مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۹۲۲۲
زمان انتشار : ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶

آب سد سپیدرود ۸ اردیبهشت رهاسازی می‌شود

استاندار گیلان با اشاره به تغییر مجدد در زمان رهاسازی آب سد سپیدرود گفت:‌ ۸ اردیبهشت آب سد سپیدرود رهاسازی می‌شود.

به گزارش  مصطفی سالاری در حاشیه آغاز نخستین نشاء مکانیزه برنج استان گیلان بر اساس تقویم زراعی در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ بنا به درخواست کشاورزان گیلانی، آب سد سپیدرود ۸ اردیبهشت رهاسازی می‌شود.

استاندار گیلان حجم آب ‌موجود در پشت سد سپیدرود را ۹۵۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و بیان داشت:‌ این میزان آب موجود در پشت سد سپیدرود در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که حدود یک میلیارد و ۵۰ متر مکعب بود حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد کاهش و کسری را نشان می‌دهد.

سالاری میزان آب ورودی روزانه به سد سپیدرود را رو به بهبود اعلام کرد و ابراز داشت:‌ در روزهای اخیر به خاطر بارش نعمت باران ورود روزانه آب به پشت سد سپیدرود به میزان ۹۵ مترمکعب در ثانیه رسیده است در حالی‌که این میزان در روزهای گذشته حدود ۵۰ متر مکعب در ثانیه بود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اعلام اینکه هنوز میزان آورده روزانه آب به سد رضایت‌بخش نیست افزود:‌ در سنوات گذشته این میزان ورودی آب بیش از ۲۵۰ متر مکعب در ثانیه بوده است و این آمار نشان می‌دهد هنوز در بحث ورود روزانه آب به پست سد سپیدرود با کسری مواجه هستیم.

وی با تأکید بر همکاری‌های همه‌ جانبه کشاورزان برای مدیریت منابع آب بیان داشت:‌ انسجام شکل گرفته در بین تمام کشاورزان و مسئولان گیلان سبب شد با استفاده از آب‌های سطحی و منابع آبی در اختیار بتوانیم عملیات شخم زمستانه را در سطح وسیعی از اراضی شالیکاری گیلان انجام دهیم.

استاندار گیلان به انجام عملیات لایروبی انهار اشاره کرد و اظهار داشت:‌ جلسات بسیار زیادی برای این منظور با فرمانداران شهرستان‌های مختلف گیلان برگزار شد و با تأمین ادوات مورد نیاز و بیل مکانیکی موفق شدیم عملیات لایروبی بیش از هزار کیلومتر از انهار و آب‌بندان‌ها را به انجام برسانیم.

سالاری از تفویض اختیار به فرمانداران شهرستان‌های مختلف به منظور اجرای سریع امور خبر داد و گفت:‌ به جهت نزدیکی بیشتر فرمانداران به مردم و کشاورزان بیشتر امور مربوطه و تصمیم‌گیری‌ها را برای خدمات‌رسانی سریع‌تر به خود فرمانداران هر شهرستان واگذار کردیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اظهار امیدواری از اینکه انسجام شکل‌گرفته دراستان موجب عبور از مشکلات پیش‌رو می‌شود افزود:‌ با توجه به کمبود ذخیره منابع آبی استان گیلان باید سعی کنیم با حفظ اتحاد و همدلی در انجام کارها و وظایف سال زراعی خوبی را برای کشاورزان گیلانی رقم بزنیم.

وی به تاریخ قبلی که برای رهاسازی آب سد سپیدرود تعیین شده بود اشاره کرد و اظهار داشت:‌ بنا به تصمیمات مشترکی که با مدیران سازمان آب منطقه‌ای گیلان انجام شد تاریخ رهاسازی آب سد ۱۶ اردیبهشت تعیین شده بود که بنا به درخواست کشاورزان به ۱۰ اردیبهشت تغییر یافت.

استاندار گیلان از تشکیل کمیته ویژه جهت پیگیری نظرات کشاورزان درباره تاریخ رهاسازی آب سد خبر داد و افزود:‌ این کمیته موظف است با ایجاد ارتباط با هرکدام از فرمانداری‌های شهرستان‌های مختلف استان گیلان درخواست‌های کشاورزان را در مورد تاریخ مناسب رهاسازی آب سد اخذ کند.

سالاری به نتایج جلسه اخیر این کمیته در خصوص تغییر زمان رهاسازی آب اشاره کرد و ابراز داشت:‌ بنا به نظرخواهی‌های واصله توسط این کمیته که از فرمانداران شهرستان‌های مختلف گیلان اخذ شده بود تصمیم گرفتیم تاریخ رهاسازی آب سد سپیدرود را از ۱۰ اردیبهشت به ۸ اردیبهشت تغییر دهیم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تأکید بر اینکه ممنوعیت کشت برنج برای هیچ کشاورز شالیکار گیلانی اعمال نمی‌شود بیان داشت:‌ تمام سعی و تلاش ما بر این استوار شده است که با مدیریت صحیح منابع آبی در اختیار، سال زراعی خوبی را آغاز کرده و با موفقیت پشت سر بگذاریم.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی