مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۹۸۵۰
زمان انتشار : ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱

روزنامه روسی: قطر شرایط تحمیلی ضدایرانی عربستان را نمی پذیرد

روزنامه نزاویسیمایا گازتا نوشت: قطر هیچگاه شرایط تحمیلی عربستان سعودی و چند کشور متحد علیه ایران را نمی پذیرد.

به گزارش  رسانه روسی روز سه شنبه در مقاله خود به قلم ایگور سوبوتین افزوده است: پایان مهلت تعیین شده برای اتمام حجت برخی کشورهای عربی به قطر، این پرسش را مطرح می کند که اوضاع پیرامون این شیخ نشین تحت تحریم چگونه پیش می‌رود و وزرای امور خارجه چهار کشور ضد قطر نیز در نشست قاهره می خواستند به آن پاسخ دهند.
روزنامه روسی نوشت: پاسخ دوحه به کشورهای اعلام کننده تحریم غیرعلنی بود، اما وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد که آماده است با تحریم کنندگان گفت وگو کند، مشروط بر اینکه در چارچوب احترام به استقلال و دخالت نکردن در امور داخلی باشد.
در ادامه مقاله نیز به تلاش های میانجیگرانه روسیه برای حل تنش عربی اشاره شده و آمده است: طرف روس برای کمک به کشورهای عربی خلیج فارس برای حل مسالمت آمیز اختلافات اعلام آمادگی کرده است.
گریگوری کاساچ کارشناسی سیاسی و حقوق دانشگاه علوم انسانی روسیه در گفت وگو با روزنامه روسی خاطرنشان کرد: از اظهارات اخیر مقامات قطری چنین برمی‌آید که قصد عقب نشینی از مواضع خود را در برابر عربستان سعودی و متحدانش ندارند.
روزنامه روسی افزود: تعطیلی شبکه الجزیره و پایگاه نظامی ترکیه و همچنین قطع رابطه با ایران نمی‌تواند مطرح باشد. فقط دادن امتیازهای کوچک می‌تواند مد نظر قرار گیرد.
«یکی از این امتیازها، گروههایی هستند که در کشورهای مخالف قطر تروریستی محسوب می‌شوند و درخواست می‌شود از حضور و فعالیت آنها جلوگیری شود و این حداکثر اقدامی است که دوحه با اجرای آن موافقت می‌کند.»
روزنامه روسی همچنین با اشاره به رد درخواست قطع روابط قطر با ایران، نوشت: درخواست پایین بردن سطح مناسبات با تهران دشوار است. قطر تنها عضو شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس نیست که رابطه با ایران را قطع نکرده است، کویت و عمان هم از قطع مناسبات با جمهوری اسلامی خودداری کرده‌اند.
در گزارش آمده است: امارات همیشه با ایران روابط اقتصادی خیلی خوبی داشته، اما این وضعیت مانع بیان اظهارات ضدایرانی مقام های اماراتی نشده است، لذا صحبت از تغییر جدی سیاست قطر نمی‌تواند مطرح باشد، حداقل به این دلیل که می‌تواند به نمونه دیگر کشورها اشاره کند.
عربستان، امارات، بحرین و مصر ماه گذشته پس از متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم و افراط گرایی، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و مرزهای زمینی و دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند و اکنون هم تهدیدهای جدی تر برای سختگیری بیشتر مطرح می کنند.

ایرنا : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت