مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۵۱۰۴
زمان انتشار : ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶

پشت‌پرده جهش ۴۰۰درصدی پرداخت‌های بودجه ۹۵ در ماه آخر + جدول

بررسی بودجه در دو سال اخیر نشان می‌دهد دریافتیهای بودجه در یازده ماه ابتدایی عملکرد معمولی داشته اما به‌صورت "اتفاقی" در ماه پایانی سال درآمدهای وصولی با جهشی ۴۰۰درصدی مواجه می‌شوند.

به گزارش در دو سال اخیر در امر وصول و تخصیص منابع وضعیت خاصی به وجود آمده است؛ در طول  ماه همه امور از روند طبیعی برخوردار است اما ناگهان در ماه آخر و حتی هفته و روز آخر سال منابع هنگفتی به خزانه واریز می‌شود و منابع مزبور به مصارف و در مورد طرحهای عمرانی عمدتاً به مطالبات پیمانکاران طرحهای عمرانی اختصاص می‌یابد.

بر اساس جدول زیر، درآمدهای دولت از ۱۹۵هزار میلیارد تومان در ۱۱ماهه ۹۵ به ۲۸۳ هزار میلیارد تومان در کل سال افزایش یافته است. در واقع متوسط عملکرد ماهیانه تا ۱۱ ماه نخست، ۱۷٫۷هزار میلیارد تومان بوده که در ماه دوازدهم به ۸۷هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. رشد دریافتی ۸۷هزار میلیاردی باعث ایجاد نسبت ۵برابری دریافتی ماه دوازدهم به میانگین دریافتیهای ۱۱ ماه نخست می‌شود.

این جهش ۴۰۰درصدی، می‌تواند از نگاه دولت دلایل مختلفی داشته باشد، اما نکته واضح این است که وقتی در طول سال  میزان دریافتی‌ها با عملکرد تعیین‌شده در قانون بودجه فاصله داشته باشد، میزان پرداختیها به‌خصوص در بخش عمرانی در طول سال با مشکل مواجه می‌شوند. همین موضوع باعث شده بود که در طول یازده ماه اجرای بودجه ۹۵، قسمت عمده‌ای (تا حدود ۷۰ درصد) از بودجه عمرانی محقق نشده باشد. بودجه عمرانی مصوب سال ۹۵، ۵۷هزار میلیارد تومان بوده در حالی که در ۱۱ ماه نخست سال گذشته میزان پرداختهای عمرانی تنها ۱۸هزار میلیارد تومان بوده است.

جهش درآمدهای نفتی، مالیاتی و گمرکی

همچنین در خصوص درآمدهای مالیاتی گفتنی است؛ عملکرد ماه دوازدهم، نسبت به میانگین ۱۱ ماه قبل  رشد ۸هزار میلیاردی داشته است. این جهش درآمدی در خصوص درآمدهای گمرکی (مالیات بر واردات) قابل توجه است به‌طوری که در ماه دوازدهم وصولی دولت ۴هزار میلیارد تومان بوده اما متوسط دریافت ماهیانه ۱۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. همین رویه با جهش ۹۰۰۰ میلیارد تومانی در خصوص درآمدهای نفتی (واگذاری داراییهای سرمایه‌ای) نیز صادق  است.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

مهرداد خدیر

«مجمع تشخیص مصلحت نظام» گفت که سالی تقریبا خاموش را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین خبری که در دو ماه گذشته هر دو هفته یک بار درباره جلسات مجمع منتشر می‌شود این است که احمدی نژاد شرکت کرده یا نه و بعد از حملات او به رییسان قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی این که برادران لاریجانی حضور یافتند یا نه و حالا غیبت حسن روحانی نیز به این موضوع ربط داده می شود.

سید مجتبی حسینی

پیشگیری رسانه‌ای یا درمان قضایی؟