مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۶۹۳۴
زمان انتشار : ۰۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۵

پیش‌بینی بازار نفت در هفته جاری

در این هفته قیمت نفت به کمترین حد خود در ۱۰ ماه گذشته رسید که مهمترین عامل آن افزایش تولید و اشباع بازار بوده است.

به گزارش پیش بینی می شود که با بازشدن بازار ها در روز دوشنبه، آمریکا و حتی عربستان از تولید خود بکاهند تا قیمت نفت بالا برود.

ر این هفته از یک طرف، افزایش تولید نفت آمریکا، نیجریه و لیبی، و احداث دکل های نفتی جدید در آمریکا و از طرف دیگر رایزنی زنگنه با سایر اعضای اوپک برای تشدید قرارداد کاهش تولید از مهمترین مسائلی بود که این هفته بر روی بازار نفت تاثیر داشت.

روز جمعه در حالی بازار نفت به فعالیت های خود در هفته پایان بخشید که قیمت آتی نفت خام برنت لندن، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۳۲ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۵.۵۴ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۷ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۳.۰۱ دلار صورت گرفت.

این در حالی ست که در هفته گذشته که بازار بسته شد قیمت آتی نفت خام برنت لندن، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۴۵ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۷.۳۷ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۸ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۴.۷۴ دلار صورت گرفت.

روز چهارشنبه قیمت نفت برنت ۲.۶ درصد کاهش یافت و به پایین ترین حد خود از ماه نوامبر ۲۰۱۶ رسیده است. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز به کمترین حد خود از ماه آگوست سال ۲۰۱۶ رسیده بود.

از ابتدای امسال قیمت نفت ۲۰ درصد کاهش یافته و این بدترین عملکرد بازار در نیمسال اول سال های ۱۹۹۷ تا کنون (یعنی در نیمسال اول ۲۰ سال گذشته) بوده است.

با افزایش حفاری های شیل آمریکا، تولید ااین کشور در سال گذشته بیش از ۱۰ درصد رشد داشته و به ۹.۳۵ میلیون بشکه در روز رسیده است که نزدیک به تولید عربستان به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت می باشد.

افزایش تولید ها به رغم تلاش اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا است و موجب شده که تجار به توانایی اوپک برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت شک کنند.

این در حالی ست که روز چهارشنبه، بیژن زنگه وزیر نفت ایران اعلام می کند که اعضای سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) در نظر دارند که تولید خود را بیشتر کاهش دهد، اما برای انجام این امر لازم است منتظر مشاهده تاثیر کاهش تولید کنونی باشیم.

زنگنه مهمترین عاملی را که منجر به رایزنی میان اعضای اوپک می شود، افزایش تولید نفت آمریکا دانسته و گفته است: «آمریکا حدود ۹۰۰ هزار بشکه تولید نفت خود را افزایش داد که بسیار بیشتر از برآورد اوپک است.»

از تاریخ ۱۵ نوامبر تا کنون، بعنی درست دو هفته پیش از اینکه سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر برای اولین بار توافق به کاهش تولید کردند، این دو شاخص به این نرخ نرسیده بود و این کمترین قیمت در ۷ ماهه گذشته می باشد.

از تاریخ ۲۵ می تا کنون که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تولید خود را برای ۹ ماه دیگر کاهش دهند، قیمت هردو شاخص نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدیت بیش از ۱۵ درصد کاهش یافته است.

کاهش تقاضا برای نفت خام نیز از عواملی بوده که در کاهش قیمت ها نقش داشته است. البته مهمترین عامل در کاهش قیمت نفت افزایش تولید برخی از تولید کنندگان اصلی بوده است.

تحلیلگران می گویند که افزایش مستمر تولید نفت توسط آمریکا و همچنین افزایش تولید کشور هایی که از توافق کاهش تولید نفت معاف شده اند، یعنی لیبی و نیجریه، موجب شده است که تلاش اوپک برای تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، دست کم تا این لحظه، با شکست روبه رو باشد.

یک منبع آگاه اهل لیبی به رویترز گفته است که بعد از تمام شدن نزاع میان شرکت ملی نفت لیبی و شرکت آلمانی وینترشال، تولید نفت این کشور بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته و به ۸۸۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

این در حالی ست که تولید نفت نیجریه نیز افزایش یافته است. در ماه آگوست صادرات نفت سبک نیجریه افزایش یافته و به ۲۲۶ هزار بشکه در روز رسیده بود. این در حالی ست که صادرات در ماه جولای ۱۶۴ هزاربشکه بوده است.

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده که موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۶ ژوئن ۲.۵ میلیون بشکه کاهش یافته است. این در حالی ست که تحلیلگران انتظار داشتند که موجودی نفت این کشور ۲.۱ میلیون بشکه کاهش یابد. با این حال این کاهش موجودی نتوانسته است، آن طور که باید، تاثیر مثبتی بر روی قیمت نفت بگذارد.

تاماس وارگا، تحلیل گر بازار نفت در لندن گفته است که: «برنامه افزایش صادرات ماه آگوست نیجریه و همچنین افزایش تولید لیبی، فشار بیشتری در کوتاه مدت بر روی قیمت نفت خواهد آورد.»

تولید کنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک)، من جمله روسیه، در تلاش اند، تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهد.

داده های روز جمعه نشان می دهد که تعداد دکل های حفاری آمریکا برای ۲۲ امین هفته پیاپی افزایش یافته است و به ۷۴۷ دستگاه رسیده که بیشترین تعداد از اکتبر سال ۲۰۱۵ است.

باید توجه داشت که با کاهش قیمت نفت و رسیدن آن به زیر ۵۰ دلار، تولید نفت برای آمریکا آن طور که باید به صرفه نیست لذا به نظر می رسد که آمریکا نیز بیشتر تمایل به این داشته باشد که بخواهد تا افزایش قیمت نفت، فعلا از شتاب تولید خود بکاهد.

به هر حال چیزی که می توان از آن مطمئن بود، این است که هنوز آن طور که باید تمدید قرارداد کاهش تولید بر روی قیمت نفت اثر نگذاشته است، لذا انتظار می رود که رفته رفته و با آرام شدن بازار و بازگشت سرمایه گذاران شاهد افزایش این قیمت و رسیدن آن به بالای ۵۰ دلار باشیم. البته برای رسیدن به این هدف شاید نیاز به محرک اولیه ای باشد که این محرک احتمالا یا کاهش چشمگیر موجودی نفت آمریکا و یا کاهش مازاد بر قرارداد عربستان یا روسیه خواهد بود.

تابناک : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت