلب به پای طارمی نوشته شده است. منشا داوطلبانه این نقش را هم به عهده می‌گیرد تا طارمی فارغ البال به کانال‌ها و حفره‌های دفاع حریف بزند، کاری که در آن تبحر دارد. اینجا حرکات ریسکیِ طارمی تبعات و تلفات کمتری دارد و به قیمت از دست رفتن یک مسابقه تمام نمی‌شود چرا که وظیفه سازمانی‌اش یعنی گلزنی را به منشا واگذار کرده و می‌تواند از دریبل‌ها و کورس ‌هایش  لذت ببرد، پنالتی بگیرد و قیچی بزند و در یک کلام «ماجراجویی» کند.

دو مخالف جدی به صف مخالفان این انتقال اضافه شده‌اند که اتفاقا بسیار قدرتمند هستند.

سوم) در همین زمان که پرسپولیس به مهاجم اولش نیاز مبرم دارد، کمی آن طرف تر «الاهلی» حریف قرمزها، با مجوز و حمایت فدراسیون عربستان که برخلاف ما اهمیت این رقابت را بعنوان یک بازی حیثیتی و فراباشگاهی دریافته است، مشغول درو کردن ستاره‌های درجه یک دنیای فوتبال است، پرسپولیس تنهاتر از همیشه می‌نماید. «نوراللهی» در پیچ و خم های کاغذبازی اداری است خیلی بعید است برگردد و طارمی در خوف و رجای رفتن و ماندن.
باشد که هرچه سریعتر سر هواداران را بر یک بالین بگذارند و تکلیف را روشن کنند. به روشنی آینده‌ی این تیم که بوی قهرمانی آسیا را می‌دهد. بقول «قطبی» چندین چراغ نوید این قهرمانی را می‌دهند. بگذارید الاهلی به پشتوانه دلارهای نفتی‌اش بریز و بپاش کند. فقط تصور کنید منشا در نوک حمله و طارمی و امیری در دو بال کناری چه خط حمله‌ی هولناکی را رقم می‌زنند مانند نقش رونالدو و بیل در رئال مادرید یا روبن و ریبری در بایرن مونیخ. به شرطی که طارمی چراغها را ببیند، جاه‌طلبی هایش را به جای لیگ ورشکسته‌ی یونان به لیگ قهرمانان آسیا و جام جهانی موکول کند و نقدِ امروز را به نسیه‌ی فردا نفروشد.

Image result for ‫طارمی‬‎

با همه ی این تعاریف شاید بتوان گفت همانند سال گذشته بوی قرمه سبزی حس می شود و طارمی ترجیح می دهد همانند رامین رضاییان با فراغ بال درباره تیمش فکر کند. به اروپا برود، مذاکره کند، برگردد، پیشنهادهایش را بررسی کند و حتی از همه جذاب تر، با به فکر رفتن یا نرفتن به استقلال باشد.

موضع باشگاه در وهله اول ماندن طارمی است و در ادامه به این بازیکن گفتند چنانچه بنا به رفتن او باشد فقط در قبال مبلغ اعلامی می‌تواند جدا شود. در شرایط فعلی تأمین خواسته مالی باشگاه برای جدایی طارمی ممکن نیست و پرسپولیسی‌ها برای جدایی طارمی و حضور این بازیکن در تیم‌های اروپایی مبلغ یک میلیون یورو به عنوان رضایتنامه تعیین کرده‌اند. طارمی در جلسه با سران تیم قصد داشت با تخفیف از آنها، بخشی از این رقم را خودش تامین کند و بخشی را هم به باشگاه آینده‌اش بسپارد اما پرسپولیسی‌ها فعلا از خواسته مالی‌شان کوتاه نیامده‌اند و بعید است باشگاهی در اروپا هم حاضر به پرداخت این رقم برای طارمی باشد.

چهره دمغ مهدی طارمی وقتی از دفتر خارج می‌شد برای خبرنگاران و هواداران حاضر در محوطه جلوی ساختمان باشگاه بسیار معنادار بود. او که به همراه وکیلش به باشگاه رفته بود تا شرایط انتقالش به یک تیم اروپایی را بررسی کند بعد از چند ساعت گفتگو از جلسه بیرون آمد اما چهره‌اش نشان می‌داد که از جلسه راضی نبود. باشگاه پرسپولیس شرایط نسبتا سختی را برای جداییش گذاشته است. طارمی با این که مشخصا برای عکس انداختن با هواداران بی میل بود اما هر طور که بود این کار را انجام می‌داد. با این وجود وقتی داشت با ماشین وکیلش می‌‌رفت عده‌ای از هواداران پرسپولیس از وکیل طارمی خواستند زودتر تکلیف این بازیکن را روشن کند و اگر نمی‌خواهد بماند زودتر بگوید! طارمی که انتظار شنیدن این جملات را نداشت سعی کرد آن‌ها را نشنیده بگیرد و خودش را با گوشی تلفن همراهش مشغول کرد.

انتقال طارمی موافقان و مخالفانی دارد که هر کدام هم دلایل خودشان را برای این نظرها دارند. اما دو مخالف جدی به صف مخالفان این انتقال اضافه شده‌اند که اتفاقا بسیار قدرتمند هستند. این دو نفر پدر و مادر مهدی هستند که در حال حاضر اصلا راضی نیستند مهدی از ایران برود. شاید در نهایت نظر این دو نفر بتواند جلوی تصمیمی را که طارمی گرفته بگیرد. اما مساله این است که طارمی با اطلاع از مخالفت پدر و مادرش باز هم اصرار به جدایی دارد. با این وضعیت هنوز مشخص نیست آقای گل دو فصل اخیر لیگ برتر ایران در پرسپولیس می‌ماند یا به اروپا خواهد رفت.

میان هواداران پرسپولیس هم دوقطبی بودن حس می شود، یک سری امید به ادامه ی موفقیت و یکسری به او می گویند:

“مهدی نرو، ولی اگه میری در رو هم محکم ببند.”

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی