مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۷۵۱۷
زمان انتشار : ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۸

وقتی موبایل سلامت مغزتان را نشانه می گیرد

تنوع شبکه های اجتماعی موجود بر روی وسایل الکترونیکی سبب می شود افراد به طور دائم درباره آنها فکر کنند و ذهن در حین خواب هم مشغول باشد.

به گزارش کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافته اند وجود تلفن همراه هنگام خواب  در اتاق می تواند بر امواج مغزی افراد اثر منفی بگذارد.

به گفته محققان این وسیله حتی در صورت خاموش بودن نیز سبب درگیر شدن ذهن و هوشیار ماندن ضمیر ناخودآگاه هنگام خواب می شود و در نتیجه فرد پس از بیدار شدن احساس خستگی، سردردی، بی حوصلگی و کاهش تمرکز دارد.

کارشناسان معتقدند تنوع نرم افزارها و شبکه های اجتماعی موجود بر روی وسایل الکترونیکی باعث می شود تا ذهن افراد به طور دائم درباره آنها فکر کند که این موضوع سبب می شود ذهن در حین خواب هم مشغول باشد و در نتیجه فرآیند تنظیم و جای دهی حافظه کوتاه و بلند مدت ، تخلیه اطلاعات اضافی و سموم از مغز به درستی انجام نشود.

کارشناسان در یک تحقیق مشابه اطلاعات بصری و حافظه بیش از ۸۰۰ داوطلب که دارای تلفن همراه بوده اند را حین رانندگی و انجام محاسبات ریاضی بررسی کرده و دریافته اند بسیاری از آنها دچار اختلال حافظه و ناتوانی در انجام محاسبات و پیدا کردن نقشه راه بوده اند.

محققان هشدار می دهند تعداد زیادی از افراد به شدت به امکانات موجود بر روی گوشی تلفن همراه خود وابسته هستند و این باعث افت توان حافظه و ظرفیت ذهنی برای انجام کارهای پیچیده از جمله محاسبات می شود.

بر این اساس کارشناسان به افراد توصیه می کنند در ساعات پایانی شب و به هنگام خواب از تلفن همراه خود استفاده نکنند تا ذهن آنها برای خواب و استراحت آماده شود، حتی توصیه می شود تلفن همراه در مکانی خارج از اتاق خواب قرار داده شود تا از مشغول بودن ذهن به آن خودداری شود.

همچنین استفاده از توان ذهنی شخص برای انجام محاسبات ریاضی، به خاطر سپردن شماره ها ،مسیر و آدرس مکان های مختلف از افت قدرت ذهن و ابتلا به آلزایمر در سال های آینده جلوگیری می کند.

Dailymail : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت