مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۰۱۵۰
زمان انتشار : ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

مزایا و معایب نیم بها شدن بلیت سینماها

برخی از سینماگران درباره طرح نیم بها شدن بلیت سینماها نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند.

به گزارش  در هفته گذشته شورای صنفی نمایش به مناسبت روز ملی سینما (۲۱ شهریور) و همچنین هفته دفاع مقدس طرح نیم بها بودن بلیت سینماها را برای علاقمندان سینما به مدت  ۲۰ روز از تاریخ ۱۹ شهریور تا ۶ مهر به تصویب رساند.

البته این طرح به مذاق برخی ها خوش نیامد و عده ای نیز معتقد بودند این طرح در مجموع به نفع سینماست.

به همین مناسبت طی گفتگویی با دو تن از سینماگران، آنها نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند که در ادامه می خوانید.

مهدی صباغ‌زاده طرحی برای نیم بها شدن بلیت سینما ارائه کرد

مهدی صباغ‌زاده تهیه‌کننده، کارگردان و پخش‌کننده سینما درباره نیم بها شدن بلیت سینماها طی چند هفته اخیر به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: نظر من این است که در طول هفته به جز روزهای پنج‌شنبه و جمعه بلیت سینماها نیم بها باشد تا مردم بتوانند در کل ایام هفته به دیدن فیلم‌ها بروند و سالن‌ها خالی نماند.

این پخش‌کننده اضافه کرد: اگر این پیشنهاد را نمی توان اجرایی کرد، حداقل می‌توان روزهای شنبه تا چهارشنبه از صبح تا قبل از ساعت ۱۷، با نصف قیمت بلیت فروشی کرد که به نظرم نتیجه این کار هم خوب باشد.

وی افزود: زمانی که سالن سینما مملو از تماشاچی باشد، برای تهیه‌کننده و سینمادار هم مفید خواهد بود، پس تصمیم نیم بها شدن بلیت سینما کار عاقلانه‌ای است.

وی ادامه داد: به هر حال شماری از افراد به دلیل درآمد کم و برخی‌ها به دلیل نداشتن وقت کافی نمی توانند به سینما بروند که با این ترفند می‌توان با قیمت خوب و ساعات زمانی مختلف، مخاطبان را برای رفتن به سینما تشویق کرد.

این تهیه‌کننده تصریح کرد: اگر دقت کنید، می بینیم که به دلایل مختلف، سه شنبه‌ها با نیم بها بودن بلیت، سالن های سینما مملو از مخاطب می‌شود پس می‌توان این طرح را مثبت ارزیابی کرد.

صباغ‌زاده خاطرنشان کرد: در هر صورت باید با توجه به شرایط اقتصادی مردم برنامه‌ریزی کرد تا شاهد خروجی مناسبی باشیم.

تبلیغات و سالن‌سازی در اختیار شورای صنفی نمایش نیست

مهدی کریمی تهیه‌کننده سینما در خصوص نیم بها شدن چند هفته ای بلیت سینما به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: نفس اینکه به بهانه جشن خانه سینما و هفته دفاع مقدس، بلیت سینما را برای مخاطبان نیم بها کنیم، پسندیده است چون شرایط برای جذب هر چه بیشتر مخاطبان اصلی سینما فراهم می شود؛ اما نباید برای اجرای آن از جیب تهیه‌کننده و سینمادار خرج کرد، بلکه باید خودشان هزینه این طرح را بپردازند یا اینکه، برنامه‌ریزی دیگری داشته باشند تا کسی متضرر نشود.

تهیه‌کننده «آژانس شیشه‌ای» اضافه کرد: اگر تعیین نرخ‌ها، کارشناسی شده و به درستی طبقه‌بندی شود، نیازی به کم و زیاد کردن آن نیست و کارها به خوبی پیش می رود.

کریمی بیان کرد: اگر فقط روزهای سه‌شنبه‌، بلیت سینماها نیم بها باشد که اکنون به این شکل است، اتفاق بدی نیست و بسیاری از مخاطبان با توجه به شرایط کاری و اقتصادی خود به دیدن فیلم ها می روند و با این روند می توان مخاطبان پنهان را به سالن ها برگرداند.

تهیه کننده «آژانس شیشه‌ای» درباره نیم بها شدن بلیت سینماها از صبح تا قبل از ساعت ۱۷ روزهای شنبه تا چهارشنبه اظهار کرد: انجام چنین کارهایی خوب است چون باعث تشویق و ترغیب مخاطب برای دیدن فیلم‌ها و پر کردن سانس‌های مرده می‌شود و اینکه این برنامه ریزی ها از نظر هزینه در تمام دنیا وجود دارد.

کریمی تصریح کرد: با همه این تفاسیر نباید از این موضوع غافل شد که شورای صنفی نمایش با توجه به شرایط و وظایف خودش تصمیم به انجام کارهایی چون نیم بها شدن بلیت سینماها گرفته است و نمی تواند برای بحث تبلیغات، ساخت سالن و… در جهت جذب هر چه بیشتر مخاطب و جلوگیری از ضرر تهیه‌کننده و سینمادار تصمیم بگیرد بلکه در این حوزه‌ها نیاز به نگاه کلان‌تری از سوی تلویزیون، شهرداری و…است.

کریمی خاطرنشان کرد: امیدوارم در پیشبرد اهداف مثبت سینما، دسته‌بندی و رانت‌بازی‌ها از بین برود و یا به حداقل برسد تا در نهایت شاهد خروجی خوبی باشیم.

باشگاه خبرنگاران جوان : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی