مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۶۳۸۷
زمان انتشار : ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۲

۸ مربی در راس کادر فنی تیم ملی ایران؛ صندلی داغ مربیان تکواندو در رقابت‌های جهانی

تکواندو ایران از ۱۸ حضور خود در مسابقات جهانی، هشت مربی داخلی و خارجی را تجربه کرده است.

به گزارش  تیم ملی تکواندو ایران از مجموع ۲۲ دوره گذشته مسابقات جهانی در ۱۷ دوره حضور داشته است و با احتساب مسابقات جهانی ۲۰۱۷ کره، این تعداد به ۱۸ حضور می‌رسد.

در این مدت مربیان مختلف ایرانی و کره‌ای هدایت تکواندوکاران ایرانی را برعهده داشتند که در این میان سهم مربیان ایرانی حاضر در پیکارهای جهانی (با احتساب مسابقات ۲۰۱۷)، ۱۴ دوره و مربیان خارجی چهار دوره بوده است.

در این بین ۲ مربی خارجی و ۶ مربی داخلی هدایت تیم ملی تکواندو را در ادوار مختلف رقابت‌های جهانی برعهده داشتند که ذوالقدری هفت دوره، “کانگ” سه دوره، رضا مهماندوست ۲ دوره، آذرپاد، کیم، مشهدی رجب، مقانلو و کریمی هم هر کدام سابقه حضور در یک دوره از مسابقات جهانی را به عنوان سرمربی تیم ملی ایران در کارنامه دارند.

ذوالقدری در بین همه مربیان ۶ مدال طلا، ۱۰ نقره و پنج برنز همراه با تیم ملی تکواندو کسب کرده است، مهماندوست چهار مدال طلا، ۲ نقره و پنج برنز در کارنامه دارد، شاگردان مقانلو سه مدال طلا و یک برنز گرفتند، کریمی هم با یک مدال طلا و ۲ نقره در مسابقات جهانی با تکواندوکاران تیم ملی دشت کرده است.

پس از این مربیان کانگ ۲ مدال نقره و ۶ برنز برای تیم ملی ایران بدشت آورده است و مشهدی رجب و کیم هم یک مدال برنز نصیب تیم ملی ایران کرده اند.

“کیم کوانگ کونگ” کره‌ای هدایت تیم ملی تکواندو را در نخستین حضور جهانی‌اش برعهده داشت. او در دومین دوره مسابقات جهانی در سال ۱۹۷۵ سرمربی تیم ملی تکواندو ایران بود.

در مسابقات جهانی سال ۱۹۸۳ محمود مشهدی رجب سرمربی تیم ملی تکواندو شد و پس از او بار دیگر هدایت ملی پوشان ایران در پیکارهای جهانی برعهده یک کره‌ای قرار گرفت. “کانگ شین چال” مربی مطرح کره جنوبی در رقابت‌های جهانی ۱۹۸۵ و ۱۹۸۹ سرمربیگری تیم ملی ایران را عهده دار شد.

اما در مسابقات جهانی ۱۹۹۱ یونان غلامحسن ذوالقدری سکاندار تیم ملی شد تا اینکه، کانگ کره‌ای برای سومین بار در سال ۱۹۹۵ هدایت ملی پوشان ایران را برعهده گرفت.

 از مسابقات جهانی ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۷ یعنی در ۶ دوره پیاپی ذوالقدری  سرمربی تیم ملی تکواندو بود تا اینکه با کناره گیری او از مربیگری، رضا  مهماندوست هدایت تیم ملی تکواندو را در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱  برعهده گرفت.

 در سال ۲۰۱۳ هم مرتضی کریمی در پی بحث استفاده مقطعی از مربیان،  سرمربیگری تیم ملی را برعهده داشت تا اینکه بیژن مقانلو در آخرین دوره  رقابت‌های جهانی در روسیه ۲۰۱۵ سرمربی شد.

 اما در بیست و سومین دوره پیکارهای جهانی مهدی بی باک به عنوان  سرمربی تیم ملی تکواندو انتخاب هدایت ملی پوشان تکواندو ایران را برعهده  دارد.

 رقابت‌های جهانی ۲۰۱۷ کره از سوم تا نهم تیر به میزبانی کره جنوبی برگزار  می‌شود.

خبرگزاری صدا وسیما : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار