مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۸۵۸۲
زمان انتشار : ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶

بحران آب ایران | کم بارشی و خشکسالی بی سابقه در نیم قرن اخیر

سال آبی ۸۷ - ۸۶ تا پیش از امسال، کم بارش ترین و بدترین سال آبی در نیم قرن اخیر لقب گرفته بود، همانطور که آمار نشان می دهد سال آبی جاری از بدترین و کم بارش ترین سال آبی نیم قرن اخیر ایران نیز کم بارش تر است.

به گزارش  ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که همواره بارش هایی یک سوم متوسط جهانی داشته است. بارش های ایران که به طور متوسط ۲۵۰ میلیمتر در سال بود، در طی سالهای اخیر، روندی کاهشی به خود گرفته است.

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، در طی یک دهه اخیر، هیچ گاه میزان بارش های سالانه کشور به ۲۵۰ میلیمتر نرسیده و این مسئله موجب شده هر سال متوسط سالانه بارش های کشور به صورت درازمدت نیز مـتأثر از آمار کاهشیِ جدید، کاهش یابد.

متوسط بارش های سالانه ایران به صورت درازمدت (متوسط نیم قرن اخیر) ۱۰ سال پیش ۲۵۴ میلیمتر بود، این رقم در پایان سال آبی ۹۵ – ۹۶ به ۲۴۹٫۷ میلیمتر رسید.

اما امسال وضعیت متفاوت است. از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۰۳٫۶ میلیمتر بارش در کشور داشته ایم، این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل ۲۰۶٫۱ میلیمتر و در مدت مشابه به صورت درازمدت ۲۰۳٫۷ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده است.

کاهش ۴۹٫۷ درصدی بارش های سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته و کاهش ۴۹٫۱ درصدی بارش ها نسبت به متوسط مدت مشابه به صورت درازمدت، نشان از وضعیت ویژه کم آبی امسال دارد.

در یک دهه اخیر، بدترین و کم بارش ترین سال آبی، سال آبی ۸۷ – ۸۶ بود که در طول این سال در مجموع ۱۴۳٫۳ میلیمتر بارش داشتیم. در سال آبی ۸۷ – ۸۶ نیز در مدت مشابه گذشته از سال آبی جاری، بارشی ۱۲۱٫۷ میلیمتری به ثبت رسیده بود.

سال آبی ۸۷ – ۸۶ تا پیش از امسال، کم بارش ترین و بدترین سال آبی در نیم قرن اخیر لقب گرفته بود، همانطور که آمار نشان می دهد سال آبی جاری از بدترین و کم بارش ترین سال آبی نیم قرن اخیر ایران نیز کم بارش تر است.

کم شدن بارش های ایران به معنای کاهش منابع تجدیدشونده آب کشور است. ایران سالانه از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب منابع آب تجدیدشونده برخوردار بود، اما در ۲۰ سال گذشته منابع آب تجدیدشونده به ۱۱۰ میلیارد مترمکعب و در ۶ سال گذشته به حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

از یک سو کم شدن بارش های کشور دسترسی به منابع آب سطحی را برای سال جاری کاهش داده و از سوی دیگر با برداشت بیش از ظرفیت، از منابع آب زیرزمینی در طی دو سه دهه اخیر، شاهد هستیم که از تعداد ۶۰۹ دشت کشور، ۳۵۵ دشت با کاهش شدید سطح منابع آب زیرزمینی مواجه شده و به اصلاح دشت ممنوعه است. در سال ۱۳۴۷ تنها ۱۵ دشت ممنوعه در کشور وجود داشت که این تعداد امروز به ۳۵۵ دشت ممنوعه افزایش پیدا کرده است.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی