مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۶۲۲۸
زمان انتشار : ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۱

گاردین: فاز تازه تنش بین ایران و عربستان/پیامدهای آن چیست؟/تقویت خطوط جنگی ایران

در همین حال، سفیر سابق امریکا در سوریه می‌گوید دولت سوریه و متحدان آن از جمله ایران بر تلاش‌های امریکا برای نفوذ در آن کشور غلبه می‌کنند. او معتقد است که دولت ترامپ باید هزینه حمایت از شبه‌نظامیان کرد را بپردازد.

 به گزارش اکثر رسانه‌های انگلیسی‌زبان به تشدید تنش و بحران در روابط ایران و عربستان سعودی و پیامدهای آن پرداخته‌اند.

 روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی با اشاره به بحران دریایی ایجاد شده میان عربستان سعودی و ایران می‌نویسد: «ایران می‌گوید که نیروی دریایی عربستان سعودی قایق‌های ماهیگیری ایرانی را به آتش کشیده است و عربستان  سعودی می گوید که سه عضو سپاه را بازداشت کرده است. عربستان سعودی گفته است که این سه عضو ادعایی سپاه به حوزه میدان نفتی مرجان نزدیک شده بودند. روابط دو کشور در سال‌های اخیر بدتر از گذشته شده است و علت آن نیز ادامه رقابت در سوریه یمن و عراق است. هر یک دیگری را به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه متهم می‌کند. وزارت اطلاعات عربستان سعودی در بیانیه‌ای ادعا کرده است که در یکی از سه وسیله نقلیه دریایی ایرانی که ضبط شده‌اند سه مرد بازداشت شده و چند نفر دیگر فرار کرده‌اند.»

در همین حال، سفیر سابق امریکا در سوریه می‌گوید دولت سوریه و متحدان آن از جمله ایران بر تلاش‌های امریکا برای نفوذ در آن کشور غلبه می‌کنند. او معتقد است که دولت ترامپ باید هزینه حمایت از شبه‌نظامیان کرد را بپردازد.

«رابرت فورد» که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ میلادی فرستاده امریکا در سوریه از سوی باراک اوباما بود در مصاحبه روز دوشنبه خود با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت در حالی که ایران از دولت سوریه حمایت می‌کند، امریکا از ائتلاف نامنظمی حمایت می‌کند. او می گوید که برنامه امریکا در سرنگون کردن اسد شکست خورده است.

این دیپلمات سابق امریکایی پیش‌بینی کرده که موقعیت ایران پیشرفت خواهد کرد و در خطوط جنگی تقویت خواهد شد. او می‌گوید: «امریکایی‌ها در نهایت مجبور به خروج از شرق سوریه می‌شوند. ایران با حمایت از شبه نظایمان شیعه همان کاری را تکرار کرد با حزب الله لبنان در دهه ۸۰ میلادی در لبنان با موفقیت انجام داد. اسد برنده میدان است. شاید ظرف یک دهه آینده او کل سوریه را بازپس گیرد. غربی‌ها می‌خواستند او را به اتهام جنایت جنگی محاکمه کنند اما اکنون دیگر توان این کار را ندارند.

آفتاب نیوز : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

مهرداد خدیر

«مجمع تشخیص مصلحت نظام» گفت که سالی تقریبا خاموش را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین خبری که در دو ماه گذشته هر دو هفته یک بار درباره جلسات مجمع منتشر می‌شود این است که احمدی نژاد شرکت کرده یا نه و بعد از حملات او به رییسان قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی این که برادران لاریجانی حضور یافتند یا نه و حالا غیبت حسن روحانی نیز به این موضوع ربط داده می شود.

سید مجتبی حسینی

پیشگیری رسانه‌ای یا درمان قضایی؟