مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۴۸۸۰
زمان انتشار : ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱

اکثر باغ‌های چای ایران در نقاط شیبدار قرار دارند

مشاورفنی سازمان چای کشور گفت: اکثر باغ‌های چای ایران در نقاط شیبدار قرار دارند که امکان کشت هیچ محصولی از نظر اقتصادی مشابه چای در آنها وجود ندارد.

به گزارش  عبدالله میرحسینی مقدم گفت: در حال حاضر حدود ۲۸هزار هکتار باغ چای در دو استان گیلان و مازندران قرار دارد که از این مقدار حدود ۲۱ هزار هکتار مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 وی افزود: همه ساله حدود ۱۶۰ کارخانه چایسازی از طریق انعقاد قرارداد با سازمان چای به فعالیت در زمینه تولید چای خشک می‌پردازند.

میرحسینی ادامه داد: باغات چای کشور در ۱۰ شهر گیلان و مازندران از فومن تا کلارآباد تنکابن در ۹۰۰ قریه پراکنده شده‌اند. تعداد خانوارهای چایکار بالغ بر ۵۵ هزار خانوار و شاغلان کارخانه‌های چایسازی حدود ۲هزار خانوار است.

وی خاطر نشان کرد: در کل صنعت چای و مشاغل وابسته به آن حدود ۸۰ هزار خانوار به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال دارند.

مشاورفنی سازمان چای کشور ادامه ‌داد: اکثر باغ‌های چای ایران (قریب ۷۰ درصد)در نقاط شیبدار قرار دارند که امکان کشت هیچ محصولی از نظر اقتصادی مشابه چای در آنها وجود ندارد.

 وی افزود: از طرفی وجود باغ‌های چای به دلیل تعامل خاصی که با طبیعت این نواحی برقرار کرده‌اند، باعث حفظ محیط زیست، جلوگیری از فرسایش خاک و تنوع زیستی شده است.

میرحسینی تصریح کرد:از طرف دیگر اکثر باغات چای کشور به صورت دیم هستند.

وی گفت: در دهه ۷۰ شمسی تلاش برای تجهیز باغات چای به سیستم های نوین آبیاری باعث شد سطح زیر کشت آبی این محصول به۵هزار هکتار برسد. این سطح اکنون به کمتر از ۴۰۰ هکتار رسیده است.

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

حسن رضاییان

شهید نواب صفوی با مخالفت نسبت به کج روی مسئولان بدون جانبداری از شخص و مسؤول خاصی با هدف حرکت نهضت اسلامی به عنوان موجی خروشان و طوفانی عظیم برای سرنگونی کاخ سیاه طاغوت و مبارزه با استکبارگران کاخ سفید نشین، علم نصرمن الله و فتح قریب جد بزرگوار خود سیدالشهدا (ع) را بر افراشت.

سانچی

آیا چین در قبال سانچی درست عمل کرد؟