مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]

انتخاب نماینده دیگر

اسدالله عباسی جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی ذبیح نیکفر لیالستانی سید کاظم دلخوش اباتری غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی محمدحسین قربانی محمدصادق حسنی جوریابی محمدمهدی افتخاری محمود شکری منوچهر جمالی سوسفی مهرداد بائوج لاهوتی ولی داداشی
حسن خسته‌ بند
حسن خسته‌ بند
نماینده مردم بندرانزلی

کد خبر : ۳۱۰۰۳
زمان انتشار : ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷

حسن خسته بند:

وجود مافیای در فولاد کشور عامل ایجاد نوسات قیمت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وجود مافیای فولاد در کشور عامل مهمی در ایجاد نوسات قیمت مسکن بوده و آسیب‌های جدی به کشور وارد می‌کند.

به گزارش  حسن خسته بند اظهار داشت: مافیایی که در بخش فولاد همواره حاکم بوده و نوسانات شدید قیمتی این فرآورده استراتژیک یکی از عوامل مهم افزایش هزینه ساخت و سازها و در نتیجه افزایش قیمت مسکن است که آسیب‌های جدی در کشور به جا می‌گذارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: صنعت ساخت و ساز چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی وابستگی شدیدی به محصول فولاد داشته بنابراین با هرگونه تغییر قیمت این فرآورده مهم در بازار، هزینه‌های ساخت و ساز نیز دستخوش تغییرات جدی می شوند.

خسته بند به معاملات ساختمان و آخرین تحولات رخ داده اشاره کرد و ابراز داشت: در دو ماهه اخیر از سال ۹۶ فروش ساختمان در کشور با افزایش نسبی مواجه بوده که از دلایل مهم در بروز آن می‌توان به نوسانات قیمت ارز در کشور همچنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی اشاره کرد.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: افزایش قیمت مصالح ساختمانی در ساخت و سازها تاثیر منفی به‌جا می‌گذارد زیرا با پایان کار ساخت، قیمت تمام شده ساختمان نیز دچار افزایش شده و بدین سبب با توجه به اوضاع اقتصادی، مردم نیز قدرت خرید چندانی ندارند.

وی این افزایش قیمت مصالح ساختمانی را غیرمتعارف دانست و افزود: با وجود اینکه هنوز تصمیمی در مورد افزایش قیمت سوخت و حامل‌های انرژی اتخاذ نشده ‌اما این گمانه‌زنی‌ها تاکنون توانسته تاثیرات منفی و مخربی در بازار مسکن و صنعت ساخت و ساز در کشور ایجاد کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس مجموعه این اتفاقات را عامل رکود در بخش ساخت و ساز دانست و گفت: هم اکنون مقدار قابل توجهی از سرمایه‌های مردم که از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری خارج شده‌اند به‌سمت خرید ساختمان سرازیر شده اما این اتفاق نیز کمک چندانی به کاهش رکود در این بخش نکرد.

خسته بند به ضرورت تجدیدنظر در نحوه اعمال نظارت بر روند اجرای پروژه‌های ساختمانی در کشور تاکید کرد و بیان داشت: اغلب خسارت‌ها و تخریب‌های گسترده که به سبب وقوع حوادثی مانند زلزله در کشور شاهد آن هستیم به‌علت نحوه نظارت‌ها و ناکارآمدی ناظران مربوطه در این بخش است.

وی نظارت‌هایی که توسط دولت و یا سازمان نظام مهندسی در پروژه‌های دولتی و خصوصی انجام می‌شود را ضعیف خواند و گفت: وجود پرونده‌های قطور کمیسیون ۱۰۰ در شهرداری‌ها که با وجود تشکیل جلسات هفتگی رسیدگی آن‌ها تمام شدنی نیست به عدم نظارت‌های اصولی بر می‌گردد.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس عنوان کرد: اگر نحوه اعمال این نظارت‌ها در حد امضاء کردن ناظران نباشد و به‌صورت مستمر و سیستماتیک اعمال و پیگیری شود به میزان بسیار زیادی از تخلفات ماده ۱۰۰ کاسته شده در نتیجه کیفیت ساخت و سازها در کشور بهبود پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: در کشور ما بعد از وقوع حوادثی مانند زلزله کسی به ضرورت پاسخگویی مهندسان ناظر در مورد خسارت‌هایی که رخ می‌دهد توجه نداشته و به‌جای این کار اقدام به اعمال دست‌کاری‌های مختصر در آیین‌نامه ساخت و ساز بدون بالا بردن کیفیت پروژه‌ها می‌کنند.

خسته بند بیان داشت: اگر مسئولان مربوطه این سمت و سو را در پیش بگیرند هر فردی که به نوعی در امر ساخت و ساز وارد می‌شود باید مسئولیت کار خود را پذیرفته و در برابر آن پاسخگو باشد می‌توان در آینده به خسارت حداقلی پروژه‌ها در مواجهه با حوادث نیز امیدوار بود.

خبرگزاری تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب مسدود شده است.

حسن خسته‌ بند
نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی
حسن خسته‌ بند
دوره های نمایندگی در مجلس
دوره هشتم، نهم و دهم
تحصیلات
فوق لیسانس مدیریت دولتی
تاریخ تولد
۱۳۳۶ خورشیدی
محل تولد
بندرانزلی، گیلان

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی