مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۸۴۱۲
زمان انتشار : ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵

استاد زمین شناسی مطرح کرد:

گیلان روی سیستم گسلی البرز قرار دارد | امکان ارتباط زلزله گیلان با زلزله های سایر مناطق کشور

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت در مورد زلزله حوالی لنگرود و وجود گسل مهم در منطقه گفت: منطقه گیلان روی سیستم گسلی البرز قرار دارد و این سیستم گسلی از شرق البرز تا نزدیکی رشت ادامه دارد و در این ناحیه یک خمیدگی از حوالی لاهیجان به سمت جنوب دارد .

به گزارش دکتر محمد مدرس نیا، استاد زمین شناسی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در مورد زلزله ۴٫۸ ریشتری گیلان و ارتباط آن با زلزله های اخیر در سایر نقاط کشور، گفت:  کشور ما روی کمربند زلزله آلپ – هیمالیا قرار دارد که از اروپا شروع می شود و بعد از ترکیه از سمت غرب با دو روند وارد ایران می شود.

وی ادامه داد: یکی از روندها از طریق شمالی و از مسیر البرز به طرف شرق ایران و در نهایت وارد کوه های هیمالیا می شود و روند دیگر؛ مسیر کو های زاگرس است که به سمت شرق و کوه های هیمالیا کشیده می شود.

استاد زمین شناسی با اشاره به اینکه قرار گرفتن روی این کمربند با گسل های فعال، امکان زلزله را زیاد می کند، در مورد نحوه ایجاد زلزله اظهار داشت: گسل ها شکستگی هایی در سنگ های پوسته زمین هستند که در این شکستگی ها جابجایی مشاهده می شود و گسل ها مسبب زلزله هستند.

وی در ادامه در مورد گسل ها و ارتباط آن با زلزله گفت: گسل ها در سطح تماس دو توده سنگی شبیه دو تا شانه هستند که دندانه های آن ها در هم فرو رفته اند و هرکدام به یک سمت متفاوت فشرده می شوند، لذا در طول گسل ها و سطح تماس این توده های سنگی به مرور نیرو و انرژی جمع می شود و زمانی که مقدار نیروی جمع شده در طول گسل از حد گسیختگی سنگ ها بیشتر شود با شکستن برخی از این دندانه ها زلزله رخ می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت در مورد مقیاس زلزله با بیان اینکه این یک مقیاس لگاریتمی است، گفت: هر درجه ریشتر باعث ده برابر شدن در بزرگی زلزله و همچنین ۳۳ برابر شدن انرژی آزاد شده می شود، مثلا زلزله ۶ ریشتری، ۱۰۰ برابر از زلزله ۴ ریشتری بزرگتر است و  زلزله ۵ ریشتری ۳۳ برابر نسبت به ۴ ریشتری، انرژی آزاد می کند.

دکتر مدرس نیا در مورد امکان ادامه زلزله ها در منطقه گفت: در موقع شکستن گسل ها یا به طور مثال شانه ها، ابتدا دندانه های ریز می شکنند و باعث پیش لرزه می شوند و زمانی که گره های گسلی یا دندانه های بزرگتر شکسته می شوند، لرزه اصلی رخ می دهد، و تا زمان تشکیل دوباره گره های گسلی، پس لرزه ها را خواهیم داشت.

وی در مورد زلزله حوالی لنگرود و وجود گسل مهم در منطقه گفت: منطقه گیلان روی سیستم گسلی البرز قرار دارد و این سیستم گسلی از شرق البرز تا نزدیکی رشت ادامه دارد و در این ناحیه یک خمیدگی از حوالی لاهیجان به سمت جنوب دارد .

دکتر مدرس نیا ادامه داد: گسل های کوچکتری نیز در منطقه وجود دارند که برخی به نام منطقه نام گذاری شده اند، مثل گسل رودبار و عمارلو و برخی هم نام خاصی ندارند.

وی در مورد امکان ارتباط زلزله گیلان با زلزله های سایر مناطق کشور در روزهای اخیر بیان داشت: برخی از زلزله شناسان به پیوند دومینویی بین زلزله ها اعتقاد دارند و گسل های فعال دارای انرژی را همچون تفنگ آماده به شلیک می دانند که بویژه در نواحی نزدیک بهم  رخ دادن یک زلزله باعث حرکت سایر گسل ها و زلزله ها می شود. اما همه به این موضوع اعتقاد ندارند و با توجه به فاصله ی بین البرز و زاگرس، خیلی به قطعیت نمی توان گفت که این زلزله ها به هم ارتباط دارند.

دکتر مدرس نیا در پایان با اشاره به اینکه صحبت هایی که در مورد پیش بینی زلزله  می شود بی پایه و بی اساس است؛ تصریح کرد: تا کنون هیچ سیستم دقیقی برای پیش بینی زمان وقوع زلزله پیشنهاد نشده است.

انتهای پیام

روشن خبر : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

متین مسلم

عمدتاً واکنش پایتخت‌های عربی در قبال تصمیم ترامپ است که بر ابهام‌ها افزوده و جلب توجه می‌کند. همین ابهام به خودی خود توصیف‌کننده شرایطی است که حتما به نفع فلسطینیان نیست. لطفا حیرت‌زده نشوید! رئیس‌جمهور ترامپ و مشاوران امنیت ملی ایالات متحده با اطمینان از عدم واکنش موثر جامعه عرب، تصمیم خود که شورشی تمام‌عیار علیه قوانین بین‌المللی بود را بدون نگرانی اجرا کردند.

رضا دانشمندی محمود احمدی نژاد

رضا دانشمندی

ما بیش از احمدی‌نژاد، به روان‌شناس نیازمندیم