مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]

انتخاب نماینده دیگر

جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی حسن خسته‌ بند ذبیح نیکفر لیالستانی سید کاظم دلخوش اباتری غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی محمدحسین قربانی محمدصادق حسنی جوریابی محمدمهدی افتخاری محمود شکری منوچهر جمالی سوسفی مهرداد بائوج لاهوتی ولی داداشی
اسدالله عباسی
اسدالله عباسی
نماینده مردم رودسر و املش

کد خبر : ۳۱۵۹۷
زمان انتشار : ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷

اسدالله عباسی:

تحمیل هزینه‌ تحصیلی به خانواده‌ها در شأن نظام تعلیم و تربیت کشور نیست

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: تحمیل پرداخت هزینه‌های گزاف به اولیاء دانش آموزان در سطح مدارس، به‌هیچ عنوان در شأن نظام تعلیم و تربیت کشور ما نیست.

به گزارش  اسدالله عباسی  اظهار داشت: در حال حاضر به علت کمبود اعتبارات، بسیاری از مدارس در سطح کشور جهت اداره کردن خود با شرایط سختی مواجه‌اند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تحمیل کردن پرداخت هزینه‌های گزاف مدارس به اولیاء دانش آموزان در شأن نظام تعلیم و تربیت کشور نبوده و این شیوه غلط در مدیریت فضاهای آموزشی باید تغییر کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: آموزش و پرورش خانواده بسیار بزرگی است و برای اداره کردن آن نیاز به تخصیص و جذب به موقع اعتبارات است بنابراین هرگونه کمبود و تاخیر در تامین بودجه مورد نیاز قطعاً اختلال و تاثیرات منفی در روند اجرای کار آن ایجاد می‌کند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس گفت: وزارت آموزش و پرورش هر ساله مبلغی را تحت عنوان سرانه دانش آموزی به تمامی مدارس کشور پرداخت می‌کند تا مدارس بدین وسیله بتوانند نسبت به پرداخت هزینه‌های جانبی خود مانند آب، برق، تلفن، گاز و تهیه ملزومات مورد نیاز اقدام کنند.

عباسی خاطرنشان کرد: آنچه که در سال‌های اخیر به دلیل کاهش یافتن سرانه‌های دانش آموزی و عدم پرداخت به موقع این مبالغ ناچیز به مدارس اتفاق افتاد این است که بسیاری از مدارس در سطح کشور نتوانند برای ادای دین خود جهت پرداخت هزینه‌های جاری به موقع اقدام کنند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس ابراز داشت: با پرداخت نشدن سرانه‌ها برخی از مدارس کشور به علت زیاد شدن بدهی های خود حتی در معرض و تهدید قطع شدن امکانات لازمه همچون آب، برق و گاز قرار گرفتند و با وجود تمام این مشکلات تاکنون به سختی خود را اداره کرده‌اند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: پیشنهادات متعددی برای یافتن راه حلی مناسب جهت رفع این مشکل در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح شده و بحث رایگان کردن مصرف انرژی در مدارس از جمله این موارد است که البته تاکنون اظهارنظرهای مختلفی را نیز به همراه داشته است.

وی به هزینه‌های سنگینی که این طرح به دولت تحمیل می‌کند اشاره کرد و بیان داشت: با توجه به این که  میزان مصرف حامل‌های انرژی در بسیاری از مدارس واقع در مراکز استان ها و شهرها بسیار بالا است امکان دارد دیگر رعایت و صرفه جویی لازم در مصرف انرژی به خوبی انجام نشود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پرداخت به موقع سرانه آموزشی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر سرانه دانش آموزشی به مقدار معین و در زمان مشخصی پرداخت شود در نتیجه مدارس نیز می‌توانند با استفاده بهینه انرژی و صرفه جویی لازم در نحوه مصرف به نحو بهتری خود را اداره کنند.

عباسی از کوتاهی وزارت آموزش و پرورش و تاخیر در پرداخت سرانه آموزشی انتقاد کرد و بیان داشت: مدیران مدارس برای تهیه لوازم و ملزومات خود نیاز جدی به یک حساب تنخواه دارند تا با اعتباری که در این حساب برایشان لحاظ می شود بتوانند نسبت به مدیریت فضای آموزشی خود اقدام کنند.

وی با اشاره به هزینه‌هایی زیادی که هر ساله از طرف مدارس به والدین دانش آموزان تحمیل می شود اشاره کرد و افزود: اگر وزارت آموزش و پرورش بنا به دلایلی به موقع نسبت به پرداخت سرانه‌ها اقدام کند مدیران مدارس نیز دیگر ناچار به تامین بودجه از اولیاء و یا حتی حساب شخصی خود نیستند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس ابراز داشت: رایگان کردن هزینه‌هایی مانند آب، برق، گاز نه تنها راه حل مناسبی برای خروج از مشکلاتی که آموزش و پرورش با آن مواجه بوده نیست بلکه با این تصمیم علاوه بر امکان اسراف مصرف انرژی در برخی از مدارس هزینه‌های گزافی نیز به دولت تحمیل می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: امکان سنجی، نیازسنجی و آمایش سرزمینی در سطح کشور از جمله موارد مهمی است که وزارت آموزش و پرورش قبل از تخصیص سرانه‌های دانش آموزی به مدارس کشور جهت برآورد صحیح مصارف و هزینه‌ها باید توجه خاصی به آن‌ها داشته باشد.

خبرگزاری تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب مسدود شده است.

اسدالله عباسی
نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی
اسدالله عباسی
دوره های نمایندگی در مجلس
دوره هفتم، هشتم و دهم
تحصیلات
دکتری
تاریخ تولد
۱۳۴۰ خورشیدی
محل تولد
روستای هلوکله، چابکسر، رودسر
مسئولیت های سابق
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی (۱۳۹۱-۱۳۹۲)
وبسایت
www.dr-abbasi.com
سوابق علمی و آموزشی
-مدیریت مراکز آموزشی به مدت ۱۶ سال -تدریس در مراکز آموزشی، مراکزتربیت معلم و ضمن خدمت فرهنگیان به مدت ۶سال -مدرس آموزش خانواده استان تهران -مدرس مجتمع‌های آموزشی ایثارگران و جانبازان استان تهران -تدریس در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به مدت ۱۰ سال -عضو هیئت امنای دائمی دانشگاه گیلان به مدت ۴ سال -عضوشورای راهبردی ستاد تحول بنیادین آموزش و پرورش -عضو شورای راهبردی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی -عضو کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری -عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور -عضویت در کمیته ملی آموزش و توسعه پایدار کمیسیون ملی یونسکو در ایران -عضو کارگروه مدیریت فناوری اطلاعات (فاوا) ریاست جمهوری دولت دهم
سایر سمت های اجرایی
-معاون «توسعه و مدیریت منابع» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی -عضو شورای اجرایی و هیئت مدیره جمعیت هلال احمر استان گیلان -عضو مجمع عمومی بانک‌های مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران و سپه -عضو هیئت مدیره صندوق مرکزی اشتغال، ازدواج و مسکن مهر امام رضا (ع) -عضو ستاد امور رفاهی کارگران -رئیس شورای عالی کار -دبیر شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی -رئیس هیئت امنای تأمین اجتماعی و بیمه سلامت و روستایی و عشایری -رئیس کمیته طبقه‌بندی مشاغل -دبیر شورایعالی اشتغال -رئیس کمیته اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری -رئیس مجمع عمومی بانک توسعه تعاون

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی