مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۲۸۸۶
زمان انتشار : ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۲

برج میلاد آشیانه سی و ششمین سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

آیینه سینمای ایران در انعکاس برترین آثار سینمادر سال ۹۶_۹۷ در تالار جشنواره فیلم فجر در برج میلاد نصب شد، باید دید این آیینه تا چه حد قدرت انعکاس و تصویرسازی ماهیت سینمای ایران را دارد.

به گزارش حسن رضاییان نوشت:

جشنواره بین المللی فیلم تهران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با حمایت دفتر فرح پهلوی آیینه غبار گرفته معرفی فیلم های به اصطلاح آبگوشتی سینمای ایران با ختم سلسله دو هزار و ۵۰۰ساله طاغوت به بایگانی تاریخ پیوست.

این جشنواره بعد از چهار سال در انزوا ، سال ۱۳۶۱با سیمایی فجرآفرین با اسم و فامیل جشنواره فیلم فجر دریچه ای به سوی معرفی سینمای ایران بازکرد ، اول نگاهی اجمالی به ادوار گذشته این رویداد مهم سینمایی با ورق زدن ۳۵ صفحه گذشته کتاب این فستیوال مهم سینمای داخل می اندازیم :

جشنواره فیلم فجر تازه متولد شده در گام اول در جاده سینمای ایران با هیولای درون خسرو سینایی را به سیمرغ بلورین این فستیوال بین المللی رساند ، محمد زاده با مترسک سیمرغ بلورین بهترین فیلم و یدالله صمدی با تکیه بر مردی که زیاد می دانست سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را کسب کرد.

با شکفتن گل های داوودی در دشت سینمای ایران و با قلم خوردن قلم توانمند کمال الملک در سینمای ایران استاد جمشید مشایخی سیمرغ بهترین بازیگر نقش مرد را گرفت ، مرضیه برومند در چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۶۴، موش های خاطره ساز سینمای ایران را به جشنواره فیلم فجر با معرفی ” شهر موشها” آورد.

عباس کیارستمی با اولی ها و ابوالفضل جلیلی با ” بهار” در جشن بهار انقلاب اسلامی در زمستان سال ۶۴سیمرغ بلورین بهترین فیلم را تصاحب کردند ، کیانوش عیاره با ” تنوره دیو” همراه هادی اسلامی سوار بر ” اتوبوس ” در ایستگاه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد در این رویداد سینمایی توقف کردند.

رسول ملاقلی پور در ایستگاه پنجم برگزاری جشنواره فیلم فجربا “پرواز در شب” بر بال سیمرغ بلورین بهترین فیلم نشست ، اجاره نشین ها با آمدن به جشنواره سیمرغ بلورین بهترین فیلم را تصاحب کردند ، شیر سنگی در روایت دلاوری های شیرمندان ایرانی سیمای بلورین سیمرغ جشنواره را بر چهره زد ، ناخداخورشید در پی خانه دوست کجاست در این فهرست قرار گرفت ، امضای کیارستمی ، ناصر تقوایی ، داریوش مهرجویی و ابراهیم فروزش و بزذگان سینما زیر جشنواره فیلم فجر به یادگار مانده است.

قدم های این بزرگان در کنار جمشید مشایخی کمال الملک ایران ، محمد علی کشاورز پدرسالار ایران عزت الله انتظامی مرد بی تکرار سینما و علی نصیریان قاضی شارح دیار سربداران و داریوش ارجمند ناخداخورشید سینما در جاده سینمای ایران ماندگار و جاپای آنها بلورین در مسیر جشنواره فیلم فجر است.

فیلمی در ششمین دوره جشنوا ه فیلم فجر انتخاب نشد ، اما فرامرز قریبیان با ترن ، خسروشجاعی زاده از آن سوی آتش ، مهدی فتحی با تحفه ها به سیمرغ بلورین تحفه جشنواره فجر و مهدی هاشمی از ” خارج از محدوده ” و پروانه معصومی در شکوه زندگی با آوردن جهیزینه رباب به جشنوا ه فیلم فجر در کنار دیگر بازیگران برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن و مرد رسیدند.

” در مسیر تند باد “، دیدبان و گراند سینما نارونی با بایسیکل ران جایزه فصل هفتم کتاب جشنواره فیلم فجر را از آن خود کردند ، مهاجر در پرواز هفتم جشنوا ه فیلم فجر ابراهیم حاتمی کیا را به آشیانه سیمرغ بلورین رساند ، جایی که خسروی سینمای ایران خسرو شکیبایی از دل هامون سیمرغ بلورین را بدست آورد، تنها به گزیده ای از آثار منتخب در ادوار گذشته این رویداد مهم سینمایی پرداخته ایم.

بلیط کسب سیمرغ بلورین جشنوار ه فیلم فجر رادریوش فرهنگ با ” دوفیلم بایک بلیط”  برنده شد ، عروس ابوالفضل پور عرب جوان اول سینمای ایران را با عروس بر سر سفره جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد حوجشنوا ه فیلم فجر نشاند ، مسعود جعفری جوزانی با آوردن ناصرالدین شاه آکتور سینما ، جایزه سیمرغ بلورین این رویداد مهم سینمایی را کسب کرد.

حاتمی کیا” از کرخه تا راین” به سیمرغ بلورین جشنواره یازدهم فیلم فجر رسید ، اکبر عبدی مرد هزار چهره سینما با سیمای ” هنرپیشه” سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در این دوره را کسب کرد ، محمد بزرگ نیا در جنگ نفت کش ها سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را به خانه برد و جمال شورجه با خلق حماسه مجنون ، این جایزه را کسب نمود.

روز واقعه در پرواز سیزدهمین سیمرغ جشنواره فیلم فجر شهرام اسدی و داریوش مهرجویی را باپری و رخشان بنی اعتماد را به روسری آبی با ” خلع سلاح ” شدن داوود نژاد به سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی این رویداد مهم سینمایی کشور رساند.

رسول ملاقلی پور در ” سفر به چزابه” و کیومرث پور احمد دست در دست دختران غریب با ” پدر” مجیدی جایزه بهترین فیلم چهاردهمین دوره این جشنواره را کسب کردند ، جهانگیر الماسی در لباس بانی چاو سیمرغ بلورین را در دست گرفت ، ” لیلا” داریوش مهرجویی در کنار ” مسافر جنوب ” شهبازی با ” بچه های آسمان ” با عبور از “سرزمین خورشید ” احمد رضا درویش برنده این جایزه در قدم پانزدهم جشنواره فیلم فجر در دشت سینمای ایران شدند.

ابراهیم حاتمی کیا در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر در آژانس شیشه ای به سیمرغی از جنس بلور جشنواره فیلم فجر با بازی ماندگار پرویز پرستویی دست یافت ، داریوش مهرجویی با کاشت درخت گلابی در این رویداد مهم سینمایی سیمرغ بلورین را از جشنواره چید.

رسول ملاقلی پور با هیوا و تهمینه میلانی با دو زن به جشنواره فجر هفدهم آمد و سیمرغ بلورین را از آن خود کرد ، مرتضی شایسته و فضل الله طایر پور بوی کافور عطر یاس را در فضای این دوره جشنواره فیلم فجر پخش کرد  ” مرد بارانی” با ” اعتراض مسعود کیمیایی” در این جشنواره سیمرغ بلورین را کسب کردند.

مجید مجیدی در فصل نوزدهم جشنواره فیلم فجر در باران به جشنواره آمد و با سیمرغ بلورین رفت ،بهرام بیضایی در این دوره با ” سگ کشی” سیمرغ بلورین را کسب کرد ، بهمن فرمان آرا در” خانه ای بروی ” آب و منوچهر محمدی بر فراز ” ارتفاع پست ” در بیستمین دوره جشنواره سیمرغ بلورین را کسب کرد ، رسول ملاقلی پور با کاشت قارچ سمی در جشنواره سیمرغ بلورین رابدست آورد.

خسروشکیبایی در این دوره نقش سیمرغ بلورین را در کارنامه خود بروی ” کاغذ بی خط” اثری از ناصر تقوایی زو رضاکیانیان در خانه ای بروی آب به سیققمرغ بلورین رسید.

دیوانه ای از قفس در تالاربیست و یکم جشنواره فیلم فجر از قفس پردید و محمد رضا تخت کشیان را به سیمرغ بلورین رساند ، میهمان مامان داریوش مهرجویی را در این دوره صاحب سیمرغ بلورین کرد ، بهران رادان هم در جوار شمعی درباد به سیمرغ رسید.

رضا میرکریمی ” خیلی دور ، خیلی نزدیک” دست بر سیمرغ بلورین  انداخت و مجید مجیدی با تکیه بر بید مجنون در جشنواره سیمرغ بلورین را بدست آورد و کمال تبریزی ” یک تکه نان” به جشنواره آورد و به قیمت سیمرغ بلورین برد ، حاتمی کیا در بیست و چهارمین دوره جشنواره به نام پدر آمد و سیمرغ بلورین را کسب نمود ، اصغر فرهادی با به ره انداختن ” چهارشنبه سوری” در جشنواره فجر در بهار سینمای ایران سیمرغ گرفت.

علیرضا جلالی ” روز سوم ” به جشنواره فیلم فجر آمد و روز پر افتخار ۲۲بهمن یواللهی در تاریخ کشور سیمرغ بلورین را کسب کرد ،سید رضا میرکریمی “به همین سادگی” سیمرغ بلورین جشنواره بیست و ششم را کسب کرد ، مجیدی با ” آواز گنجشک ها” نغمه سیمرغ بلورین جشنواره را در کارنامه سینمایی خود سرداد.

سعید سعدی با “تردید ” سیمرغ بلورین را بدست آورد ، شهاب حسینی در سیمای ” سوپر استار” این جایزه را از آن خود کرد ، سید جمال ساداتیان با “به رنگ ارغوان” چهره بیست و هشتمین دوره جشنواره را ارغوانی کرد و سیمرغ بلورین را بدست آورد ، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به محسن طنابنده برای بازی در دو فیلم سنگ اول و هفت دقیقه تا پاییزرسید.

مسعود کیمیایی با ” جرم” وارد بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد و سیمرغ بلورین را از آن خود کرد ، ” جدایی نادر از سیمین” در جشنواره به کسب سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم فجر منجر شد ، گشوده شدن درب بیست و نهم تالار جشنواره فیلم فجر  دروازه ورود ” اصغر فرهادی با جدایی نادر از سیمین به  جشنواره اسکار و چسباندن نشان  اسکار برسینه این کارگران ایرانی بود.

” گیرنده ” در سی و مین دوره جشنواره فیلم فجر گیرایی کسب سیمرغ بلورین را داشت واکبر عبدی در  ” خوابم می آد ” سیمرغ بلورین بازایگر برتر نقش دوم مردم را از آن خود کرد ، محسن علی اکبری با روایت ” استرداد” به سیمرغ بلورین سی و یکمین جشنواره فیلم فجر رسید.

” رستاخیز “به تهیه کنندگی احمد رضا درویش در فصل سی و دوم  کتاب جشنواره فیلم فجر در کنار ” آذر ، شهدخت پروین و دیگران” سیمرغ بلورین بهترین فیلم را کسب کردند ، “رستاخیز” با گذشت چهار سال هنوز برچهره اکران سینما نقش زده نشده است ، ” رستاخیز ” اثری فاخر اما مظلوم در پهنه سینمای ایران منزوی شده است ، ” چ  “و ” شیار ۱۴۳” به ترتیب سیمرغ ویژه و مردمی را کسب کردند.

ابوالحسن داوودی با “رخ دیوانه ” به سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین کارگردانی جشنواره سی و سوم دست یافت ، ” ایستاده در غبار” در طلوع فجر انقلاب اسلامی بر بال سیمرغ بلورین بهترین فیلم نشست و پرویز پرستویی با بادیگارد سیمرغ بلورین برد.

” ماجرای نیمروز” در جشنواره سی و پنجم جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین فیلم را کسب کرد

درب سی و شممین تالار جشنواره فیلم فجر با یک خانه تکانی در حوزه مدیریت این رویداد سینمایی به روی سینماگران و اهالی سینما باز می شود ، بزرگانی همچون حاتمی کیا و مصطفی کیایی با سودای سیمرغ در ذهن آثار خود را در ماراتون سینمایی فجر ارایه کردند .

قطار جشنواره فیلم فجر در چهل سالگی انقلاب اسلامی به ایستاد سی و ششم رسید ، سینمای کشور در ایام دهه مبارک فجر پنجره سی و شمم جشنواره فجر را در برج میلاد به روی علاقه مندان و اهالی سینما باز کرد .

آیینه سینمای ایران در انعکاس برترین آثار سینمادر سال ۹۶_۹۷ در تالار جشنواره فیلم فجر در برج میلاد نصب شد، باید دید این آیینه تا چه حد قدرت انعکاس و تصویرسازی ماهیت سینمای ایران را دارد و اینکه در شرایطی که فیلمهای زیادی  سودای اکران در سینما بر سر دارند و این سودا به آرزویی بزرگ تبدیل شده است می توان برچسب آیینه تمام عیار بودن سینما را برای این رویداد مهم سینمایی بکار برد یاخیر .

روح الله حجازی از”اتاق تاریک ” ، پیمان معادی با انفجار ” بمب” در جشنواره و حاتمی کیا “به وقت شام ” وارد جشنواره فیلم فجر شدند .

بهرام توکلی تنگه ابوغریب را در جشنواره فیلم فجر روایت می کند ، مصطفی کیایی از “چهارراه استانبول” به  برج میلاد با سودای سیمرغ رسید .بهروز شعیبی ” دارکوب” را به جشنواره فیلم فجر برای نشاندن بر لانه سیمرغ بلورین آورد ،  محمد علی باشه آهنگر با” سرو زیر آب ” سیمرغ بلورین این رویداد مهم سینمایی کشور را نشانه گرفته است .

حمید نعمت الله هیجان بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر را” “شعله ور ” کرد و در مسیر رقابت در جاده این فستیوال سینمایی داخلی قرار گرفت ، هادی محمدیان فیل شاه را به جشنواره فیلم فجر آورد ، کامبیوزیا پرتو با کامیون در خط سرعت جاده سودای سیمرغ  در جشنواره ایستاد ، مهران احمدی با ” مصادره ” دنبال تصاحب سیمرغ بلورین است .

هومن سیدی “مغزهای کوچک زنگ زده “را برای کسب سیمرغ بلورین به جشنواره آورد ، پرویز شیخ طادی با برپایی  “امپراتور جهنم ” در ایام براندازی امپراطوری ظلم جهنمی رژیم طاغوت در افشاگری سیمای داعش و دست های پشت پرده صحنه گردانی تروریست در منطقه با نقش آفرینی بزرگان سینما مانند علی نصیریان ماهیت استکبار ستیزی ورونمایی از  نقاب سیاه داعش برچهره استکبار جهانی به جشنواره داد .

احمد رضا معتمدی با “سوتفاهم” در فضای دورهمی اهالی سینما در جشنواره فیلم فجر به تالار سی و ششم وارد شده است ، سهیل بیرقی با “عرق سرد ” در کورس رقابت بر سر سودای سیمرغ کنار سایر رقبا قرار گرفت ، نیما اقلیما دست در دست ” امیر” دنبال تصاحب سیمرغ بلورین هستند ، رضا مقصودی “خجالت نکش ” را روایت می کند ، خسرومعصومی ” کار کثیف” را در جشنواره فیلم فجر به راه انداخت ، لاتاری به کارگردانی محمدحسین مهدویان،

ماهورا به کارگردانی حمید زرگرنژاد و هایلایت اصغر نعمیتی در ویترین سی و ششم سینمای ایران قرار گرفتند .

سینمای ایران با برگزاری جشنواره فیلم فجر در ایام پیروزی انقلاب اسلامی در فجر فاطمی مصادف با شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)آذین بسته و چراغانی شده است ..

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی