مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۷۰۵۳
زمان انتشار : ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۵

۳ برابر شدن صادرات ترکیه به قطر / ارسال نخستین محموله غذایی از راه دریا

به گفته وزیر گمرگ و تجارت ترکیه از 5 ژوئن (15 خردادماه) تا کنون ترکیه 32.5 میلیون دلار به قطر صادرات داشته است که 12.5 میلیون دلار آن مربوط به صادرات مواد غذایی بوده است.

به گزارش ترکیه اعلام کرد که از زمان تحریم قطر از سوی همسایگانش صادرات ترکیه به این کشور ۳ برابر شده است.

بولنت تفنگچی” وزیر گمرک و تجارت ترکیه در حاشیه یک مراسم افطار در آنکارا درباره استفاده ترکیه از اختلاف میان قطر و همسایگانش گفت: صادرات ترکیه به قطر از زمان تحریم این کشور از سوی عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر (کمتر از یک ماه) ۳۲٫۵ میلیون دلار بوده است.

این عدد به معنای ۳ برابر شدن صادرات ترکیه به قطر در مقایسه با دوران پیش از تحریم قطر است.

به گفته وزیر گمرگ و تجارت ترکیه از ۵ ژوئن (۱۵ خردادماه) تا کنون ترکیه ۳۲٫۵ میلیون دلار به قطر صادرات داشته است که ۱۲٫۵ میلیون دلار آن مربوط به صادرات مواد غذایی بوده است.

ترکیه از زمان ایجاد تنش میان قطر و همسایگان آن تا کنون بیش از ۱۰۰ پرواز کالا که بخش اعظم آن مواد غذایی بوده به قطر ارسال کرده است

در انتقاد از وضعیت ارسال هوایی کالا به قطر، “نهاد زیبکچی” وزیر اقتصاد ترکیه گفته بود که امکان ادامه ارسال هوایی کالا به قطر وجود ندارد.

در همین راستا پنجشنبه اول تیرماه، نخستین محموله غذایی ترکیه به مقصد قطر از طریق کشتی ارسال شد.

ترکیه در جبهه‌بندی‌های منطقه‌ای همپیمان قطر به حساب می‌آید. در تنش میان قطر و عربستان سعودی نیز ترکیه از قطر اعلام حمایت کرد و در پی این تنش نیروی نظامی نیز به قطر اعزام کرد.

ترکیه با عربستان و امارات نیز روابط اقتصادی مستحکمی دارد و به همین خاطر در اعلام حمایت از قطر محتاطانه پیش می‌رود.

قطر پس از تحریم شدن از سوی عربستان، بحرین و امارات عمده کالاهای مورد نیاز خود را از ایران و ترکیه تامین می‌کند. ایران از نظر جغرافیایی به قطر نزدیک‌تر است و با آن مرز دریایی دارد.

عصر ایران : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

فرزین پورمحبی

اصولا فرض کلی این است: «هر کس داخل کشور نباشد کیف می کند» لذا در همین راستا از عموم ملت معمولا در صحنه، می خواهیم؛ وقتی هوس بیرون رفتن از مرز های کشور به سرشان زد شادی هایشان را بدون هیچ چشمداشتی تقسیم کنند تا به ما هم خوش بگذرد.

محمود خاقانی

محمود خاقانی

چرا باید عوارض خروج از کشور برداشته شود؟