مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۹۴۰۱
زمان انتشار : ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸

رئیس ائتلاف ملی عراق روند آزادسازی موصل را تشریح کرد

رئیس ائتلاف ملی عراق گفت: پیروزی‌های اخیر در موصل و دیگر مناطق عراق بر مبنای اراده ملی مردم عراق و بدون تکیه بر نیروهای خارجی بود و با کمک مردم عراق و یاری خدا داعش را در عراق ریشه کن خواهیم کرد.

به گزارش  سیدعمار حکیم تاکید کرد: همگرایی ملی ، باز سازی عراق و مبارزه با فساد در این کشور از دیگر برنامه های دولت عراق خواهد بود.

وی تصریح کرد: توسعه روابط منطقه ای و بین المللی عراق از دیگر برنامه های دولت عراق در دوران پسا داعش خواهد بود . همچنین ایجاد اطمینان در کشورهای منطقه برای کاستن نگرانی ها از برنامه ملی در عراق که به نوبه خود در کاستن فشارها بر عراق و عدم بازگشت دوباره داعش و تعرض به مردم عراق و امنیت این کشور سهم بسزایی دارد.عمار حکیم در مورد اولویت های بعد از داعش در عراق گفت: عملیات آزادسازی موصل و دیگر مناطق تحت اشغال داعش نشان داد که نیروهای عراقی قادرند از کشورشان حفاظت کنند و نیازی به حضور نیروهای خارجی در عراق نیست. در عین حال پروتکل های همکاری های نظامی و امنیتی میان عراق و برخی از کشورها از جمله امریکا بر آموزش و تسلیح نیروهای مسلح عراقی وتبادل اطلاعات متمرکز است، نه حضور نیروهای نظامی و یا پایگاه های نظامی. بدون شک حضور نیروهای نظامی بیگانه در عراق بدون تصویب در مجلس نمایندگان عراق امکان پذیر نخواهد بود ما در عین حال که به توافقات مربوط به همکاری های نظامی متعهد هستیم اما به اقدامات بیش از آن رضایت نخواهیم داد.

رئیس ائتلاف ملی عراق در ادامه افزود: بدون شک نبرد ما با داعش فقط نظامی نیست و آنگونه که شما اشاره کردید باید تمام فاکتورهای نظامی، امنیتی، فرهنگی، خدماتی، ساخت و بازسازی و ارتباطات منطقه ای پیشرفته و قدرتمند با هم فراهم شود. همچنین باید اوضاع داخلی عراق برای کشورهای منطقه شرح داده شود تا نگرانی این کشورها برطرف شود و به صورت مثبت با مسائل مربوط به عراق برخورد کنند. روابط بین المللی نیز باید محکم و گسترده تر شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما در تعقیب داعش به داخل خاک سوریه هم نفوذ خواهید کرد گفت: ما مسئول مقابله با داعش و فراهم کردن امنیت کامل برای مردم عراق هستیم. اما همکاری های اطلاعاتی و نظامی میان دولت های وسریه و عراق هم وجود دارد که با اطلاع و مجوز دولت سوریه پایگاه های آنها رادر عمق خاک سوریه مورد هدف قرار دهیم . در عین حال همکاری چهار جانبه ای میانه ایران، عراق، سوریه و روسیه وجود دارد که فرماندهان نظامی چهار کشور با تبادل اطلاعات و نظارت بر تحرکات تروریستی داعش عملیات های مشترکی انجام می دهند.

عمار حکیم افزود: ما باور داریم که حل مشکلات خاورمیانه جز از طریق ساکنان این منطقه امکان پذیر نخواهد بود، کشورهای منطقه باید با هم همکاری کنند و بر میز گفتگوها بنشینند و منافع مشترک خود را بررسی کنند و نگرانی ها و ترس های خود را مطرح کنند تا برطرف شوند. در سایه همبستگی و همکاری در میان کشورهای منطقه می توانیم هرگونه برنامه ریزی برای دخالت دیگران در امور منطقه را ناکام بگذاریم.

رییس ائتلاف ملی عراق در ادامه این گفتگو در خصوص مواضع رهبران اقلیم کردستان عراق در مورد استقلال از حکومت مرکزی تاکید کرد: معتقدیم حفظ یکپارچگی عراق به نفع تمام عراقی هاست، همبستگی میان همه بخش ها، قومیت ها و مذاهب عراق است که از این کشور یک کشور قدرتمند می سازد و عراق تقسیم شده دیگر عراقی قدرمند نخواهد بود و این خواسته دشمنان ملت عراق است. در عین حال ما تسلیم فشارهای داخلی و خارجی برای تجزیه عراق نخواهیم شد .

وی در ادامه این گفتگو در خصوص اختلافات عربستان و قطر گفت: عراق در مناقشه عربستان و قطر موضعی بی طرف دارد و معتقد است اختلافات باید از طریق گفتگو و نه اعمال فشار و محاصره اقتصادی حل شود.

رئیس ائتلاف ملی عراق در پاسخ به این سوال که اگر عربستان طرح خروج قطر از اتحادیه عرب را مطرح کند موضع عراق چه خواهد بود اظهار داشت: ما در گذشته با تعلیق و اخراج سوریه از اتحادیه عرب به شدت مخالفت کردیم چون اقدامی غیرسازنده بود بنابراین، اگر در مورد قطر نیز این سناریو تکرار شود ما همچنان با آن مخالفت خواهیم کرد، عراق قبلا به رفتار های قطر برای دخالت در امور داخلی عراق اختلافات جدی داشته است اما برای حل اختلافات باید از طریق گفتگو های سازنده اقدام کرد نه رفتارهای خصمانه .

وی درادامه این گفتگو در خصوص اختلافات کشور های منطقه در مورد سوریه و تروریسم اظهار داشت: عراق طرحی را برای نشست مشترک پنج کشور بزرگ منطقه یعنی ایران، عربستان، ترکیه، مصر و عراق ارائه کرد.زیرا ما معتقدیم که اختلافات میان کشور های منطقه عامل و بهانه ای برای حضور نیروهای خارجی در منطقه خواهد شد.

سیدعمار حکیم در ادامه در خصوص تبلیغات بی اساس هلال شیعی در منطقه اظهار داشت: ما می گوییم ایران هراسی و شیعه هراسی و برانگیختن ترس در مورد کشورهایی مشخص به حل مشکلات کمکی نمی کند، این کشورها در منطقه حضور دارند و دارای نفوذ و حضور هستند ، برادران ما در عربستان بهتر است بر میز گفتگو بنشینند، ما می دانیم که جمهوری اسلامی ایران طرحی را برای آغاز گفتگوها پیشنهاد داد و از امیر کویت خواست که در این چارچوب ایفای نقش کند. از سوی دیگر عراق نیز می تواند در نزدیک ساختن دیدگاه های ایران و عربستان نقش مثبت ایفا کند. باید با یکدیگر گفتگو کنیم. این کشورها باید با هم سر میز گفتگو بنشینند و نگرانی های هم را رفع کنند. در غیر این صورت همه متضرر خواهند شد .

وی همچنین در خصوص نیروهای حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق گفت: این نیروها اکنون با اقدامات خود داعش را در عراق به شکست کشانده اند و اکنون افتحار ملی عراق هستند، حضور پرقدرت این رزمندگان در عراق شاخص های وجود یک عراق قدرتمند است ، داعش خطری برای کل جهان اسلام و جامعه بین الملل است و هر کسی که بخواهد از داعش به عنوان اهرم فشار بر شرکای منطقه ای استفاده کند، درخواهد یافت که شراره های آتش این گروه به خودش می رسد و داعش دشمنی برای کل افراد بشر است.

رئیس ائتلاف ملی عراق افزود: بسیاری از پرونده ها و اختلاف نظرها در بسیاری از عرصه های منطقه ای، مشکلات و اختلافات داخلی را در منطقه ایجاد کرده است، دیگران نیز از ورای مرزهای منطقه از این فضای اختلافی استفاده می کنند و بر روی این اختلافات حساب باز می کنند و در آتش آن می دمند و تلاش می کنند که اختلافات داخلی بین این کشورها را عمیق تر کنند تا مناقع خودشان تأمین شود. منطق استکباری همیشه بر این قاعده استوار است که اختلافاتی را در بین کشورهای مختلف ایجاد کند تا تسلط و سیطره و نفوذ خود را در این کشورها افزایش دهد. بنابراین نباید با دید مثبت به تلاش های فرامنطقه ای نگاه کنیم و کشورهای منطقه باید خودشان با هم بنیشنند و گفتگو کنند و به دیدگاه مشترکی برسند که منافع آنها را تأمین کند و نگرانی های موجود میان آنها را از بین ببرد.

خبرگزاری صداوسیما : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار