مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]

انتخاب نماینده دیگر

اسدالله عباسی جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی حسن خسته‌ بند ذبیح نیکفر لیالستانی سید کاظم دلخوش اباتری غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی محمدحسین قربانی محمدصادق حسنی جوریابی محمدمهدی افتخاری محمود شکری مهرداد بائوج لاهوتی ولی داداشی
منوچهر جمالی سوسفی
منوچهر جمالی سوسفی
نماینده مردم رودبار

کد خبر : ۱۶۷۷۳
زمان انتشار : ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۸

منوچهر جمالی:

آفت مگس زیتون باغات رودبار را تهدید می‌کند/ اصلاح و جایگزینی درختان پر محصول و مقاوم ضرورت دارد

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی از تهدید آفت مگس زیتون در باغات رودبار خبر داد و گفت: ضروری است کشاورزان نسبت به اصلاح و جایگزینی درختان پر محصول و مقاوم در مقابل بیماری‌ها و آفت اقدام کنند.

به گزارش  منوچهر جمالی امروز از تهدید آفت مگس زیتون در باغات رودبار خبر داد و اظهار کرد: آفت مگس میوه زیتون در دنیا شناسایی‌شده و یک معضل برای باغات زیتون رودبار است.

وی بابیان اینکه در دنیا نتوانسته‌اند آفت زیتون را از بین ببرند اما توانسته‌اند سرعت انتشار و تکثیر آن را کنترل کنند، افزود: در حال حاضر روش‌های مختلفی برای مقابله و کنترل آن وجود دارد که روش هورمونی، شیمیایی و پروتئینی از نمونه‌های آن است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه باید اطلاعات و آگاهی دقیق در مقابله با آفت زیتون به کشاورزان و باغداران داده شود، گفت: کشاورزان باید بدانند که آفت زیتون تا چه مقدار می‌تواند به محصولاتشان ضربه بزنند و در پی آن همکاری بیشتری با مسئولان جهاد کشاورزی انجام دهند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی به ضررت همکاری کشاورزان با مسئولان پدافند غیرعامل تاکید کرد و افزود: آفت زیتون یک آفند زیستی است و باید توجه ویژه نسبت به آن داشته باشیم.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با تاکید بر اصلاح باغات زیتون در رودبار متذکر شد: اصلاح درختان زیتون از دیگر اقداماتی است که باید موردتوجه باغداران رودباری قرار بگیرد.

جمالی با اشاره به اینکه آفت زیتون در باغاتی که درختان آن کم ثمر، تنومند و قدیمی هستند زیست می‌کند و باید برنامه‌ای داشته باشیم تا کم‌کم آفت را از بین ببریم، تصریح کرد: نمی‌توان یکجا درختان زیتون را از بین برد چون باغداران ما باوجود همان درختان معیشت و اقتصاد خانواده خود را تأمین می‌کنند.

وی با اذعان به اینکه باید سالانه چند درصد از درختان جدید و اصلاح‌شده با شناسایی دقیق جایگزین درختان قدیمی زیتون شوند خاطرنشان کرد: دولت نیز باید کمک کند تا به زمانی که باغات اصلاح و درختان نو جایگزین می‌شوند به باغداران یارانه پرداخت کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان بابیان اینکه باید درختان قدیمی باغات زیتون رودبار با اصلاح درختان زیتون باکیفیت و پر محصول جایگزین شود، گفت: نهال‌های اصلاح‌شده زیتون علاوه بر مقاومت بیشتر هم باردهی زودهنگام دارند و هم برداشت بیشتری نیز می‌توان از آن‌ها داشته باشیم.

نماینده مردم رودبار در خانه ملت گفت: هنوز اصلاح باغات زیتون در رودبار انجام‌نشده و لازمه آن صحبت کردن و قانع کردن کشاورزان برای اصلاح باغات قدیمی به‌صورت مرحله‌ای است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه باید اصلاح باغات زیتون کم‌کم آغاز شود و حمایت‌های مالی از سوی دولت نیز لازمه آن است، خاطرنشان کرد: با اصلاح باغات زیتون علاوه برافزایش مقدار در میزان برداشت زیتون، آفت مگس زیتون نیز کنترل می‌شود.

خبرگزاری فارس : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب مسدود شده است.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی