مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]

انتخاب نماینده دیگر

اسدالله عباسی جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی حسن خسته‌ بند ذبیح نیکفر لیالستانی سید کاظم دلخوش اباتری غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی محمدصادق حسنی جوریابی محمدمهدی افتخاری محمود شکری منوچهر جمالی سوسفی مهرداد بائوج لاهوتی ولی داداشی
محمدحسین قربانی
محمدحسین قربانی
نماینده مردم آستانه اشرفیه

کد خبر : ۹۰۳
زمان انتشار : ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱

محمد حسین قربانی:

مرگ سالانه ۵ الی ۸ هزار بیمار مرگ مغزی در کشور/ضرورت نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو بیماران مغزی

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: سالانه ۵ الی ۸ هزار بیمار مرگ مغزی جان خود را از دست می دهند، حال بسیاری از خانواده ها تمایلی برای اهدای عضو متوفیان خود را ندارند.

به گزارش  ، محمد حسن قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه با یادآوری ۳۱ اردیبهشت روز اهدای عضو، افزود: در برهه ای از زمان فرهنگ اهدای عضو به اندازه امروز فراگیر نشده بود تاجایی که ایراد شرعی به آن وارد بود و از سویی خلاء قانون نیز وجود داشت اما بعد از آن هم مراجع عظام اعلام کردند که اهدای عضو ایراد شرعی ندارد و مجلس هم در این راستا ایرادات قانونی آن را برطرف کرد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی سال های اخیر در بسیاری از استان ها مراکز درمانی مناسبی برای پیوند عضو وجود نداشت اما اکنون در این زمینه نیز پیشرفت های قبل قبولی شکل گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سالانه ۱۸ تا ۲۰ هزار کشته در سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند، تصریح کرد: بسیاری از این افراد در لحظه جان خود را از دست می دهند و برخی نیز دچار مرگ مغزی می شوند که می توان با نهادینه کردن فرهنگ عضو از اعضای این افراد استفاده کرد؛ البته ناگفته نماند که باید تمهیداتی اندیشیده شود تا تصادفات رانندگی نیز کاشته شود.

وی یادآور شد: بسیاری از بیماران در نوبت پیوند قرار دارند و درحالی که عضو پیوندی به آنها نمی رسند جان خود را از دست می دهند لذا می طلبد رسانه ها و صدا و سیما در این زمینه نقش پررنگ تری ایفا کنند زیرا بسیاری از مردم حتی از راه اندازی سیستم و سامانه اهدای عضو نیز اطلاع ندارند.

قربانی با بیان اینکه بر اساس آخرین آمارها سالانه ۵ الی ۸ هزار بیمار مرگ مغزی جان خود را از دست می دهند، تاکید کرد: این درحالی است که بسیاری از خانواده ها نیز تمایلی برای اهدای عضو عزیزانشان ندارند که همین امر نیازمند آگاه سازی عموم است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: نباید از نقش پیشگیری از وقوع بیماری هایی که نیازمند پیوند عضو می شوند غافل ماند زیرا بسیاری از این بیماری ها با پیشگیری قابل جبران است.

خبرگزاری خانه ملت : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی