مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۷۸۰۴
زمان انتشار : ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹

امامی کاشانی در نماز جمعه تهران؛

آتش به اختیار را غلط تفسیر نکنید

امام جمعه موقت تهران: موضوع آتش به اختیار که رهبر انقلاب مطرح کردند به معنای هرج و مرج و حرکت های انحرافی نیست.

به گزارش خطیب نماز جمعه تهران در خطبه های نماز جمعه امروز تهران توجه به حفظ وحدت و انسجام درونی را اصلی ترین وظیفه مردم و مسئولان دانست.

آیت الله محمد امامی کاشانی با اشاره به پیروزی ملت عراق در برابر داعش و شکست این گروه تروریستی در موصل گفت: این گروهک تروریستی بنام دین بدترین جنایات را مرتکب می شود و پیروزی بر این گروهک را به مردم عراق تبریک می گویم.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهادت دکتر بهشتی و ۷۲ تن از شهدای هفتم تیر، شهید بهشتی را نمونه کاملی از یک مجتهد، اسوه اخلاق، علم، مدیریت، اخلاص، خدمت گذار و تابع ولایت دانست و افزود: شهید بهشتی از نمونه هایی بود  که در تاریخ اسلام کم نظیر، بلکه بی نظیر است.

خطیب نماز جمعه تهران با تبریک هفته قوه قضائیه به رئیس و قضات پرتلاش این قوه که برای اجرای عدالت تلاش می کنند گفت: با این حال وجود برخی وکلا و قضاتی که در کارشان کوتاهی می کنند نیز شایسته قوه قضائیه نیست و به این افراد توصیه می کنم طوری عمل کنند که در محضر خدا پاسخی برای گفتن داشته باشند و خود را روانه جهنم نکنند.

آیت الله امامی کاشانی در ادامه با قدردانی از پاسخ محکم موشکی سپاه به داعش گفت: دشمنان با این پاسخ قوی متوجه شدند که جمهوری اسلامی ایران در برابر جنایات آنها هیچ گونه اغماضی نخواهند داشت.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره آتش به اختیار گفت: این واژه در اصل در بین نظامیان رواج دارد ولی آنچه حضرت آقا از طرح آن منظور داشته اند در مباحث فرهنگی است به این صورت که اگر دانشجویان و یا فعالان فرهنگی مشکلی را در جایی دیدند درصدد رفع آن برآیند.

وی افزود: آتش به اختیار به معنای هرج و مرج کردن و حرکت های انحرافی نیست و این تحریف بدترین تحریفی است که از این عبارت شده است زیرا آتش به اختیاری به معنای بی قانونی و فحاشی نیست.

امامی کاشانی با اشاره به اینکه دشمنان همواره تلاش می کنند از موضوع های مختلف علیه نظام استفاده کنند گفت: در بحث آتش به اختیار باید به اتحاد، وحدت، اختلاف نداشتن، توجه به گفتار و کردار و شعارهای وحدت گرایانه و انسجام درونی توجه شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با اقتدار در حوزه های فناوری، علمی، امنیتی و اجتماعی و سیاسی به پیش می رود افزود: امروز امنیت تاج مهمی بر سر ملت ایران است و باید با وحدت و انسجام عزت و سربلندی را حفظ کرد.

آیت الله امامی کاشانی گفت: انسجام و وحدت را باید با محوریت ولایت فقیه حفظ کنیم و هرکس از هر گروهی خلاف این مسیر را برود به طور قطع محکوم است.

رشد جامعه بر سه اصل صبر، توکل و انتظار استوار است

آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه نخست نماز جمعه تهران گفت: معنای توکل این است که اراده انسان همواره در ذیل اراده خداوند است.

وی با اشاره به برخی از آیات و احادیث افزود: در کنار موضوع توکل باید به موضوع صبر نیز توجه داشته باشیم.

آیت الله امامی کاشانی گفت: صبر از دو اصل، حکمت و شجاعت ریشه می گیرد و برخی از علمای اخلاق گفته اند که صبر چهار اصل، حکمت، شجاعت، عدالت و عفت دارد.

وی ادامه داد: حکمت به معنای فهم است ، فهمی که آدمی را از جهل مصون بدارد و همچنین به معنای علم به جریان ها و آینده است.

آیت الله امامی کاشانی گفت: صبر از حکمت ریشه می گیرد زیرا حقیقت را می توان با صبر و استقامت در راه خدا فهمید.

وی افزود: در احادیث در کنار توکل و استقامت، موضوع انتظار فرج نیز آمده است و اگر جامعه ای بخواهد به رشد لازم برسد باید سه اصل صبر، توکل و انتظار را مورد توجه قرار بدهد.

آیت الله امامی کاشانی گفت: انتظار امیدآفرین است و انسان ها را به آینده امیدوار می کند و همچنین دست افراد صابر و متوکل را می گیرد و به نقطه نهایی می برد که آن تحول جهانی و عدالت اجتماعی به دست امام زمان (عج) است.

خبرگزاری صداوسیما : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت