مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۰۰۳۹
زمان انتشار : ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

نقد و بررسی یک مسابقه تلویزیونی؛

“مسابقه خانه ما” نمایشی از همکاری اعضای خانواده در مدیریت اقتصادی زندگی

به گزارش  در میان انبوه تبلیغات کالاهای خارجی در صدا و سیما و اشاعه سبک زندگی سرمایه داری و نامأنوس با یک خانواده ایرانی اسلامی در فیلم ها و سریالهای تلویزیونی، اقتصاد مقاومتی و ترویج فرهنگ قناعت پیشگی در خانواده ها جایگاه اندکی دارد. مستند مسابقه “خانه ما” اگرچه دقایق اندکی از کنداکتورهای پخش صدا […]

به گزارش  در میان انبوه تبلیغات کالاهای خارجی در صدا و سیما و اشاعه سبک زندگی سرمایه داری و نامأنوس با یک خانواده ایرانی اسلامی در فیلم ها و سریالهای تلویزیونی، اقتصاد مقاومتی و ترویج فرهنگ قناعت پیشگی در خانواده ها جایگاه اندکی دارد.

مستند مسابقه “خانه ما” اگرچه دقایق اندکی از کنداکتورهای پخش صدا و سیما را به خود اختصاص داد است اما علاوه بر جذب مخاطبان بسیار در ترویج فرهنگی جدید برای مدیریت اقتصاد خانواده در وضعیت آشفته کنونی اقتصاد کشور موفق بوده است.

روش مسابقه به صورت است که تمام مواد غذایی موجود در یخچال و فریزرهای این خانواده ها، پول نقد و کارت های اعتباری آنها نیز جمع آوری می شود تا با استفاده از مبلغی که در اختیارشان قرار گرفته، برای تهیه مواد مورد نیاز اقدام کنند؛ آنچه به آنها داده می شود یک کارت بانکی است که ۵۰۰ هزار تومان اعتبار دارد و هزینه یک ماه زندگی این خانواده هاست.

در مراحل مختلف مسابقه مسئولیت‌هایی برای خانواده‌ها تعیین می‌شد و آن‌ها باید تلاش می‌کردند با کمترین هزینه، بیشترین استفاده را ببرند تا بتوانند پس‌انداز قابل قبولی هم داشته باشند. برنده مسابقه مبلغی معادل ۱۰۰ برابر پول باقی‌مانده در کارت را جایزه می‌گرفت. نکته مهم در این مسابقه، مدیریت مالی خانواده‌ها در عین انجام مسئولیت‌ها به بهترین شکل ممکن بود. تغذیه، تفریح، سلامت در این مسابقه مهم بوده و قرار نبود هیچ‌یک فدای دیگری شود. سلامت جسمانی شرکت‌کنندگان در ابتدا و انتهای مسابقه مورد بررسی قرار گرفته و نوع و سلامت تغذیه ارزیابی شد؛ در کنار این موارد، مصرف سوخت، آب و سایر انرژی‌ها نیز در امتیازدهی‌ها مهم بود.

خانواده هایی با سبک زندگی و درآمد و همچنین نگرش متفاوت در این مسابقه شرکت داشتند بعضی از آنها در ماه درآمد مناسب، دو دستگاه خودرو و یک خانه نسبتا بزرگ داشتند و بعضی دیگر درآمدی متوسط خانه ای کوچک و خودرویی ارزان قیمت داشتند اما همه این خانواده ها باید با همان ۵۰۰ هزار تومان تا آخر ماه گذران زندگی می کردند.

نوع واکنش و رفتار خانواده ها در مواجهه با کمبود منابع مالی، به وجود آمدن موج استرس در چهره ها به دلیل کمبود آب وهمخوانی نداشتن مخارج با وجه باقی مانده از جمله نکاتی است که در این ماسبقه به آنها اشاره شده است.

جالب ترین قسمت این مسابقه بخش مهمانی دادن به دیگر شرکت کنندگان مسابقه از جانب یکی از خانواده های حاضر در این مسابقه است. این خانواده باید با کمترین هزینه تمامی شرکت کنندگان را به مهمانی دعوت میکردند و در عین حال در مصرف اب صرفه جویی انجام می دادند و در پایان این مهمانی نیز میزان زباله تولید شده از سوی آنها باید کمترین هجم را به خود اختصاص می داد.

در جریان این مهمانی نقش حسابرسی پدر خانواده، مدیریت مادر خانواده و نظرهای جالب فرزندان به خوبی نشان می دهد که چگونه یک خانواده با کمک و همکاری یکدیگر و قناعت پیشگی می تواند از موانع مشکلات و سختی های زندگی گذر کنند و چالش ها را به فرصت تبدیل نمایند.

در پایان آنچه در این مسابقه قابل تأمل است، شادابی و نشاطی است که در عین کنترل هزینه‌ها در میان خانواده‌ها وجود داشت؛ خانواده‌هایی که تلاش داشتند با همکاری تمام اعضایشان هزینه‌های اضافه را کنترل کنند و زندگی طبیعی خود را داشته باشند.

سیدجعفرمنصوری

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی