مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۹۱۰۱
زمان انتشار : ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳

لاریجانی در رشت:

میرزا شخصیتی خودساخته و تاثیر گذار بود | نفوذ و توانمندی ایران در خاورمیانه منحصربه فرد است

به گزارش  علی  لاریجانی  در همایش بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سالن بانک صادرات مرکزی رشت بابیان اینکه استان گیلان نمایندگان فعال و پرتلاشی دارد اظهار کرد: امیدوارم دغدغه‌های مطرح‌شده در جلسه شورای اداری در خصوص حوزه آب و پسماند گیلان موردتوجه لایحه بودجه دولت قرار بگیرد و در قانون بودجه تدابیری در این […]

به گزارش  علی  لاریجانی  در همایش بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سالن بانک صادرات مرکزی رشت بابیان اینکه استان گیلان نمایندگان فعال و پرتلاشی دارد اظهار کرد: امیدوارم دغدغه‌های مطرح‌شده در جلسه شورای اداری در خصوص حوزه آب و پسماند گیلان موردتوجه لایحه بودجه دولت قرار بگیرد و در قانون بودجه تدابیری در این خصوص صورت بگیرد.

وی میرزا را شخصیتی تأثیرگذار و جذاب برای تاریخ معاصر خواند و تصریح کرد: در تاریخ، تمام ابعاد نهضت جنگل روشن نشده است و احتیاج به تحقیق بیشتر دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی برخی خلأها را عامل قرائت‌های گوناگون نهضت جنگل خواند و افزود: در چند دهه قبل جریان‌هایی در ایران تلاش می‌کردند بزرگان دینی را طور دیگری تفسیر کنند.

لاریجانی بابیان اینکه برخی منابع و اسناد مربوط به نهضت جنگل هنوز از جاهای مختلف جمع نشده است گفت: میرزا در شرایط حساس تاریخی قیام کرد، برخی  می‌خواهند قیام میرزا را مارکسیستی نشان دهند چون‌که وی به لنین نامه نوشته بود اما این دلیلی بر چپ‌گرا بودن میرزا نیست.

وی بابیان اینکه در جنگ جهانی دوم ایران تحت سلطه اجانب قرارگرفته بود تصریح کرد: برخی کشمکش‌های داخلی موجب ایجاد آشفتگی در داخل کشور شد و لذا عدم تحقق جنبش مشروطه‌خواهی را رقم زد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه میرزا شخصیت ساخته‌شده‌ای داشت بیان کرد: میرزا بسیار ازخودگذشته بود یکی از علل عدم موفقیت مسئولین پرداختن به القاب صوری است که تمایل آن‌ها موجب مفاسد کثیره ای خواهد شد.

 لاریجانی از دعوت شهید مدرس از میرزا کوچک خان جنگلی برای حضور در تهران خبر داد و گفت: این دعوت برای مبارزه با استکبار از سوی شهید مدرس نشان می‌دهد شخصیت میرزا بسیار خودساخته و تأثیرگذار بود.

وی بابیان اینکه وطن‌پرستی میرزا کوچک بسیار کمیاب بود خاطرنشان کرد: ۸۰۰۰ شهید گیلانی که تقدیم انقلاب اسلامی شد نشان‌دهنده این است که گیلانیان شاگردان میرزا کوچک خان جنگلی هستند و به‌خوبی تربیت‌یافته‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه روحانیت جلودار اکثر نهضت‌های اسلامی بوده است اظهار کرد: در یک‌صد سال اخیر نهضت‌هایی که در ایران شکل گرفت با رهبری و جلوداری روحانیت بود، نهضت تبریز، نهضت تنباکو و نهضت جنگل با محوریت روحانیت و علما شکل گرفت.

لاریجانی اسلامی بودن را یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های نهضت جنگل دانست و تصریح کرد: درست است که نهضت جنگل با شهادت میرزا کوچک خان جنگلی پایان یافت اما یک جریان فکری را برای گیلان و ایران به وجود آورد.

 وی با اعتراض به رفتار شنیع صهیونیست در مسئله فلسطین گفت: اشغالگران نسبت به هیچ‌یک از قراردادهای خود پایبند نیستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه غرب باید زندگی میرزا کوچک خان را بفهمد افزود: امروز میرزاهای دیگری تکثیرشده‌اند و بر عقیده خود خواهند ایستاد و اجازه تعرض به کشورشان را نخواهند داد.

 لاریجانی بابیان اینکه محبان اهل‌بیت در برابر ظلم مستکبرین آرام نخواهند نشست بیان کرد: درراه مبارزه گاهی افراد از ایدئولوژی خود دور می‌شوند و راه خود را تغییر می‌دهند اما محبان اهل‌بیت در عقیده خود خواهند ماند.

وی افزود: میرزا کوچک خان جنگلی پای حرف‌های خود ایستاد اما ایجاد تفرقه در این نهضت موجب شد نهضت میرزا دچار ضربه‌های زیادی از داخل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه نفوذ و توانمندی ایران در منطقه قابل قیاس با گذشته نیست اظهار کرد: به میزانی که توانمندی ایران در منطقه بیشتر شود دشمنان برای توسعه و دسیسه‌چینی اقدام می‌کنند تا قدرت ایران را متزلزل کنند.

 لاریجانی از تمایل میرزا کوچک خان جنگلی به اتحاد کشورهای اسلامی خبر داد و گفت: اگر کشورهای اسلامی باری را که به غرب می‌دهند به کشورهای اسلامی همسایه می‌دادند رژیم صهیونیستی جرئت تعرض به کشورهای اسلامی منطقه را پیدا نمی‌کرد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی روحانیت را نهادی ریشه‌دار خواند و تصریح کرد: اگر جریان روحانیت درست فهمیده شود می‌توان فهمید این جریان در بین شیعیان جریانی ریشه‌دار است و میرزا این مطلب را به‌درستی درک کرده بود و راه دیانت را در پیش گرفت.

انتهای پیام

فارس : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی