مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۹۵۵۸
زمان انتشار : ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹

سینمای کودک و نوجوان کشورمان به کما رفته است

بیشتر افرادی که در عرصه سینمای کودک فعالیت می‌کنند، درکی از فضای کودک امروز ندارند.

به گزارش  مهدی گلستانه تهیه کننده و کارگردان سینما، در خصوص دلایل و عوامل موثر در بهبود روند کیفی سینمای کودک و چرایی و چگونگی تحقق این اتفاق، گفت: امروزه داده های مختلفی در سطح دنیا برای کودک مطرح می شود و واقعا سطح کیفی کارهای کودک داخل کشور با آنها قابل قیاس نیست. به همین دلیل باید راهکاری پیدا کنیم و این راهکار چیزی بجز رشد کیفی آثارمان نخواهد بود.

وی افزود: امروزه با توجه به دسترسی آسان کودکان به وسایلی چون تبلت، موبایل و کارتون های روز دنیا شاید خیلی منطقی نباشد که آنها درگیر فیلم های سطحی و معمولی خودمان در حوزه کودک باشند.

این تهیه کننده اظهار داشت: ما در اولین فرصت فیلم هایی به نام کودک و برای بزرگسال می سازیم! این در صورتی است که آنچه در سینمای کودک ساخته می شود، فیلم های متفاوتی است و قطعا آنچه روزی با فضای فرهنگی آموزشی تولید می شد؛ هم اکنون مورد استقبال واقع نمی شود.

گلستانه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه وضعیت سینمای کودک ما نامناسب است، تصریح کرد: به نظر می رسد که این حوزه از سینمای کشورمان به کما رفته و چند روز دیگر هم خبر مرگش را می دهند.

وی افزود: ما اصلا ذائقه کودک را در نظر نمی گیریم. بیشتر افرادی که در عرصه سینمای کودک فعالیت می کنند، درکی از فضای کودک امروز ندارند و گویی کودکی در اطراف و پیرامون آنها نیست.

این کارگردان گفت: هم اکنون ما شاهد تولید یک فیلم کودک در سال هستیم و قاعدتا خانواده ها ترجیح می دهند فیلم کودک را در سبد فرهنگی خود جای بدهند. همانطور که هر زمانی که فیلم سینمایی “کلاه قرمزی” ساخته می شود از آن استقبال می کنند.

گلستانه از «شهر موشها» به عنوان یک فیلم موفق در جذب مخاطب یاد کرد و اظهار داشت: ما به غیر از این دو فیلم عروسکی و دوست داشتنی، فیلمی خلق نکردیم و فضاهای فانتزی مان نیز به اندازه ای لوس و به درد نخور هستند که هیچ کسی آنها را نگاه نمی کند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد که ذائقه کودک را فضای فرهنگی کشوری که در آن زندگی می کنیم، تعیین می کند و ما به عنوان مثال نمی توانیم به زور از سینمای فرانسه بخواهیم که برای کودکان مان فیلم بسازد. ولی از بی آزمودگی به اینجا رسیدیم که فرزندانمان کارتون های کشورهای دیگر را بیشتر نگاه می کنند و اگر ما در اینجا به فضای با کیفیتی برسیم، قطعا می توانیم محصولات داخلی را به خورد مخاطب بدهیم.

تهیه کننده سریال عاشقانه خاطرنشان کرد: تعامل میان کشورها شاید فقط در بخش کیفی به ما کمک می کند اما در خصوص فضای داستانی و آن چیزی که ذائقه کودکان است، نمی توان کاری کرد.

انتهای پیام/

yjc : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت