مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۹۸۰۳
زمان انتشار : ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱

پیامدهای مثبت و منفی توتال از نگاه کارشناسان

باید منتظر ماند و دید طرح سه فوریتی نمایندگان مجلس برای توقف توتال راه به جایی می برد یا منعقد کنندگان این قرارداد موفق می شوند نظر مثبت کارشناسان و تحلیلگران را به خود جلب کنند.

گروه سیاسی  – انعقاد قرارداد با توتال جناح های سیاسی کشور را به موضعگیری های متعددی واداشت.

اصولگرایان با با عناوینی چون “استعمار نوین”، “توتالچای” و “قراردادی پشت درهای بسته” بر آن می تازند و اصلاح طلبان نیز توتال را پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی برشمرند.

نمایندگان گیلان درباره توتال چه گفتند؟

نمایندگان گیلانی نیز هر یک موضعی نسبت به این رویداد می گیرند. سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی هدف شرکت توتال برای سرمایه گذاری در ایران را مصادره منافع ملی عنوان می کند و می گوید: دولت ها و شرکت های سرمایه گذار در ایران باید مراقب باشند تا به عزت ملت ایران خدشه ای وارد نکنند.

جبار کوچکی نژاد نیز از همین موضع درباره توتال وارد می شود و می گوید: توتال، سلطه بیگانگان بر ما را افزایش می دهد و این قرارداد برخلاف قانون اساسی و حاوی ایرادات فراوانی است.

غلامعلی جعفرزاده اما در توییتر می نویسد: امضای قرارداد نفتی حدود پنج‌ میلیارد دلاری با فرانسه یعنی رای مردم به دکتر روحانی و برجام به بارنشست.

رییس مجمع نمایندگان گیلان نیز حضور شرکت های خارجی در سرمایه گذاری کشور را گامی رو به جلو توصیف می کند. اسدالله عباسی معتقد است قرارداد جدید نفتی در جهت رفع تحریم هاست.

آیا توتال محرمانه است؟

عده ای از کارشناسان براین باورند که مفاد قراردادهای تجاری بزرگ درهیچ  کجای دنیا برای عموم تبیین نمی شود و درعین حال عده ای دیگر محرمانگی یک قرارداد را عاملی برای فسادهای پشت پرده عنوان می کنند.

بیژن زنگنه در این باره می گوید:  عده‌ای که مخالف قراردادهای IPC بودند و برای مصوب‌ نشدن آن به هر راهی چنگ زدند، در بحبوحه انتخابات از دولت می‌پرسیدند قرارداد با خارجی‌ها چه شد؟

درپاسخ به انتقادات محرمانه بودن توتال، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز  در نشست خبری دیروز عنوان می کند: هیچ موضوع محرمانه‌ای در این قرارداد برای نمایندگان وجود ندارد، آنها حق تحقیق و تفحص از این قرارداد را دارند و اگر هم فکر می‌کنند کار خلافی انجام شده می‌توانند به دستگاه‌های نظارتی از جمله قوه قضاییه، دیوان محاسبات، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اطلاعات گزارش بدهند.

پیامدهای مثبت و منفی توتال

دکتر محمد دوستار، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در گفتگو با اختصاصی به ابعاد مختلف انعقاد قرارداد توتال می پردازد.

وی توتال را نخستین قرارداد مهم پس از برجام بر می شمرد و می گوید: این قرارداد می تواند قدرت نفتی ایران را ارتقا ببخشد و زمینه ورود سایر شرکت های خارجی و مهم برای سرمایه گذاری در ایران را فراهم آورد.

دوستار با بیان اینکه توتال از جهاتی با روح اقتصاد مقاومتی در تضاد است می افزاید: اقتصاد وابسته به نفتِ ایران، با برداشت مواد خام از حوزه های نفتی و وابستگی به کشورهای غربی دچار چالش خواهد شد. باید سازو کار به سمتی برود که  توان  اقتصادی شرکت های داخلی تقویت شود و صرف وابستگی به شرکت های بزرگ خارجی راه درمان اقتصاد معیوب کشور نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با انتقاد از عم شفافیت در توتال می گوید: هرچقد هم که کارشناسان درباره توتال مدح و ذم کنند بازهم ابهامات فراوانی در این قرارداد موجود است که بانیان آن باید بیایند و درباره اش توضیح دهند. نمی شود با محرمانه خواندن یک قرارداد، تحلیل گران و کارشناسان را از اظهار نظر صحیح و موشکافانه برای مردم محروم کرد.

دوستار با اشاره به اینکه بخشی از تحلیل گران مخالف توتال بیم نفوذ بیگانگان در کشور دارند، می گوید: این نگرانی وجود دارد که دشمنان اگر نتوانند مستقیم پروژه نفوذ خود را پیگیری کنند با ظاهری عوام فریبانه و در قالب متخصصان نفتی برنامه های خود را دنبال کنند.

وی در نهایت این قرارداد را ابزاری برای رسیدن به پیشرفت اقتصادی سریع و رشد تولید ناخالص ملی بر می شمرد و می گوید: منافع حاصل از توتال به نسبت بهره برداری از منابع ناچیز است ضمن اینکه هنوز مشخص نیست توتال دربرابر وضع تحریم های جدید چه واکنشی نشان خواهد داد.

هنوز ابهام وجود دارد

درپایان باید به این نکته اشاره کرد که بخشی از مفاد این قرارداد هنوز درابهام است. نظرات تند و شتابزده اصولگرایان و اصلاح طلبان در رد یا قبول این قرارداد نفتی مانع می شود تا تصویری واقعی از آنچه اتفاق افتاده به کارشناسان و عموم منتقل گردد. باید منتظر ماند و دید طرح سه فوریتی نمایندگان مجلس برای توقف توتال راه به جایی می برد یا منعقد کنندگان این قرارداد موفق می شوند نظر مثبت کارشناسان و تحلیلگران را به خود جلب کنند.

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت