مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۹۱۵۸
زمان انتشار : ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵

فواید دم‌نوش آویشن برای سرماخوردگی

اگر به سرماخوردگی مبتلا شدید یا مشکل سرفه شما را آزار داد، حتما یک فنجان دم‌نوش آویشن مصرف کنید. محققان دانشگاه مریلند می‌گویند که دم‌نوش آویشن می‌تواند به درمان برونشیت کمک کند و سرفه را تسکین بدهد.

به گزارش   آویشن در سنت‌ها و فرهنگ‌های مختلف جایگاه ویژه‌ای دارد و همواره به‌عنوان یکی از گیاهان دارویی پُرخاصیت مورد توجه بوده است. شیوه‌های مختلفی هم برای مصرف آویشن وجود داشته‌اند که یکی از آن‌ها دم‌نوش آویشن است. دم‌نوش آویشن سرشار از روغن‌های فرّار، مواد معدنی، فنول‌ها و فلاونوئیدهای مفید است. در ادامه با فواید این نوشیدنی مهم آشنا می‌شویم. خاصیت‌های آنتی‌اکسیدانی ویژگی‌های دم‌نوش آویشنفقط به عطر و طعم آن محدود نمی‌شود، بلکه هر فنجان از آن حاوی مقدار زیادی از تیمول است.

تیمول، یکی از روغن‌های فرّار موجود در آویشن محسوب می‌شود که خاصیت آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی دارد. مطالعات متعددی ثابت کرده‌اند که تیمول می‌تواند سطح اسیدهای چرب امگا-۳ یا چربی‌های سالم را در سلول‌های مغزی افزایش بدهد. طبق گزارش Biochemical and Biophysical Research در سال ۱۹۹۹، روغن آویشن به محافظت از سلول‌های مغزی در مقابل تغییرات ناشی از افزایش سن کمک می‌کند. امروزه مطالعاتی با این هدف در حال پیگیری هستند که تاثیر آویشن را در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر مشخص کنند. علاوه بر تیمول، چای آویشن حاوی فلاونوئیدهای آنتی‌اکسیدانی دیگری ازجمله آپی‌ژنین، نارینژنین، لوتئولین و تیمونین است. تسکین سرفه اگر به سرماخوردگی مبتلا شدید یا مشکل سرفه شما را آزار داد، حتما یک فنجان دم‌نوش آویشن مصرف کنید. محققان دانشگاه مریلند می‌گویند که دم‌نوش آویشن می‌تواند به درمان برونشیت کمک کند و سرفه را تسکین بدهد. به‌علاوه، آنان ادعا می‌کنند که این خاصیت آویشن توسط مراجع معتبر علمی در کشور آلمان مورد تایید قرار گرفته و حتی ایمنی و اثربخشی آن نیز به اثبات رسیده است. محققان می‌گویند که عصاره‌های تهیه‌شده از آویشن دارای اثرات آرام‌بخش و برونکودیلاتوری است. تسکین سوءهاضمه دم‌نوش آویشن معمولا به‌عنوان یکی از بهترین نوشیدنی‌های گیاهی توصیه می‌شود که هاضمه را تقویت می‌سازد و میزان نفخ را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. محققان می‌گویند که روغن‌های فرّار موجود در آویشن، خاصیت کاهش‌دهنده ویژه‌ای برای نفخ دارند. به‌علاوه، فنول‌های موجود در آویشن نیز دارای خاصیت ضداسپاسم هستند و به تسکین گرفتگی‌های مربوط به روده کمک می‌کنند. مواد معدنی ضروری اگر دنبال مواد غذایی سرشار از آهن می‌گردید، بعید است که نام آویشن را در اوایل فهرست خودتان ذکر کنید. با این ‌حال، ۲ قاشق چای‌خوری خشک‌شده از آویشن (تقریبا معادل میزان آویشن برای هر فنجان دم‌نوش) حاوی ۳.۵۶ میلی‌گرم آهن یا ۱۹.۸ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی است. به‌علاوه دم‌نوش آویشن، منبع عالی‌ای برای دریافت ویتامین K محسوب می‌شود که برای لخته شدن خون حیاتی است و هر ۲ قاشق چای‌خوری از آویشن ۴۸ میلی‌گرم از این ویتامین را به بدن می‌رساند. این دم‌نوش، منبع بسیار خوبی هم برای دریافت منگنز محسوب می‌شود و مقدار کمی هم کلسیم به بدن می‌رساند.

سلامتیسم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی