مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۵۳۵۹
زمان انتشار : ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶

گفتگوی خواندنی با روشنک گرامی: در خانه تلویزیون ندارم!

روشنک گرامی، متولد سی و یک شهریور سال ۱۳۶۲ در تهران است. در کارنامه او فیلم های سینمایی پر مخاطبی همچون «ملبورن»، «قاعده تصادف»، «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»، «خانه دیگری» و «هلن» دیده می شود که قاعده تصادف با درخشش خیره کننده او موفق به کسب سیمرغ جشنواره فجر شده است.

به گزارش  روشنک گرامی، متولد سی و یک شهریور سال ۱۳۶۲ در تهران است. در کارنامه او فیلم های سینمایی پر مخاطبی همچون «ملبورن»، «قاعده تصادف»، «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»، «خانه دیگری» و «هلن» دیده می شود که قاعده تصادف با درخشش خیره کننده او موفق به کسب سیمرغ جشنواره فجر شده است.

بعد از فاصله ها نمی خواستم در سریالی بازی کنم

وقتی سریال فاصله ها را کار کردم، بعد از آن تصمیم گرفتم که دیگر سریال بازی نکنم، ولی سریال «گمشدگان» را به خاطر مختصاتی که داشت، دوست داشتم کار کنم. برای این که رضا کریمی خیلی کارگردان خوبی است و من فیلم های سینمایی اش را دوست داشتم و فکر کردم سریالی که کار می کنیم، مطمئنا شبیه سریال های دیگر تلویزیون که فقط سرگرم کننده هستند، نخواهد بود. البته فکر می کنم تلویزیون دارد به سمتی می رود که کمی سریال هایش بهتر شود.

در خانه تلویزیون ندارم!

راستش از وضعیت سریال های تلویزیونی و برنامه ها چندان اطلاعاعی ندارم  چون خودم تلویزیون نگاه نمی کنم و اصلا در خانه تلویزیون ندارم! بیشتر فیلم ها را هم در جشنواره فجر می بینم چون می ترسم توقیف شوند و بعد نبینم!

باندبازی در سینما کمتر شده است

فکر می کنم الان باند بازی در سینما کمتر شده است. البته من خیلی نمی دانم. من در خانه می نشینم و از جایی خبر ندارم. به من زنگ می زنند، فیلمنامه را می خوانم، فیلم خوب باشد می روم، دوست نداشته باشم نمی روم. با کسی در ارتباط نیستم که بدانم این داستان باندبازی واقعیت دارد یا نه، ولی یادم نیست برای من پیش آمده باشد و با چیزی که شبیه باندبازی باشد مواجه شده باشم و به من ضرر زده باشد.

دوستان سینمایی ندارم

دوستان من سینمایی نیستند. دوستان زیادی هم ندارم. اساسا دو، سه تا دوست دارم که یکی از آنان در گمشدگان بازی کرد، لادن کامیاب که دوست صمیمی من است، ولی اساسا خیلی اهل معاشرت و رفت و آمد نیستم.

دوست دارم بازهم با رویا نونهالی همبازی شوم

الان کسی یادم نیست. دوست داشتم با پرویز پورحسینی کار کنم که کرده ام. با رویا نونهالی هم کار کرده ام که خیلی تجربه خوبی بود و دوست دارم تکرار شود.

دوست ندارم ازدواج کنم

من هیچ وقت متاهل نبوده ام که بدانم سخت تر است یا نه، اما اگر همسرت در یک حرفه دیگر باشد و مشخصات این حرفه را نداند، احتمالا سخت خواهد بود. فعلا به ازدواج فکر نمی کنم و اینکه می گویند قصد ازدواج دارید، آدم قصد نمی کند و ازدواج چیزی است که پیش می آید. الان می گویم که دوست ندارم ازدواج کنم.

از بچگی فکر می کردم دختر زشتی هستم!

سلیقه، اصلا نمی خواهم آدم ها خیلی به من توجه کنند و از آن می ترسم. از بچگی هم همین طوری بوده و وقتی بیرون می رفتم، سرم را می انداختم پایین، چون فکر می کردم که خیلی دختر زشتی هستم!

فکر می کنم هفده سال بیشتر ندارم!

اصلا لباسم لباس عجیب غریبی نبود، یک اورکت بلند دخترانه بود. من با یک لباس معمولی از تمرین رفتم آنجا و بعد از آنجا هم برگشتم تمرین. شاید اولین بار که خیلی شلوغ شد برای اکران جشنواره ملبورن بود، چون من خیلی سرمایی هستم و از این شال های افغانی پوشیده بودم. این شکلی هستم که اهل مانتو روسری نیستم، چیزی که متفاوت باشد می پوشم، مانتو روسری مال خانم هاست و من هنوز فکر می کنم آنقدر خانم نشده ام. این که آدم ها می گویند به من می آید، به خاطر خودم است که فکر می کنم هنوز بزرگ نشده ام. فکر می کنم هفده سال بیشتر ندارم، چون بیش از هفده سال زندگی کردننکرده ام، هفده سال خیلی زیاد است.

لباس پوشیدن من خیلی طول نمی کشد که به قول شما لباس جنجالی بخواهم بپوشم، همان لباس هایی است که دارم، از طرز فکر من می آید و چیزی است که در کمد من وجود دارد. در اکران لاک قرمز معمولی ترین لباسی که می شد را پوشیده بودم.

اصلا اهل حاشیه نیستم

حاشیه که منتظر است تا یکی را پیدا کند و سراغش برود، اما من اصلا دوست ندارم، حتی سرم را خیلی بالا نمی کنم که آدم ها را نگاه کنم و خیلی وقت ها شده دوستانم از کنارم رد شده اند یا در جشنواره، آدم ها فکر کرده اند قصد بی احترامی داشته ام، ولی نمی بینم و در دنیای خودم هستم، چون خجالتی ام و آدم های خجالتی خیلی دوست ندارند کسی به آنان نگاه کند، برای همین متناقض است با چیزی که شما می گویید که لباس اینجوری می پوشید که جلب توجه کنید. وقتی نگاهت می کنند قضاوتت می کنند، برای همین دوست ندارم نگاهم کنند که بعد قضاوتم کنند.

طرفدار فن پیج هایم هستم!

همین پیجى که دارم به ندرت سر مى زنم. خیلى علاقه مند به تکنولوژى و فضاهاى مجازى نیستم. براى خودم هم عجیب بود این همه فن پیج. دوستانى که این پیج ها را درست کرده اند به من خیلى لطف دارند و باید از آنان تشکر کنم و البته عذرخواهى که بیشتر اوقات نمى توانم جواب کامنت ها و مسیج هایشان را بدهم و این به این دلیل است که واقعا آنقدر آدم در شبانه روز مشغله دارد که فرصت کم است براى سر زدن به فضاى مجازى، ولى من سعى کرده ام همیشه پست هایشان را لایک کنم و خودم طرفدار آنان هستم.

از مریل استریپ تا تام هنکس و دیوید لینچ

من «مریل استریپ» را خیلی دوست دارم، «تام هنکس» را هم همین طور. کارگردان های زیادی را هم دوست دارم که خیلی متفاوت هستند با هم. من «آنتونیونی» را خیلی دوست دارم، «تیم برتون» را هم دوست دارم که هیچ ربطی به قبلی ندارد. «دیوید لینچ» و « امیر کاستاریکا» را هم خیلی دوست دارم. اینها هر فیلمی بسازند، من خیلی دوست دارم. عاشق «وز اندرسون» هستم، همه ى فیلم هایش حتى آنهایى که خیلى معروف نیست را دیدم و حالم عجیب غریب خوب است با آنها و خیلی تعصب دارم رویشان!

فیلم «آناکارنینا» را برای دیدن توصیه می کنم

عامه پسند «بوکوفسکی» را دوست دارم؛ از آن کتاب هایی است که هر چند وقت یک بار می خوانم. میرا که فکر می کنم چاپ آن متوقف شده مال کرستوقر فرانک که مترجم آن لیلی گلستان است و فیلم «آنا کارنینا» ساخته «جو رایت» فیلمی است که پیشنهاد می دهم، چون فکر می کنم هر نوع سلیقه ای دوستش خواهند داشت و انیمیشن آقای فاکس شگفت انگیز «وز اندرسون» را پیشنهاد می کنم.

خوشحالم که در فیلم کریمی بازی کردم

نمی دانم چطور از رضا کریمی تشکر کنم و بگویم که چقدر خوشحالم که با ایشان کار کرده ام. ما نزدیک شش ماه با هم حرف زده ایم و فکر می کنم شش ماه دیگر حرف داریم تا به هم بزنیم. خیلی ذهن های ما نزدیک است و دوست دارم همیشه با ایشان کار کنم. نه اینکه فقط در فیلم هایشان بازی کنم، کنارشان باشم، چون از ایشان یاد می گیرم، هم کار کردن و هم انسان بودن را یاد می گیرم. آدمی هستند که انگار همه خصوصیات خوب را در خودشان جمع کرده اند و باز هم می گویم خیلی خوشحالم با آقای کریمی کار کرده ام.

مجله کولاک : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت