مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۵۱۴۴
زمان انتشار : ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵

در مسیر صعود به جام جهانی

ماموریت سه از چهار با ایرانی ترین مرد پرتغالی جهان

تیم ملی کشورمان در دوران حضور کارلوس کیروش، روزهای خوبی را تجربه می کند. از پایان دادن به سلطه ی چشم بادامی های ژاپنی و کره ای و کنار زدن استرالیا در رنکینگ فیفا تا تبدیل شدن به بهترین تیم آسیا.

گروه ورزشی – میلاد بابایی/ چندین سال بود که هنگام قرعه کشی جام ملت های آسیا، ترس و اظطراب از همگروهی با ژاپن یا کره جنوبی، در چهره ی همه ی ما دیده می شد. این اواخر تیم های دیگری هم بودند که برای ما خطر محسوب می شدند. بدون شک حذف توسط عراق در جام ملت ها و نام یونس محمود را بخاطر دارید. آن بازی آخرین شکست بزرگ تیم کی روش قلمداد می شود. به یاد آوردن خاطره ی تلخ آن شکست، آتش انتقام از عراق و قهرمانی در آسیا را در خون ما ایرانی ها شعله ور تر می کند.

اما حال هر چه جلوتر می رویم، باورمان عمیق تر می شود که در مسیر درستی قرار داریم. شاید متوجه نشده باشیم اما ایرانی ترین مرد پرتغالی فوتبال جهان، در آستانه گذراندن هفتمین سال حضورش به عنوان نفر اول نیمکت مان است. مردی که همواره پنجره جدیدی از موفقیت ایران را به دنیا نشان می دهد.

رکورد ۲۳ بازی (سه سال) نباختن مقابل آسیایی‌ها یکی از درخشان‌ترین یادگاری‌های کی‌روش برای فوتبال ایران است. سرمربی سال‌های دور رئال مادرید اکنون ۵۹ بار روی نیمکت تیم ملی ایران نشسته و از این حیث نیز رکوردار است. ۳۲ برد، ۱۹ تساوی و ۸ شکست در کارنامه وی با تیم ملی کشورمان دیده می‌شود.

Image result for ‫کی روش ایران کره‬‎

قرار است بار دیگر بزرگترین رخداد فوتبالی جهان را با مرد چشم آبی تجربه کنیم. برگزاری آخرین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ منطقه آسیا در شهریور به جای خرداد، این امیدواری را برای فوتبال ایران به وجود می‌آورد که این بار دیگر فضای ملتهب و انتخاباتی کشور، روی سرنوشت صعود تیم ملی تاثیری نخواهد گذاشت و تیم کی‌روش در شهریورماه فرصت برگزاری جشن صعود را به دست خواهد آورد. این تیم رویایی اما با نمایش‌هایی خیره‌کننده و نتایجی درخشان، فقط تا خرداد برای قطعی‌کردن صعود به روسیه منتظر ماند. ۶ پیروزی و ۲ تساوی در ۸ مسابقه، نام ایران را بعد از برزیل در کنار روسیه میزبان، به عنوان دومین تیم حاضر در جام‌جهانی ۲۰۱۸ معرفی کرد.

“صعود بی‌ اما و اگر” اولین ماموریت تیم ملی در مرحله مقدماتی جام‌جهانی بود. کاملأ عادت کرده بودیم برای خلق رویای خود، منتظر دیگر تیم ها بمانیم اما حال ماموریت صعود را به بهترین شکل ممکن به پایان رسانده ایم. تحمیل دومین شکست به ازبکستان در دومین مسابقه با این تیم، رقص پرچم‌های سه رنگ در آزادی را رقم زد و ایران را به جام جهانی برد.

یدک کشیدن عنوان “سرگروهی” دومین ماموریت ایران بود. تیم اول آسیا به اندازه‌ای بهتر از رقبا بود که هیچ اتفاقی به جز صدرنشینی در پایان این مرحله و تجربه یک صعود مقتدرانه، برای هواداران‌اش پذیرفتنی به نظر نمی‌رسید. با شکست کره جنوبی در آخرین مسابقه برابر قطر، صدرنشینی ایران در گروه تا پایان این بازی ها نیز قطعی شد. حالا اگر تیم ملی در هر دو مسابقه ی پیش رو نیز شکست بخورد و کره جنوبی در هر ۲ مسابقه به برتری برسد، باز هم خطری صدرنشینی تیم ملی را تهدید نخواهد کرد.

زمان برای انجام سومین ماموریت فرا نرسیده است. “کلین شیت” تا پایان مرحله انتخابی، سومین ماموریت ما است. تیم ملی در ۸ مسابقه قبلی دروازه‌اش را بسته نگه داشت و حالا این شانس را دارد که با دو کلین‌شیت دیگر در جدال با سوریه و کره جنوبی، بدون دریافت حتی یک گل به جام‌جهانی قدم بگذارد. تا یک هفته قبل، انگلیس نیز همانند ایران در همه دیدارهای مقدماتی دروازه‌اش را بسته نگه داشته بود که گل‌های گریفیت اسکاتلندی، موجب فروپاشی دروازه جو هارت باشند تا ایران تنها تیم بدون گل خورده در مرحله مقدماتی لقب بگیرد. ۱۰ کلین‌شیت در ۱۰ مسابقه، می‌تواند رکوردی خارق‌العاده و جاودانه برای تیم ملی ایران باشد. ماموریت به دست آوردن این دو رکورد، موجب خواهد شد ستاره‌های ایرانی هر دو مسابقه باقی‌مانده در این مرحله را کاملا جدی بگیرند.

ماموریت چهارمی هم در کار است. این ماموریت باید در خاک روسیه انجام شود. در این قسمت ایران شاید به دنبال انجام ماموریت غیرممکن خود خواهد رفت.

“صعود از مرحله گروهی جام جهانی”. بدون شک عملی شدن این اتفاق، نهایت آرزوی فوتبال دوستان از گذشته بوده است. رویایی که در صورت ادامه این روند دور از ذهن نیست. پس از این ماموریت، ایران می تواند تجربه ی خارق العاده ای را تجربه کند. حال دقیقأ زمانی است که باید مغرورانه پا روی پا بگذاریم و درخشش ستاره های کشورمان در اروپا را ساعت ۲۳:۱۵ از تلویزیون تماشا کنیم.

به امید موفقیت تیم ملی فوتبال و شادی مردم ایران…

ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی