مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۶۸۹۸
زمان انتشار : ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۵

مصرف برق قبل از دوره پیک ۴ هزارمگاوات افزایش یافت

معاون وزیر نیرو در امور برق: مصرف برق قبل از پیک مصرف سالانه (تیر و مرداد) در سه ماهه اول امسال ۴ هزار مگاوات افزایش یافته است.

به گزارش هوشنگ فلاحتیان با اشاره به اینکه استمرار این میزان افزایش در زمان پیک هرسال یعنی ماه‌های تیر و مرداد از ۵۵ هزار مگاوات عبور خواهد کرد، گفت: تامین چنین ظرفیتی برای تولید برق کار بسیار سختی است، گرچه در طول یک سال گذشته حدود ۲ هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد شبکه برق شده است.
وی افزود: در سه ماهه اول امسال همزمان با گرمای زودرس مصرف برق به طور متوسط ۹ و ۷ دهم درصد در زمان پیک افزایش یافته و بطور متوسط ۹ درصد مصرف انرژی اضافه شده است.
فلاحتیان تاکید کرد: در برخی مناطق کشور حتی افزایش مصرف به بیش از ۱۵ درصد در زمان پیک بار رسیده و برخی مناطق رشد مصرف انرژی بیشتر از ۱۰ درصد شده است.
فلاحتیان با اشاره به اینکه شاهد افزایش دما در برخی مناطق کشور تا بالای ۵۵ درجه هستیم، اظهار داشت: در چنین شرایطی مردم نیاز به سیستم‌های سرمایشی بیشتری دارند و همچنین از صنعت برق کشور انتظار دارند نیاز آن‌ها بصورت کامل تامین شود در حالی که افزایش دما، کارایی و راندمان تاسیسات برقی را هم مانند ترانسفورماتور‌ها، ژنراتور‌ها، تابلو‌ها و کابل‌های برق تحت تاثیر افزایش شدید دما قرار می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی مسئولیت همکاران من در بخش انتقال و توزیع برق افزایش می‌یابد، افزود: در یک سال گذشته اقدامات زیادی برای تامین برق مطمئن و پایدار در تابستان امسال صورت گرفته است و در دولت یازدهم تاکنون ۷ هزار و ۷۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شده و ظرفیت نیروگاهی کل کشور بالغ بر ۷۷ هزار مگاوات است.
معاون وزیر نیرو در امور برق اضافه کرد: به موازات افزایش ظرفیت، میزان مصرف هم در بخش‌های مختلف اضافه شده است به گونه‌ای که در زمان پیک مصرف پارسال مصرف به ۵۲ هزارو ۷۰۰ مگاوات رسید، اما امسال قبل از زمان پیک مصرف بیشتراز پیک پارسال شده است.
وی ادامه داد: برای عبور از تابستان؛ پست و خطوط انتقال بسیاری در نقاط مختلف بهره برداری شد و تعمیرات اساسی نیروگاهی نیز صددرصد انجام گرفته و همه نیروگاه‌ها در شرایط عادی قرار دارد به گونه‌ای امکان استفاده از همه ظرفیت موجود فراهم شده و تاسیسات انتقال و توزیع هم بهینه سازی شده است.
فلاحتیان با تاکید بر اینکه کمتر کشوری شاهد ۱۰ درصد رشد مصرف انرژی در یک سال است، افزود: شدت مصرف انرژی در بخش تولید در دنیا کم شده و استانداردهای سیستم‌های خنک کننده و لوازم الکتریکی؛ به حدی بالا رفته که مصرف برق کاهش پیدا کرده، اما متاسفانه در کشور ما شدت مصرف انرژی سه برابر مصرف جهانی است.
وی با تاکید بر اینکه مصرف برق در همه بخش‌ها با توجه به گرمای زودرس افزایش یافته است، گفت:: مردم به سمت استفاده از کولرهای گازی رفتند و در برخی منازل حتی دو یا سه کولر گازی یا اسپیلت استفاده می‌کنند.
معاون وزیر نیرو در امور برق افزود: از مردم انتظار داریم درساعات اوج مصرف یعنی از ساعت ۱۲ ظهر تا ۴ بعد از ظهر (پیک روز) و از ساعت ۶. ۵ عصر تا ۱۰ شب
(پیک شب) از وسایل پرمصرف مانند اتو، ماشین لباس شویی و ظرف شویی استفاده نکنند و استفاده از سیستم سرمایشی را به حداقل برسانند و اگر از سیستم‌های اتوماتیک استفاده می‌کنند به گونه‌ای تنظیم شود که مصرف کاهش یابد.
وی ادامه داد: در غیر اینصورت میزان مصرف در تیر و مرداد که زمان پیک بار هر ساله است حدود ۱۰ درصد افزایش می‌یابد و پیک بار امسال به بیش از ۵۷ هزار مگاوات خواهد رسید در حالی که این رقم در پیک پارسال ۵۲ هزارو ۷۰۰ مگاوات بود.

ادامه روند مصرف برق به معنی نیاز سالانه به ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است
معاون وزیر نیرو در امور برق گفت: ادامه مصرف ۱۰ درصدی برق به معنی نیاز سالانه به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید در زیرساخت‌های صنعت برق است.
هوشنگ فلاحتیان تصریح کرد: این در حالی است که درآمد فروش برق سالانه در بخش‌های مختلف کمتر از ۱۵ هزار میلیارد تومان است.
وی با تاکید براینکه اوج مصرف برق حداکثر در دوماه از سال اتفاق می‌افتد، افزود: برای گذر این دوماه به چنین سرمایه گذاری سنگینی نیاز داریم، اما انتظار معقول این است که از مشترکان بخواهیم در بخش‌های مختلف در مصرف آب و برق مدیریت کنند.
فلاحتیان اضافه کرد: غیر از تیر و مردادماه بقیه مواقع سال ظرفیت بهره برداری از نیروگاه‌ها به دلیل کاهش دما بشدت کم می‌شود.
فلاحتیان گفت: اگر به این موضوع توجه نشود به تدریج هزینه این سرمایه گذاری باید توسط مردم یا دولت تامین شود و منابع دولت محدود است.
وی با اشاره به اینکه رفاه مردم در حال افزایش است و به همان نسبت انتظارشان از صنعت برق افزایش یافته است، گفت:: این یک چالش جدی است که هم می‌توان به عنوان فرصت به آن نگاه کرد وهم می‌توان تهدید حساب کرد.
فلاحتیان گفت: از این جهت که مسئولان خدمات را نسبت به سال‌های قبل ارتقا دهند، فرصت به حساب می‌آید و از این منظر که متناسب با انتظار مردم آب و برق تامین نشود، تهدید محسوب می‌شود، چون منابع آب و انرژی هر دو محدود است و حتی اگر گاز و نفت در اختیار داشته باشیم هر سال باید برای تامین این نیاز ۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کنیم که ۱۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد و همین مبلغ برای توسعه شبکه برق لازم است.
معاون وزیر نیرو در امور برق گفت: این درحالی است که میزان ظرفیت نیروگاهی بسیاری از کشورهای اطراف ما کمتر از ۶ هزار مگاوات است بطور مثال ظرفیت نیروگاهی ارمنستان ۳ هزارو ۶۰۰ مگاوات و جمهوری آذربایجان و ترکمنستان کمتر از ۷ هزار مگاوات است.
وی با تاکید بر اینکه رشد مصرف برق در سال‌های گذشته حدود ۵ درصد تجربه شده است، افزود: حتما باید در تیر و مرداد برای بهینه سازی مصرف انرژی اقدام جدی شود و گرنه با نوسانات برق در مناطق مختلف کشور مواجه می‌شویم که این موضوع ممکن است به تجهیزات برق خسارت وارد کند.
معاون وزیر نیرو در امور برق گفت: در کشورهای اروپایی وقتی درجه دما به ۴۰ می‌رسد، مردم بیمار می‌شوند یا تاسیسات برق جوابگوی نیاز نیست، اما در ایران هنوز به پیک مصرف نرسیدیم و درجه دما بالای ۵۰ درجه رسیده است، اما برق مشترکان تامین می‌شود.
وی ادامه داد: آمادگی نیروگاه‌ها امسال به ۹۸ درصد رسیده که در ۴۰ سال اخیر بی نظیر بوده در حالی که عمر بسیاری از نیروگاه‌ها بیش از ۴۰ سال است.

خبرگزاری صداوسیما : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت