مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۹۰۸۲
زمان انتشار : ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان: سرطان‌های پستان، معده، کولورکتال، پوست و مثانه از سرطان‌های شایع در گیلان هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: سرطان‌های پستان، معده، کولورکتال، پوست و مثانه از سرطان‌های شایع در گیلان هستند.

به گزارش  محمد عباسی در مراسم تقدیر از متولیان طرح کشوری نظام مراقبت سندرمیک بیماری‌های واگیر برای نخستین بار در گیلان در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی رشت اظهار کرد: سامانه برنامه ثبت سرطان بیش از ۲۰ سال هست که شروع‌شده و در سامانه‌های آفلاین ثبت می‌شود.

وی با بیان اینکه از اواخر سال ۹۵ ثبت سرطان به‌صورت آنلاین درآمده گفت: از سال ۹۶ ورود دیتاهای کلینیکی از همه بیمارستان‌ها و سایر منابع شروع‌شده و مورداستفاده در شناسایی قرار می‌گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه دیتاهای مورداستفاده در ثبت سرطان در ابتدا از حدود ۷۵۰ گزارش در سال شروع شد و الآن به ورود است ۱۵۰۰ گزارش رسیده افزود: تاکنون اطلاعات کشوری از ایران در آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان منتشرنشده بود که برای اولین بار قرار است اطلاعات سال ۹۳ گیلان به‌عنوان قسمتی از دیتاهای کشور در سال ۲۰۱۷ توسط این آژانس منتشر شود.

عباسی با اشاره به اینکه شرایط ثبت اطلاعات در آژانس مبتنی بر جمعیت است بیان کرد: اطلاعات سال‌های ۹۴ و ۹۵ گیلان در حوزه ثبت سرطان قرار است تا پایان امسال منتشر شود.

وی با بیان اینکه اطلاعات ۹۶، ۹۷ ثبت سرطان تا پایان سال ۹۷ آماده و تا در سال ۱۳۹۸ نیز به‌روز می‌شود تصریح کرد: در سال ۹۳، سه هزار و ۵۷۰ مورد سرطان در گیلان ثبت‌شده که یک هزار و ۹۶۳ نفر مرد با ۵۵ درصد و یک هزار و ۶۰۷ نفر زن با ۴۵ درصد بوده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به پنج سرطان شایع در گیلان گفت: سرطان‌های پستان، معده، کولورکتال، پوست و مثانه از سرطان‌های شایع در گیلان هستند که باید پس از کشف اقدامات شناسایی و درمان صورت بگیرد.

عباسی با اذعان به اینکه سرطان معده، کولورکتال، مثانه و پوست در مردان بیشتر شایع است بیان کرد: در زنان نیز طبق آمار کشف سال ۹۳ سرطان‌هایی نظیر پستان، کلورکتال، معده، تیروئید و پوست است.

وی با بیان اینکه ثبت سرطان در سال‌های اخیر نیز مشابه سال ۹۳ است گفت: باید تحقیقاتی صورت بگیرد تا علل بروز سرطان‌ها و شیوع آن‌ها در مناطق شناسایی و اقدامات درمانی مناسب برای آن در دستور کار قرار بگیرد.

فارس : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی