مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۱۶۹۱
زمان انتشار : ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴

صیادان گیلانی ۶۷۵ تن انواع ماهیان استخوانی صید کردند

مدیرکل شیلات گیلان با بیان رشد ۴۰ درصدی صید امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گفت: صیادان گیلانی از ابتدای امسال تاکنون موفق به صید ۶۷۵ تن انواع ماهیان استخوانی از دریای خزر شدند.

به گزارش اسحاق شعبانی اظهار داشت: صیادان گیلانی از ابتدای امسال تاکنون توانسته‌اند ۶۷۵ تن انواع ماهیان استخوانی را از دریای خزر صید کنند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از افزایش ۴۰ درصدی برخوردار بوده است.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به زمان شروع و پایان فصل صید در استان بیان داشت: فصل صید ماهیان استخوانی در استان گیلان بنا بر تاریخ تعیین شده توسط این اداره کل، هر ساله از تاریخ ۲۰ مهرماه آغاز شده و تا ۱۵ فروردین سال بعد ادامه دارد.

وی در تشریح کیفیت و کمیت صید امسال ماهیان استخوانی توسط صیادان عنوان کرد: این مقدار صید انجام شده شامل ۳۱ درصد ماهی سفید به وزن ۷۳ تن، ۵۸ درصد ماهی کفال به وزن ۳۷۶ تن و ۵ درصد سایر گونه‌ها به وزن ۲۵ تن بوده است.

شعبانی با بیان این که صیادان گیلانی امسال حدود ۲۰۰ میلیارد ریال درآمد ناخالص کسب کردند افزود: مهم‌ترین علت افزایش صید امسال شرایط مساعد جوی است زیرا شرایط به گونه‌ای بوده که زمینه را برای مهاجرت بیشتر ماهیان به طرف ساحل مساعد کرده است.

وی در مورد تعداد صیادان گیلانی که در قالب تعاونی‌ها مشغول فعالیت هستند ابراز داشت: این مقدار ماهیانی که تا کنون از ابتدای فصل صیادی صید شده‌اند توسط حدود ۴ هزار صیاد فعال استان که در ۵۰ تعاونی پره صیادی مشغول هستند انجام شده است.

مدیرکل شیلات گیلان بیان داشت: پیش بینی می‌شود تا تاریخ ۱۵ فروردین سال ۹۷ صیادان گیلانی بتوانند حدود ۴ هزار تن انواع ماهیان استخوانی را صید کنند و در این راه شیلات استان نیز برنامه‌های حمایتی ویژه‌ای را برای صیادان انجام می‌دهد.

شعبانی در مورد این اقدامات حمایتی تصریح کرد: اداره کل شیلات استان گیلان برای پایدار نگه‌داشتن شغل صیادی و جهت کمک به فعالان این حرفه هرساله طی اجرای سلسله برنامه‌هایی اقدام به رهاسازی حدود ۱۴۰ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان در دریای خزر می‌کند.

وی در مورد نوع و وزن ماهیان رهاسازی شده اظهار داشت: حدود ۹۰ درصد این ماهیان که برای بازسازی ذخایر برداشت شده از دریا توسط شیلات گیلان در رودخانه‌های منتهی به دریا رهاسازی می‌شوند از نوع ماهیان سفید با وزن تقریبی یک گرم هستند.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت