مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۷۴۲۶
زمان انتشار : ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۴

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در صومعه‌سرا: کسب حداکثر سود آمریکا با دست بری در منافع و منابع کشورها

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بابیان اینکه آمریکا با دست بردن در منافع و منابع کشورها به دنبال حداکثر سود است، گفت: آمریکا دنبال تسلط کامل بر منابع نفتی کل جهان است ازجمله خاورمیانه است.

به گزارش  احمد توکلی در همایش جهان بدون ترور در مجتمع فرهنگی فارابی صومعه‌سرا اظهار کرد: سلطه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی آمریکا به یک نقطه از جهان متمرکز نبوده بلکه بسیاری از مناطق را دربر می‌گیرد.

وی با اشاره به تصویب قوانین بین‌المللی از سوی استکبار جهانی و عمل نکردن خود آن‌ها به قوانین وضع‌شده، افزود: قانون منع استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی از مجموع قوانینی است که آمریکایی‌ها آن را به تصویب رسانده‌اند اما خودشان اولین و آخرین بمب اتمی را در قبال ژاپن استفاده کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه کشوری که مدعی بوده جمهوری اسلامی ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد خود ناقض کننده این قانون است، گفت: آمریکا قانون حقوق شهروندی وضع می‌کند اما هواپیمای ما را در خلیج‌فارس مورد هدف قرار می‌دهد که این اقدامشان نمادی از وحشی‌گری است.

توکلی آمریکا بابیان اینکه بزرگ‌ترین تولیدکننده و فروشنده تسلیحات نظامی به کشورهای جهان است، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار ۵۴ درصد فروش تسلیحات جهان توسط آمریکا انجام داده می‌شود و طی سال‌های ۹۱ تا ۹۴، ۸۵ درصد از فروش  ۵۵ میلیارد دلاری اسلحه مربوط به آمریکا بوده که به کشورهای استکباری و تکفیری همچون عربستان فروخته شده است.

وی بابیان اینکه آمریکا با ایجاد تفرقه، توطئه و درگیری تنها به فکر فروش تسلیحات نظامی و کسب سود از این راه است، گفت: شواهد حاکی از آن است که فروش اسلحه آمریکا چهار برابر انگلیس، هفت برابر فرانسه و روسیه است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بابیان اینکه حق رأی آمریکا در صندوق بین‌المللی ۱۷.۴ درصد است، تصریح کرد: جمع آرای پنج کشور اعم از انگلیس، آمریکا، فرانسه، آلمان و ایتالیا ۴۸.۵ درصد بوده که اگر بخواهند می‌توانند هر تصمیمی به نفع خود و به ضرر سایر کشورها در این صندوق بگیرند و در کشورهای دیگر بتازند.

توکلی بابیان اینکه آمریکا در بسیاری از معاهدات جهانی حضور دارد ولی به دلیل خوی سلطه گری و زیاده‌خواهی زیر بار مصوبات این معاهدات نمی‌رود، خاطرنشان کرد: بیش از دوسوم نفت جهان در منطقه خاورمیانه وجود و به دلیل ارزان‌تر بودن استخراج این نفت نسبت به سایر نقاط جهان، آمریکا بیش از سایر مناطق به منطقه خاورمیانه توجه دارد.

وی افزود: آمریکا به دنبال تسلط بر تمام مواد خام جهان به‌ویژه نفت است و به اذعان فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در خاورمیانه علت اصلی جنگ در عراق بر سر نفت بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه نتیجه چنین سلطه‌طلبی در جهان سبب می‌شود منافع ملی، تولید قابل‌مصرف و درآمد جهانی نصیب یک عده‌ای خاص شود، تصریح کرد: تنها یک‌پنجم جمعیت جهان که ۲۰ درصد ثروتمندان جهان را تشکیل می‌دهند بیش از سه‌پنجم مصرف را دارند و این در حالی است که ۶۰ درصد جمعیت متوسط جهان نیز ۲۲ درصد مصرف و ۲۰ درصد جمعیت فقط یک درصد مصرف را دارند که این نمودار، نمودار فقر است.

توکلی بابیان اینکه امروز آمریکا با تکیه‌بر تسلط نظامی و سیاسی خود برجهان منفعت و سود بیشتری می‌برد، تصریح کرد: بیش از ۴۰ سال تراز بازرگانی خارجی آمریکا منفی است و این کشور بدون اینکه حرکتی کند می‌تواند بیشتر مصرف کند و همین موضوع باعث شده تا آمریکا به دنبال آدمکشی، فشار، زور، تهدید و ارعاب سایر کشورها باشد./ فارس

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار