مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۱۰۳۱
زمان انتشار : ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۱

حاج زلفعلی خان ترامپ و مرگ چندجانبه‌گرایی!

ترامپ مجمع عمومی سازمان ملل را با کنگره آمریکا که نمایندگان منتظر بودند برنامه های او را از زبان خودش و نه توئیتر بشوند، اشتباه گرفت! وی در این مجمع بیانیه سیاست خارجی خود را به غلط در حضور جمعی از روسای کشورها خواند که برای تعامل چند جانبه و حل موضوعاتی که سرنوشت بشریت را به خطر میاندازد، گرد آمده اند. سخنانش در مورد ایران سخیف، اما میخ بر تابوت چند جانبه گرائی بود. این سخنرانی که در آن هیچگونه راهبردی جلوتر از نوک بینی اش نمی توان دید ، فاقد انگیزه به منظور ایجاد امید ، اعتماد و اطمینان در دنیائی است که آمریکا برای ساکنان این کره خاکی تدارک دیده است و هیچ چیز جز سیاست واگرائی و رویکرد هر کسی به دنبال منافع خود، بجای هم گرائی بازتولید نمیکند.

نصرت الله تاجیک نوشت: ترامپ مجمع عمومی سازمان ملل را با کنگره آمریکا که نمایندگان منتظر بودند برنامه های او را از زبان خودش و نه توئیتر بشوند، اشتباه گرفت! وی در این مجمع بیانیه سیاست خارجی خود را به غلط در حضور جمعی از روسای کشورها خواند که برای تعامل چند جانبه و حل موضوعاتی که سرنوشت بشریت را به خطر میاندازد، گرد آمده اند. سخنانش در مورد ایران سخیف، اما میخ بر تابوت چند جانبه گرائی بود. این سخنرانی که در آن هیچگونه راهبردی جلوتر از نوک بینی اش نمی توان دید ، فاقد انگیزه به منظور ایجاد امید ، اعتماد و اطمینان در دنیائی است که آمریکا برای ساکنان این کره خاکی تدارک دیده است و هیچ چیز جز سیاست واگرائی و رویکرد هر کسی به دنبال منافع خود، بجای هم گرائی بازتولید نمیکند.

ترامپ نه فقط به سازمان ملل و نظریه‌های پشتوانه توافق نامه های چند جانبه همچون توافق نامه آب و هوایی پاریس، یا برجام که برای جامعه بین المللی مهم و اساسی است ، پشت می کند، بلکه او با شعار آمریکا اول به نقشی که آمریکا می توانست بدلیل قدرت نظامی و استحکام اقتصادی در صحنه بین المللی بازی کند نیز لطمه زده است. اگر چه صحبتهای نسنجیده و متناقض وی هیچگونه تبعات عملی به دنبال نخواهد داشت که عدم تغییر شاخصهای بورسهای دنیا نشان از این ادعا دارد، اما نشان از افول جایگاه آمریکا در نزد جهانیان دارد و عکس العملهای شخصیتهای اروپائی و جهانی بیانگر صحت این امر است.

ای‌کاش رئیس جمهور در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل می‌گفت:

۱- رفتار و بیانات غیر منطقی ترامپ نشان میدهد که ما در کمک به این کشور در بیرون آمدن از مشکلاتی که خودش در خاورمیانه خلق کرده راه خطائی پیموده ایم که بدون اخذ مابه ازاء در افغانستان، عراق و هم اکنون در قضیه داعش و سوریه هزینه مادی و معنوی زیادی کرده ایم! آمریکا و همپیمانش منطقه را بهم ریختند و الان طلبکار هم هستند!

۲- به افشای استراتژی آمریکا میپرداخت که چگونه در صدد قطبی کردن جهان و توسعه و گسترش جنگهای منطقه ائی توسط اقدامات امریکا است. بطور مثال آمریکا بدنبال تقسیم کشورهای غرب آسیا بوده و در صدد ایجاد دو قطب رو در روی یکدیگر است.

۳- چگونه دولت آمریکا با اتخاذ سیاست و رویکردهای غلط نه تنها زیر ساختهای سیاسی، اجتماعی و انسانی، منابع مادی و معنوی مردم منطقه را تخریب و حتی زمان رشد و توسعه را از مردم گرفت و الان به دروغ ادعای مبارزه با داعش همراه متحدینش میکند. او با چشم پوشی از هزینه های نظامی خود که حاصلی جز بهم ریختن چهره ژئوپلیتیکی منطقه و دنیا و کشتار مردم بی گناه و اواره ساختن آنها نداشته است، چشم به هزینه های دیگران دوخته است که در صدد هستند منطقه و دنیا را از شر تروریسم نجات بدهند. و همچنان یاوه سرائی میکند که آماده است بجای هزینه های نظامی آنرا صرف ساختن کشوری کند که خودش اقدام به تخریب ان کرده است! یاد رسم قدیم افتادم که بر روی کسانیکه مو در سر نداشتن زلفعلی نام می نهادند!

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی