مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۷۱۳۶
زمان انتشار : ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۲

اختصاصی گزارش می دهد؛

اقتصاد گردشگری گیلان | نعمتی که هیچ تلاشی برای ارتقای آن نکردیم!

امروزه گردشگری صنعتی خاص لقب گرفته که دولت ها برای کسب سود از قِبَل آن برنامه ریزی ها نموده اند و با توجه به ویژگی های پر رنگ و لعاب این صنعت و پویایی ویژه ای که خاص این سطح از اقتصاد است، سرمایه گذاری در آن آینده ای روشن را نوید می دهد.

به گزارش اختصاصی گردشگری در اقتصاد کلان کشورها نقش بسزایی دارد چرا که در روند رشد اقتصادی، اشتغالزایی، توازن درپرداخت ها و مخارج تاثیر گذار است. از این حیث گزینه مورد توجهی برای تمامی دولت ها به شمار می رود و تنها با یک برنامه ریزی صحیح و شناخت ویژگی های زیست بومی، جغرافیایی و اجتماعی حوزه های متفاوت، می توان بیشترین درآمد را از گردشگران حصول کرد.

امروزه گردشگری صنعتی خاص لقب گرفته که دولت ها برای کسب سود از قِبَل آن برنامه ریزی ها نموده اند و با توجه به ویژگی های پر رنگ و لعاب این صنعت و پویایی ویژه ای که خاص این سطح از اقتصاد است، سرمایه گذاری در آن آینده ای روشن را نوید می دهد.

اما گیلان با توجه به موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی خویش و مشرف بودن به دریا و کوهستان ها و در برگیری شهرستان هایی با آب و هواهای متفاوت، از لحاظ گردشگری داری ظرفیت های بسیار غنی تری نسبت به سایر استان های کشور است که می تواند ضمن ایجاد رونق اقتصادی شور مضاعفی را نیز در بین جامعه آماری ساکن در خویش به بوجود آورد.

گردشگران گیلان را تنها به خاطر آب و هوای معتدل و سرسبزی خاصش انتخاب نمی کنند بلکه ویژگی های تاریخی، باستانی، آداب و رسوم هر منطقه از گیلان و بناهای مذهبی نیز در انتخاب گیلان به عنوان مقصد  گردشگری بی تاثیرنیستند.

راه ها یکی ازاصلی ترین عواملی هستند که با بهسازی و نوسازی آن ها می توان روند حضور گردشگر در استان های پر بازدید را تسریع بخشید. بنابراین یکی از اساسی ترین شروط برای بهره برداری از حداکثر ظرفیت گردشگر پذیری یک منطقه وجود راه هایی بی مانع و آسان رو است.

یکی از کارشناسان رشته برنامه ریزی شهری و گردشگری معتقد است پس از افتتاح آزادراه قزوین – رشت میزان گردشگران به استان گیلان از فصولی خاص به کل فصل ها تغییر یافته است. به اعتقاد وی تا پیش از این مسافران ترجیح می دادند در فصولی به گیلان سفر کنند که با مشکل بارندگی و مه و برف مواجه نشوند یا اغلب تعطیلات ممتد، مانند تابستان و عید را برای سفر بر می گزیدند اما اکنون با توجه به کوتاه شدن مسافت و اطمینان بیشتراز راه، گردشگران از هر فرصتی برای بهره بردن از آب و هوای بی نظیر استان گیلان استفاده می کنند.

آمارهایی که از میزان گردشگر گیلان خبر می دهند بسیار کمتر از واقعیت گردشگر پذیری استان است، چنانچه این امار به صورت واقعی ثبت شود خواهید دید این خیل عظیم ازگردشگر آن هم در یک استان را بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان نیز به خود نمی بینند با این حال صنعت گردشگری در استان گیلان هرگز به طور جدی و آن طور که شایسته است مورد لحاظ واقع نشد.

از انجا که مناطق گردشگری گیلان بیشتر طبیعی به شمار می روند مردمان هر منطقه تلاش کرده اند تا در مسیر ورود گردشگران با ایجاد بازارهایی از محصولاتی که خودشان تولید می کنند ضمن کسب سود در انتقال آداب و رسوم استان نیز تلاش می کنند.

به عنوان مثال شهرک تاریخی امامزاده ابراهیم شفت ضمن داشتن فضایی بکر و خارق العاده و جاذبه های طبیعی نظیر کوه، رود ، دره و جنگل به علت وجود بقعه مبارکه امامزاده ابراهیم ع همواره یکی از مقاصد گردشگری در استان به شمار می رود.

اهالی محل با ایجاد کلبه هایی چوبی در مسیر، ضمن اجاره آن ها به مسافران نوعی از معماری خاص منطقه را به نمایش گذاشته اند که خود این بناها نیز امروز یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود.

یکی از گردشگران علت حضور خود در این محل را بهره بردن از آب و هوای ییلاقی منطقه امامزاده ابراهیم ع به ویژه استراحت در این کلبه های چوبی که با موسیقی رود و آواز باد در پیچ و تاببرگ های درختان آراسته شده عنوان نمود و افزود: “علاوه بر اینکه برای زیارت و گردش به این محل آمده ایم وهرسال تابستان چند شبی را در این کلبه های چوبی سر میکنیم تا به آرامش دست یابیم اما ساعاتی را هم صرف چرخ زدن در بازار و خرید مجسمه ها و ظروف خاص این محل می کنیم که بسیار مورد پسند خانم های خانه دار است.”

هم چنین در بسیاری از مناطق دیگر نظیر ماسوله، قلعه رودخان، بام سبز لاهیجان و … اهالی با ایجاد بازارهای محلی به فروش محصولات حصیری، بامبو بافی، عروسک های محلی و حتی ترشی ها، نان ها و شیرینی جات محلی می پردازند .

این، ظرفیت بالقوه ای محسوب می شود که در صورت ساماندهی می تواند نه تنها برای اهالی بلکه برای یک کشور سودرسانی داشته باشد چرا که همین مشاغل به نوعی شورو پویایی را در جمعیت یک استان به وجود می آورد، آن ها را ترغیب به حفظ آیین ها و رسوم محلی میکند  و از این رو به صادرات فرهنگ نیز کمک شایان توجهی می شود.

این که منافع توسعه اقتصاد گردشگری به قشر متوسط رو به پایین جامعه نیز برسد و آن هارا نیز منتفع کند ، ایده ای آرمانی است اما در گیلان عملا همین اتفاق در حال وقوع است. اتفاق مبارکی که می توان آن را ارتقا بخشید و توسعه همه جانبه را محقق ساخت.

کسانی که در مسیرهای گردشگری به عرضه محصولات خانگی و دست ساز خود می پردازند اغلب افراد سالخوره، کودکان، و یا زنان خانه دار هستند در حالی که با توسعه این روند و ایجاد فضاها و بازارچه های گردشگری می توان به این امور به عنوان شغل اول برای بسیاری ها نگریست.

متاسفانه وجود ویژگی های طبیعی استان سبب شده تا مسئولین امر هیچ تلاشی برای ساختن تفرجگاه ها و فضاهایی که به جذب بیشتر گردشگر کمک کند، نکنند. به عبارت دیگر هر انچه از گردشگری تا امروز نصیب گیلان شده خدادادی بوده و هیچ متولی ای نداشته است! گویا مسئولین استانی هیچ اعتقادی به این اصل که “تو بساز، گردشگر خودش می آید” ندارند! و همچنان مایلند از ویژگی های طبیعی استان برای جذب گردشگر استفاده کنند. حال انکه ایجاد بازارها و فروشگاه های بزرگ، ساخت پارک ها و شهربازی ها، سینماها و کتابخانه ها، فضاهای هنری و موزه ها همه و همه می تواند در رونق اقتصاد گردشگری گیلان مثمر ثمر باشد. | بهاره مقدم

انتهای پیام/

گردآوری: گروه اجتماعی مجله اکترونیکی اختصاصی

ekhtesasee.com

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی