مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۷۰۳۸
زمان انتشار : ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹

هشدار دانشمندان درباره دو برابر شدن زلزله‌های مهیب در ۲۰۱۸

در تحقیقی که از سوی راجر بیلهام از دانشگاه کلرادو و ربکا بندیک از دانشگاه مونتانا در نشست سالانه انجمن زمین‌شناسی آمریکا ارائه شد، آمده است که به‌خاطر کاهش سرعت حرکت وضعی زمین باید انتظار حتی دو برابر شدن زلزله‌های شدید و قدرتمند را داشت.

به گزارش دانشمندان اعتقاد دارند كه تغييرات در سرعت حركت چرخش زمين به دور خود مي‌تواند فعاليت‌هاي لرزه‌اي شديد را به‌ويژه در مناطق بسيار پر جمعيت گرمسيري ايجاد كند.

دانشمندان مي‌گويند اگرچه تغيير سرعت حركت وضعي زمين اندك است و باعث كاهش طول روز‌ها به اندازه يك ميليونيوم ثانيه مي‌شود، اما همين تغيير به ظاهر اندك، باعث آزاد شدن ميزان عظيمي از انرژي‌هاي دروني زمين و در نتيجه بروز زلزله‌هاي ويرانگر خواهد شد.

بر اساس گزارش گاردین،اين دو دانشمند در تحقيق خود زلزله‌هاي با قدرت ۷ ريشتر و بيشتر را طي ۱۱۷ سال اخير بررسي كرده‌اند و مشخص شده كه در پنج دوره زماني تعداد زلزله‌هاي مهيب افزايش چشمگير داشته است. در اين دوره‌ها كه زمين كاهش سرعت حركت وضعي داشته هر سال ۲۵ تا ۳۰ زلزله شديد رخ داده درحالي‌كه در دوره‌هاي ديگر به‌صورت ميانگين اين رقم ۱۰ تا ۱۵ زلزله در سال بوده است.

راجر بيلهام در اين رابطه مي‌گويد: اين روند شروع شده و از ابتداي امسال تاكنون ما حدود شش زلزله شديد در نقاط مختلف جهان داشته‌ايم و به سادگي مي‌توان دريافت كه سال آينده ميلادي بايد منتظر حدود بيست زلزله ديگر باشيم.

خبرآنلاین : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار