مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۳۴۴۸
زمان انتشار : ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

خمینی از دیدگاه شخصیت های استان گیلان

آیت الله قربانی: امام در عصر حاضر ادامه دهنده راهی بود که مولا علی (ع) می پیمود

خمینی کبیر، اگرچه هنوز هم در میان علما و دانشمندان جهان ناشناخته مانده اما یکی از شخصیت های مهمی است که نه تنها نظریه پردازان و کارشناسان ایرانی بلکه پروفسورها و ژورنالیست ها و عالمان جهان در صددند تا ابعاد بیشتری از وجود و زندگی این انسان وارسته را کشف و تبیین کنند.

گروه فرهنگی |امام خمینی (ره) با نهضتی که با تکیه بر دین و یاری محرومان و پا برهنگان در قرن حاضر به راه انداخت، اساس تئوری  نظریه پردازان بزرگ جهان را متزلزل ساخت و انقلابی را بنا نهاد که هنوز هم در دانشگاه ی مهم جهان، پیرامون آن نشست ها و کنگره ها برپا می کنند تا چرایی و چگونگی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران را بحث و بررسی نمایند.

خمینی کبیر، اگرچه هنوز هم در میان علما و دانشمندان جهان ناشناخته مانده اما یکی از شخصیت های مهمی است که نه تنها نظریه پردازان و کارشناسان ایرانی بلکه پروفسورها و ژورنالیست ها و عالمان جهان در صددند تا ابعاد بیشتری از وجود و زندگی این انسان وارسته را کشف و تبیین کنند.

در استان گیلان نیز همواره شخصیت های تاثیر گذار تلاش می کنند تا به بیانی همه فهم، امام امت اسلامی ایران را به باور مردم نزدیک تر سازند چرا که امام، از لحاظ درک و باور آن قدر به بدنه جامعه و ملت نزدیک بود که هیچ کس، از پایین ترین قشر جامعه گرفته تا مرفه ترین آن، نمی توانست او را از خود جدا بداند و از سوی دیگر امام آن قدر شخصیت بزرگ و وارسته ای چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ عملی و معرفتی بود که کمتر کسی جرات می کرد عمل و رفتار و دانش  خود را با او بسنجد.

آیت الله زین العابدین قربانی، امام جمعه رشت، درباره امام راحل می گوید: امام خمینی (ره) در عصر حاضر ادامه دهنده راهی بود که مولا علی (ع) بر آن طریق می پیمود. آن چه امام علی (ع) را در تاریخ بشریت جاودانه ساخت، صداقت در رفتار و پیشگامی در عمل بود. امام راحل نیز همین مشی را پیش گرفت و علت ارادت مردم به ایشان همین صداقت در گفتار و رفتار بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری می افزاید: ساده زیستی امام (ره) تا آن جا بود که ایشان در گرمای طاقت فرسای عراق اجازه استفاده از کولر را به خود نمی داد و تنها به یک پنکه بسنده می کرد و می فرمود: “ما در برابر ملت مسئولیم.” آیت الله حکیم برای ایشان به عنوان هدیه، کولر ارسال کردند که موجبات راحتی محل اقامتشان را فراهم کنند اما ایشان پیوسته به یاد زندانیان انقلابی در بند طاغوت بودند و به خانواده اجازه نصب و استفاده از این دستگاه را ندادند.

آیت الله قربانی با اشاره به این که امام (ره) با فهم و درک و تدبر صحیح در قرآن موفق شد انقلاب اسلامی را رقم بزند، می گوید: امام در زمانه ای با تکیه بر دین، آحاد مردم را علیه طاغوت متحد ساخت که بسیاری ها گمان می کردند روزگار دین به پایان رسیده و قرآن از پاسخگویی به نیازهای روز جامعه ناتوان است، اما ایشان ثابت کردند که هرآنچه را که پیامبر خدا حلال و حرام اعلام کرده است تا قیامت پا برجاست، اما درک این حلال و حرام بر عهده ی هرکسی نیست و عوام از تبیین آن عاجزند. تنها پیامبر، ائمه و شاگردان مکتب اهل بیت هستند که می توانند ابهامات حلال و حرام و شرع را رفع کرده و آن را برای مردم تشریح نمایند.

نماینده ولی فقیه در گیلان در ادامه بیاناتش تصریح می کند: امام خمینی (ره) یک روحانی ساده بود که با تفکرات عمیق و آرمان های بلند توانست بزرگترین اتفاق قرن را رقم بزند. ایران به واسطه اندیشه های بلند ایشان است که اکنون به چنین قدرت و منزلتی در منطقه و دنیا دست یافته است.

امام جمعه رشت  در خاتمه اظهار می دارد: امام با درک درست از اینکه انسان ها همان طور که از لحاظ تفکر و توانایی و استعداد و ظرفیت با هم متفاوتند، پس از لحاظ طبقات اجتماعی و وضعیت اقتصادی نیز با هم فرق دارند، به حال محرومان و مستضعفان جامعه اندیشید و یکی از بزرگترین حسنات ایشان بنای کمیته امدادی بود که گره های بسیاری از محرومان و بیچارگان باز کرده است.

سردار هامون محمدی، فرمانده سابق سپاه قدس گیلان و از فرماندهان عملیات های مستشاری در جبهه مقاومت سوریه درباره  نقش امام راحل در بیداری های اسلامی کشورهای منطقه و تجهیز جبهه مقاومت می گوید: امام رضوان الله تعالی علیه تئوری بازی های غرب و استکبار را دچار نقض کرد چرا که کسی گمان نمی کرد با تکیه بر ایمان و تقویت نیروی دینی، بتوان اتحادی در میان امت مسلمان حاصل کرد که استکبار جهانی را به زانو در بیاورد.

محمدی ادامه می دهد: امام فرمول مقاومت در برابر ابرقدرت های متجاوز را در هم پیچید و ملت های آزاده را بیدار کرد که برای دفاع از ناموس و حریم خود از مرزهای جغرافیایی و معنوی خود دفاع کنند.

فرمانده عملیات های  مستشاری سوریه اضافه می کند: مدل امام برای شکستن اقتدار طاغوت و ایستادگی در برابر بسیاری از کشورهای جهان در طول هشت سال دفاع مقدس به دنیا فهماند که با ایمان و توسل و توکل تمام توطئه ها را می توان خنثی کرد و این برای ملت مظلوم و رنج دیده جهان خون تازه ای  بود که در رگ هایشان به جریان در آمد و آنان را به خودباوری و امید رساند.

آنچه از نظرات فوق بر می آید این که امام رحمت الله هم از لحاظ سیاسی، هم از جهت عرفان و معنویت، هم اندیشه های منیع و تاثیر گذار، هم گفتار و رفتار های جامعه شناسانه و بسیاری ابعاد دیگر آن قدر برجسته و بی نظیرند که با اظهار نظرها و مصاحبه ها، وصف این کرامات ممکن نیست! علی رغم اینکه ایشان بزرگ ترین شخصیت قرن معاصر به شمار می روند، اما هنوز غریب مانده اند! این غربت در شناخت چنین گوهر گران بهایی گاه از غفلت و قصور دانشمندان مسلمان معاصر است و گاه از بزرگی اندیشه و شخصیت ایشان است که با چندین و چند مقاله علمی و مصاحبه و گزارش نمی شود وجود، زندگی و سیره سراسر درس آموزشان را تشریح نمود.

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی