مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]

انتخاب نماینده دیگر

اسدالله عباسی جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی حسن خسته‌ بند ذبیح نیکفر لیالستانی سید کاظم دلخوش اباتری غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی محمدحسین قربانی محمدصادق حسنی جوریابی محمدمهدی افتخاری محمود شکری منوچهر جمالی سوسفی ولی داداشی
مهرداد بائوج لاهوتی
مهرداد بائوج لاهوتی
نماینده مردم لنگرود

کد خبر : ۳۴۸۴
زمان انتشار : ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵

مهرداد لاهوتی :

سقف وام در طرح اشتغال روستاییان ۱۰۰ میلیون با سود ۴ درصد است

کلیات لایحه اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی جهت اشتغال روستاییان مورد تائید مجلس قرار گرفته و در بررسی جرئیات آن مقرر شده است که سقف وام ۱۰۰ میلیون و سود آن ۴ درصد و بازپرداخت آن در مدت ۳ سال باشد.

به گزارش  ،  مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی  به تشریح جزئیات لایحه اختصاص ۱.۵۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان پرداخت.

لاهوتی با بیان اینکه کلیات لایحه اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی جهت اشتغال روستایی مورد تائید مجلس قرار گرفته و افزود: در جزئیات این طرح یک سری اشکالاتی وجود دارد که به کمیسون برنامه و بودجه مجلس اعاده شد. اشکالات آن در این کمیسیون برطرف شده و به عنوان اولین دستور در صجن علنی مجلس مورد بررسی مجدد قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: اشکالات آن از جمله در مدت زمان بازپرداخت وام و تعیین میزان سقف وام بوده است. البته با بازنگری مجدد نیز اشکالات آن به طور کامل رفع نشده است.در کمیسیون برنامه و بودجه ما پبشنهاد دادبم که سقف وام برای روستائیان بیشتر از ۱۰۰میلیون نباشد تا این وام ها به دست خود مردم روستایی برسد و افراد دیگر از تسهیلات سو استفاده نکنند. مدت بازپرداخت را مشخص کردیم و اینکه ضمانت این وام ها چقدر باید باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان داشت: دولت خواستار این است که مجلس آیبن نامه اجرای لایحه را تصویب کند و خود دولت این جزئیات را مشخص کند. ولی ما اگرچه با کلیات این لایحه موافق هستیم ولی معتقدیم که جزئیات این لایحه نیز باید در مجلس مشخص شود تا در اجرای آن و دادن وام به روستاییان با مشکل مواجه نشویم. و ان شااله این هفته در صحن علنی مجلس با رفع مشکلات لایحه را به تصویب خواهیم رساند یا اینکه این اجازه به دولت داده می شود که خواسته ها و دغدغه های نمایندگان مجلس در جزئیات این لایحه را خود دولت برطرف کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جمعیت روستایی ما در حال کمتر شدن است گفت: قبلا جمعیت روستایی ۷۰ درصد جمعیت کشور بود و الان به ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده و علت آن هم مسائل اقتصادی روستاها است. هدف این تسهیلات این است که روستائیانی که به حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند و باعث بروز مشکلاتی هم شده است به روستای خود برگردند و در روستا به تولید کشور کمک کنند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس در ادامه با اشاره  به اینکه ایجاد اشتغال در روستاها ارزان تر از شهرهاست، افزود: در شهر برای ایجاد یک شغل نیاز به ۲۰۰ میلیون داریم ولی در روستاها به طور میانگین به ۵۰ میلیون تومان برای هر شغل نیاز است.

وی در تکمیل صحیت هایش گفت: با استفاده از این وامها روستائیان می توانند دامپروی یا کشاورزی خود را با روش های نوین انجام دهند یا در شهرهای شمالی کشور صیادان، صید خود را از حالت سنتی خارج کند و کار خود را با استفاده از روش ها و دستگاه های جدید ادامه دهند. همچنین در روستاهایی که ظرفیت گردشگری دارند از طریق احداث مسکن برای گردشگران به امرار معاش خود بپردازد.

لاهوتی تصریح کرد: برای بازپرداخت این وام ها سود ۴ درصد با یک سال تنفس در نظر گرفته شده است. و مدت بازپرداخت آن ۳ سال قرار داده شده است. همچنین سقف وام  ۱۰۰۰میلیون تومان در نظر گرفته شده است. البته برای مواردی که به صورت تعاونی و چند نفره بخواهند از این وام ها استفاده کنند حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

لاهوتی در ادامه تصریح کرد: در نهایت هدف این طرح این است که روستائیان در همان روستایی که زندگی می کنند بتواند تولید داشته باشد.البته اگر در جزئیات و اجرای این طرح دقت نکنیم و همنیطور منابع مالی اختصاص یافته را بین روستائیان توزیع کنیم ممکن است علاوه بر اینکه به تولید واشتغال روستائیان کمکی نشود بلکه باعث بدهکار شدن روستاییان به بانک ها شود. و اگر به طور دقیق انجام شود و به مقدار مناسب به افراد مورد هدف برسد امکان ایجاد تولید و اشتغال پایدار و درامد برای روستائیان فراهم می شود و از مهاجرت های بی رویه جلوگیری خواهد شد.

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی