مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۶۹
زمان انتشار : ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰

در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد

جزئیاتی از نامه ماه گذشته فرمانده اسبق سپاه به رئیس جمهور/ با کوچک‌ترین اشتباه جنگ جهانی سوم آغاز می شود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دلیل حمله نظامی آمریکا به سوریه را ضعف تروریست‌ها و تلاش آمریکا برای برقرای موازانه‌ قوا در سوریه دانست.

 به گزارش   خبرگزاری میزان، سردار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه تلویزیونی «متن – حاشیه» با موضوع حمله نظامی آمریکا به پایگاه نظامی شعیرات سوریه، اظهار داشت: در طی شش سالی که آمریکایی‌ها به واسطه عربستان و ترکیه در سوریه ایفای نقش می‌کردند و به حمایت از تروریست‌ها می‌پرداختند، با این حمله برای نخستین بار خود وارد صحنه شدند.

وی در رابطه با چرایی این حمله بیان داشت: دلیل این حمله این است که تروریست‌ها در اوج شکست و در حال فرار هستند. امیدی که آمریکایی‌ها و دیگران داشتند تا آینده سوریه و عراق را رقم بزنند از بین رفته است و با حضور خود به دنبال موازانه قوا هستند. ورود آمریکا سرآغاز فصل جدیدی است که در آینده خود را بیشتر نشان می‌دهد.

سرلشکر رضایی با اشاره به بهانه آمریکا برای حمله به سوریه بیان کرد: ایران خود قربانی بمباران شیمیایی است و مخالف اقداماتی از این قبیل است. آمریکایی‌ها، دولت سوریه را متهم کردند که از بمب شیمیایی استفاده کرده است و موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل بردند؛ در حالی که شورای امنیت در حال بررسی این موضوع بود، آمریکا به مهمترین پایگاه هوایی ارتش سوریه بعد از دمشق حمله کرد و ۵۹ موشک به سوی این پایگاه شلیک شد و چون کار عجولانه بود تعدادی از موشک‌ها عمل نکرد و بی هدف شلیک شد.

وی اضافه کرد: سه حدس در مورد بمباران شیمیایی وجود دارد، نخست اینکه خود دولت سوریه این کار را انجام داده باشد اما دولت سوریه که به دنبال ثبات در کشور خود است چرا باید این کار غیر عقلانی را انجام بدهد. حدس دوم این است که عربستان و تروریست‌ها این حمله شیمیایی را انجام دادند تا پای آمریکا را به منطقه باز کنند و سوم اینکه آمریکا خود عامل انجام این کار است. به نظر من حدس‌های دوم و سوم قوی‌تر است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: آمریکایی‌ها قبلا برای انجام عملیات یک هفته فضاسازی ذهنی می‌کردند، سپس موضوع را به شورای امنیت می‌بردند، بعد کنگره را با خود همسو و هم‌نظر می‌کردند و با تحقیقاتی که در مورد بهانه‌ی حمله‌ی انجام می‌دادند، حمله به هدفشان را انجام می‌دادند اما ترامپ این کارها را نکرد. ترامپ در ۴ ماهی که رئیس جمهور شده، مترصد حمله نظامی موفقی به جایی بود که من حدود یک ماه پیش این موضوع را در نامه‌ای به حجت الاسلام روحانی اطلاع دادم و نوشتم کاری نکنید که ترامپ فکر کند جوابی نمی‌گیرد. این حمله آمریکا به پایگاه سوری یک اقدام هنری تبلیغاتی با هدف بهره‌برداری سیاسی بود.

سرلشکر رضایی در این رابطه تصریح کرد: ناوهای آمریکایی‌ مدتی است که در خلیج فارس درگیری‌هایی را ایجاد می‌کنند و این درگیری‌ها را به گردن ایران می‌اندازند که الحمدالله ایران این‌ موضوع را به خوبی مدیریت کرده است؛ ممکن بود این حمله که به سوریه صورت گرفت در خلیج فارس اتفاق می‌افتاد چرا که ترامپ به دنبال نشان دادن خود در منطقه بود. البته باید بیان داشت که حمله آمریکا به سوریه منجر به جنگی که با حضور مستقیم آمریکا استمرار داشته باشد، نخواهد شد.

وی همچنین هدف از حمله آمریکا به پایگاه سوریه را روحیه دادن آمریکا به کشورهای حامی اش در منطقه دانست و تاکید کرد که ترامپ به دنبال اثبات خود بود و نیاز داشت که این اقدام نظامی را انجام دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با تفاوت‌های ترکیه و عربستان خاطرنشان کرد: فرق ترکیه با عربستان این است که از یک طرف در کنار ما و روسیه با معارضان سوری جلسه می‌گذارد و از سوی دیگر با آمریکایی‌ها همکاری و هماهنگی می‌کند اما عربستان کاملا با آمریکایی‌ها و حامی تروریست‌هاست. اقدام ترامپ جان تازه‌ای به ائتلاف قبلی کشورهای حامی ترویست‌ها می‌دهد.

وی در ادامه در خصوص منافع ایران و روسیه در سوریه اظهار داشت: ایران و روسیه در سوریه منافعی دارند. منافع ما این است که با مقابله با تروریست‌ها از نفوذ آنان به کشورهای منطقه و به خطر انداختن امنیت مسلمانان جلوگیری کنیم و امنیت را در منطقه گسترش دهیم و مانع نزدیک شدن تروریست‌ها به مرزهایمان شویم. روسیه نیز در سوریه پایگاه دارد و راه ارتباطش برای حضور در مدیترانه است. آمریکایی‌ها تلاش دارند تا ایران و روسیه، معارضان سوری را مدیریت نکنند و یکی از اهدافشان نیز قطع مذاکرات و یا عدم حضور ایران در این مذاکرات است.

سرلشکر رضایی بیان داشت: حمله نظامی آمریکا موجب شد تا روسیه از آمریکا دور شود و فاصله‌ی پوتین و ترامپ بیشتر شد و پوتین به این امر مطمئن شد که ایران شریکی استراتژیک در منطقه است.

وی عنوان داشت: امروز همه قدرت‌ها در سوریه حضور دارند و ترامپ باید خیلی حواسش را جمع کند و کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند جنگ جهانی سوم را آغاز کند و یک جرقه و درگیری‌های زنجیره‌ای می‌تواند ناامنی سراسر منطقه را فرابگیرد.

رضایی افزود: انسان‌های عاقل در محیط مشتعل دست به ریسک‌های خطرناک نمی‌زنند البته احتمال دارد وزرای خارجه روسیه و آمریکا جلساتی داشته باشند و سطح تنش را پایین بیاورند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در خصوص توسعه توان موشکی ایران گفت: در منطقه هیچ ارتشی خردمندتر از ارتش و سپاه ایران نیست و توسعه توان موشکی ایران حامل پیام صلح و دوستی است و در پاسخ به تهدیداتی که منجر به تشنج آفرینی در منطقه شود به کار گرفته خواهد شد. ما موشک را برای بازدارندگی و نه برای جنگ می‌خواهیم. توان موشکی ایران دست قدرتمندی است که موجب برقراری امنیت در کشور و منطقه می‌شود و دقت و اثرگذاری و تعدادش را توسعه خواهیم داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت