مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]

انتخاب نماینده دیگر

اسدالله عباسی جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی حسن خسته‌ بند ذبیح نیکفر لیالستانی سید کاظم دلخوش اباتری غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی محمدصادق حسنی جوریابی محمدمهدی افتخاری محمود شکری منوچهر جمالی سوسفی مهرداد بائوج لاهوتی ولی داداشی
محمدحسین قربانی
محمدحسین قربانی
نماینده مردم آستانه اشرفیه

کد خبر : ۳۱۰۰۱
زمان انتشار : ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷

محمدحسین قربانی:

“کارت الکترونیک سلامت” برای ۴۰ میلیون ایرانی صادر می‌شود

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: زیرساخت‌های لازم جهت صدور کارت های الکترونیک سلامت برای حدود ۴۰ میلیون نفر ایرانی آماده است.

به گزارش  محمدحسین قربانی اظهار داشت: در حال حاضر زیرساخت‌های لازم جهت صدور کارت‌های الکترونیک برای حدود ۴۰ میلیون نفر ایرانی فراهم شده و برای ادامه کار و فراهم آوردن شرایط لازم آن نیاز به همکاری و کمک دیگر دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به ابعاد بسیار بالای این طرح بزرگ و عظیم ملی و همچنین کمبود منابع مورد نیاز جهت اجرای آن، وزارت بهداشت و درمان به تنهایی نمی‌تواند نسبت به اجرای آن اقدام کند و قطعاً نیاز به مساعدت دیگر نهادها است.

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس عنوان کرد: برای مدیریت منابع و کاهش هزینه‌ها در حوزه درمان داشتن اطلاعات جامع از بیماران و کسانی که نیازمند گرفتن خدمات حوزه بهداشت و درمان بودند مطرح بود و برای همین، کارت الکترونیک سلامت در قانون طرح تحول سلامت تعریف شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان گفت: تقریباً در تمام دنیا برای نحوه پایش بیماران، دسترسی آنان به مراکز درمانی و کاهش هزینه‌های موجود، کارت‌های الکترونیک سلامت را تعریف و اجرایی کرده‌اند که مانند یک سامانه هوشمند همه اطلاعات مربوط به حوزه سلامت فرد در آن مشخص شده است.

قربانی ابراز داشت: برای ایجاد این سامانه ملی هوشمند در کشور، ابتدا باید زیرساخت‌های مورد نیاز آن در بخش‌های مختلف و مرتبط با حوزه بهداشت و درمان به‌خوبی مهیا شود یعنی تمامی مراکز درمانی و بیمارستانی، داروخانه‌ها و مطب‌ها باید به این سیستم  و سامانه ملی هوشمند متصل باشند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به هزینه بالای اجرای این طرح ملی افزود: از چالش‌های مهم بین دولت و مجلس عدم تحقق طرح صدور کارت الکترونیک سلامت برای آحاد مردم است که با اعلام آمادگی برخی نهادها انتظار می‌رود کارها با روند بهتری انجام شوند.

قربانی در خصوص مشارکت دستگاه‌ها و برخی نهادها در اجرای این طرح بیان داشت: سازمان تامین اجتماعی و بنیاد برکت برای مشارکت سازنده جهت اجرای این طرح ملی اعلام آمادگی کرده‌اند و امیدواریم تا پایان سال ۹۷ شعار “هر ایرانی یک کارت الکترونیک سلامت” محقق شود.

وی با اشاره به اظهارنظرهای معاون اول رئیس جمهور در مورد چالش‌های اجرای طرح تحول سلامت گفت: بنده فکر می‌کنم این بحث‌ها بیشتر در مورد نحوه تحقق پیدا کردن منابع مالی اجرای طرح است زیرا ادامه طرح تحول سلامت در کشور و اجرای آن همیشه مورد تاکید مجلس و دولت بوده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس خاطرنشان کرد: همان طور که مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم خود و دولت نیز در لایحه بودجه ۹۶ و ۹۷  کل کشور نسبت به اجرای هرچه سریعتر طرح تحول سلامت توجه خاصی دارند انتظار است اجرای آن نیز در چهارچوب های قانونی پیگیری شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان داشت: تحقق منابع این طرح که شامل مالیات بر کالاهای آسیب رسان و منابع عمومی  بوده از موضوعات بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد بنابراین انتظار داریم منابع در چهارچوب‌های قانونی خود محقق شوند.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان تصریح کرد: علاوه بر تامین منابع مورد نیاز برای اجرای طرح تحول نظام سلامت نحوه هزینه و مصرف کردن این منابع آن هم در چهارچوب‌های قانونی بسیار حائز اهمیت بوده و باید منابع و مصارف حوزه سلامت در چهارچوب‌های قانونی خود محقق و هزینه شوند.

وی در مورد تعداد افراد فاقد هر نوع بیمه درمانی در کشور عنوان کرد: با آغاز اجرای طرح تحول سلامت حدود ۴۰ میلیون نفر ایرانی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند ولی آمار واقعی در این مورد وجود ندارد اما پیش بینی می‌شود حدود ۳ تا ۴ میلیون نفر در کشور فاقد بیمه باشند.

خبرگزاری تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب مسدود شده است.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی