مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۵۳۲۶
زمان انتشار : ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶

واشنگتن پست:

ایران چگونه در حال مبارزه با داعش است؟

این ماه داعش اولین حمله تروریستی اش را در خاک ایران انجام داد و در نتیجه این حمله 17 تن کشته و 50 نفر زخمی شدند. ایران یکی از اصلی ترین اهداف داعش از روز اول بوده است. اما نیروهای امنیتی ایران به طور موثر با تهدیدات و برنامه های ترویستی گستره این گروه مقابله و آنها را خنثی کرده بودند.

به گزارش این ماه داعش اولین حمله تروریستی اش را در خاک ایران انجام داد و در نتیجه این حمله ۱۷ تن کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند. ایران یکی از اصلی ترین اهداف داعش از روز اول بوده است. اما نیروهای امنیتی ایران به طور موثر با تهدیدات و برنامه های ترویستی گستره این گروه مقابله و آنها را خنثی کرده بودند.

به گزارش «انتخاب»؛ داعش شیعیان را رافضی و مرتد می داند. این گروه تروریستی ایران را یک قدرت شیعه میداند که جامعه اسلامی را تهدید می کند.

ایران برنامه های ضد تروریستی اش را برای مبارزه با داعش ایجاد کرده است. هدف ایران تضعیف رشد داعش و ایدئولوژی این گروه و همچنین جلوگیری از ورود این گروه به خاک های ایران و اقدام آنها علیه شهروندان ایرانی است. رویکرد ایران در مبارزه با داعش بهتر از ائتلاف نظامی آمریکا علیه داعش بوده است چرا که تهران احساس نا امنی واقعی تری نسبت به داعش دارد.

ایران خود را یک کشور امن و قدرتمند نشان می دهد که نیروهای امنیتی اش تا کنون در مبارزه علیه تروریسیم موفق بوده اند. تهران داعش را مستقیما مورد هدف قرار میدهد تا عملیات های این گروه را مختل کند. این کشور مستشار های نظامی به خرج از مرزهایش در سوریه و عراق فرستاده تا از مبارزه با داعش درون مرزهای خودش جلوگیری کند.

به هر حال ایران داعیه سلطه بر جهان اسلام را دارد و خود را یک اقلیت شیعه نمیداند و به همین دلیل با گروه های مذهبی و سیاسی مختلفی که در جنگ با داعش درگیرند نیز همکاری میکند و این شامل ارتش عراق و مبارزان کرد و گروه های سنی نیز می شود.

از نظر داخلی ایران با همکاری با جامعه اهل تسنن سعی در خنثی کردن اقدامات و نیروگیری های داعش درون خاک ایران داشته است. از سال ۲۰۱۶ که بخشی از برنامه داعش در خاک ایران باموفقیت هایی همراه شده بود مقامات ایرانی اعلام کردند که جامعه اقلیت سنی مورد هدف داعش قرار گرفته است.

در ماه جولای برای مثال وزارت اطلاعات ایران برنامه داعش برای یک حمله تروریستی در تهران را خنثی کرد . این خمله قرار بود در ۵۰ نقطه تهران با ۲۰۰ پوند مواد منفجره انجام بگیرد. 

امروز، تمرکز نیروهای مبارز داعش علیه ایران بیشتر شده است در تابستان ۲۰۱۶ داعش ۵۰ درصد از سرزمین هایش را در عراق از دست داد. در ماه های اخیر این گروه تروریستی تبلیغاتی را علیه ایران صورت داد. این گروه چهار تبلیغ اینترنتی آنلاین را به زبان فارسی منتشر کرد.

بعد از چندین حمله نا موفق داعش در نهایت موفق شد حملات دو گانه ای را در تهران در پارلمان و حرم امام ترتیب دهد. دو سمبل دموکراسی و انقلاب در ایران. 

حملات علیه ایران با بیانیه های دولت همراه بوده که گفته اند انتقام این حمله را از داعش خواهند گرفت. 

مردم اقدام ضد ترورستی سپاه را مورد تحسین قرار داد. این حمله داعش باعث گسترش اقدامات علیه داعش در عراق و سوریه خواهد شد. شاید بخشی از ایرانیان قبل از حملات تروریستی در تهران، موافق حضور نیروهای ایرانی در سوریه و عراق نبودند، اما امروز این حضور را تحسین می کنند.

با این حال ممکن است سیاست منطقه ای ایران به عنوان نتیجه این حملات تغییر کند. مردم ایران حملات را به گردن سعودی انداهتند. محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان گفته بود که جنگ را به دورن ایران خواهند گشید. ایرانی ها معتقدند رابطه ای میان این اظهارات و حملات می دانند. امروز ایده برقراری رابطه با کشورهای همسایه از گذشته هم کمتر محبوبیت دارد. این درحالی است که ارتباطات منطقه ای برای مبارزه با تهدید تروریسیم لازم است.

برنامه های گسترده ایران برای مبارزه با تروریسیم تا امروز در جلوگیری از ورود تهدیدات به داخل مرزهای ایران و علیه شهروندان ایرانی موفق بوده است. داعش به واسطه اقدامات ایران در سوریه و عراق تضعیف شده بود

انتخاب : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

مهرداد خدیر

«مجمع تشخیص مصلحت نظام» گفت که سالی تقریبا خاموش را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین خبری که در دو ماه گذشته هر دو هفته یک بار درباره جلسات مجمع منتشر می‌شود این است که احمدی نژاد شرکت کرده یا نه و بعد از حملات او به رییسان قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی این که برادران لاریجانی حضور یافتند یا نه و حالا غیبت حسن روحانی نیز به این موضوع ربط داده می شود.

سید مجتبی حسینی

پیشگیری رسانه‌ای یا درمان قضایی؟